piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaLifestyleFibromialgia. Co wiemy o chorobie Moniki Miller?

Fibromialgia. Co wiemy o chorobie Moniki Miller?

Monika Miller – znana osobowość internetowa i wnuczka premiera Leszka, poinformowała swoich fanów, że dręczy ją rzadka choroba. To fibromialgia. przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Co o niej wiemy i jak wygląda jej leczenie?

Monika Miller poznała diagnozę (fot. Instagram)

Czytając jakie objawy występują przy fibromialgii, można dojść do wniosku, że po prostu przyszła jesień. Chorobie towarzyszy ból mięśni i stawów; uczucie przewlekłego zmęczenia i problemy ze snem. Rzadziej występują takie symptomy jak zaburzenia rytmu serca, bezdech senny czy częstomocz i to właśnie one – o ile w ogóle pojawią się u pacjenta – mogą nakierować lekarza na to, że nie ma do czynienia z osobą w depresji lub hipochondrykiem.

Monika Miller cierpi na fibromialgię. Zmaga się z nią też Lady Gaga

W przypadku Moniki Miller takim niestandardowym objawem, który mógł wskazywać na chorobę były występujące na całym ciele siniaki. Ale proces stawiania diagnozy trwał długo, a w tym czasie Miller „wyła z bólu”. Nie dało się precyzyjnie zidentyfikować źródła utrapień, bo te pochodziły ze stawów w całym ciele. Kluczowe są tzw. punkty tkliwe, czyli te fragmenty mięśni, których ucisk powoduje uczucie promieniowania bólu. Występują one parzyście, najwięcej z nich mieści się w okolicach karku i klatki piersiowej.

Najsłynniejszą chorą na fibromialgię jest Lady Gaga. Artystka opowiedziała o swojej walce ze schorzeniem w filmie Five Foot Two. W wypadku Gagi fibromialgia związana jest z zespołem stresu pourazowego. Kobieta, jeszcze będąc nastolatką została napadnięta, co wywołało nie tylko trwały uraz psychiczny, ale też krańcowe napięcie, którego skutkiem jest obecna choroba.

Fibromialgia. Co to za choroba?

Fibromialgia to choroba odkryta w 1976 roku. Choć z punktu widzenia medycyny nie minęło wiele czasu od sklasyfikowania schorzenia, to dziś szacuje się, że na fibromialgię cierpi aż 4 proc. populacji. Co gorsza, do dziś nie jest znana przyczyna choroby. Lekarze wskazują na czynniki genetyczne, przejście choroby zakaźnej (takiej jak borelioza), czy efekt jakiejś choroby autoimmunologicznej (takiej jak Hashimoto).

Niestety, w sprawie fibromialgii ile lekarskich głów, tyle zdań. Nie brakuje specjalistów, którzy w ogóle wykluczają istnienie tej choroby, a jej objawy przypisują innym schorzeniom. Jednak niezależnie od lekarskich opinii, przebieg fibromialgii może być katastrofalny. Ból stawów potrafi być tak dokuczliwy, że wyklucza samodzielne wchodzenie po schodach, a chory przesiada się na wózek inwalidzki i potrzebuje stałej opieki.

Fibromialgia. Jak to się leczy?

Ponieważ diagnoza jest trudna, chory najczęściej chodzi do specjalistów z różnych dziedzin w poszukiwaniu ratunku. Ale nawet jeśli już się okaże, że to fibromialgia dręczy pacjenta, to współpraca lekarzy dalej jest wskazana. Inne kompetencje ma neurolog, a inne reumatolog. Obaj mogą być przydatni w zniwelowaniu skutków choroby (o pełnym wyleczeniu nie ma na razie mowy).

Chorym na fibromialgię najczęściej podaje się koktajl leków antydepresyjnych i przeciwbólowych. Do diety często trafiają popularne mitrazapina i tramadol pomieszany z paracetamolem. Do tego we wczesnym stadium choroby zaleca się lekkie ćwiczenia fizyczne, które nie powodują bólu, a dzięki którym całe ciało może się rozruszać, tak jak podczas normalnej aktywności.

Umówmy się jednak, że sam opis terapii wskazuje na to, jak niewiele dziś wiadomo o chorobie. Lekarze próbują chwytać się metod wypróbowanych gdzie indziej, ale nie wymyślili do tej pory cudownej ścieżki leczenia fibromialgii.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze