wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEkologiaUkraina na COP27: Rosja niszczy przyrodę naszego kraju

Ukraina na COP27: Rosja niszczy przyrodę naszego kraju

Na szczycie COP27, trwającym obecnie w Egipcie, przedstawiciele Ukrainy zarzucają Rosjanom, że ci w toku swojej inwazji celowo niszczą środowisko, podpalając lasy i niszcząc urządzenia wodne. Doprowadza to do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, przeciwko którym państwa świata deklarują działania.

COP27: Ukraina oskarża Rosję o przestępstwa przeciwko środowisku

Rusłan Striłeć, minister ochrony środowiska Ukrainy i jej przedstawiciel na trwającym w Egipcie szczycie klimatycznym ONZ COP27, podniósł, że trwająca wojna stanowi katastrofę dla jego kraju nie tylko dla ludzi, ale także pod względem przyrodniczym. Cenne życie zwierzęce i roślinne jest niszczone, a okupowany przez Rosjan obszar zawierający rezerwy naturalne zmieniany jest w wielką bazę wojskową.

Minister podnosi również, że wskutek inwazji doszło do uwolnienia do atmosfery znaczącej ilości nadmiarowych gazów cieplarnianych, na walce z którymi skupiają się światowi liderzy. Po zliczeniu emisji z pożarów lasów, miast czy magazynów, można przypisać Rosjanom 33 miliony ton gazów, co stanowi ekwiwalent ruchu 16 milionów samochodów przez dwa lata. „Rosja robi wszystko, aby skrócić nasz i wasz czas. Z powodu wojny będziemy musieli zrobić jeszcze więcej, aby pokonać kryzys klimatyczny”, mówi minister.

Striłeć mówi też o tym, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność także za swoje przestępstwa przeciwko środowisku. Od początku wojny zebrano dowody na co najmniej 2.000 takich czynów takich jak zniszczenie lasów, uszkodzenie urządzeń wodnych czy uwalnianie toksycznych gazów. Udokumentowano także śmierć 120 delfinów w Morzu Czarnym. Ukraina twierdzi, że tylko za te szkody zamierza domagać się od Rosji odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż 37 milionów euro.

COP27: Zachodnie kraje boją się o końcową deklarację

Dzieje się to w tym samym czasie, gdy uczestnicy szczytu COP27 podnoszą, że obecny światowy cel, jakim jest ograniczenie średniego globalnego wzrostu temperatur do 1,5°C, może nie być możliwy. Klimatolodzy podkreślają, że utrzymanie tego poziomu do 2100 r. pozwoli na uniknięcie najgorszych konsekwencji zmian klimatu. Sekretarz ONZ ds. klimatu, Simon Stiell, twierdzi, że pozostało zbyt wiele nierozwiązanych kwestii.

Istnieje poważna różnica poglądów między krajami bogatego Zachodu, a tymi rozwijającymi się. Państwa tzw. globalnego południa, z Chinami i Indiami na czele, zasadniczo uważają, że nie powinny ponosić takiej samej odpowiedzialności za emisje, ponieważ powstałe one na skutek gwałtownego rozwoju państw rozwiniętych. Tym bardziej, że skutki zmian klimatu w pierwszej kolejności widać będzie w Afryce czy w Azji. Tymczasem państwa zachodnie twierdzą, że zapobiegnięcie emisjom gazów cieplarnianych jest wspólnym obowiązkiem całej ludzkości.

Jedną z głównych obaw jest to, że w finalnej deklaracji powziętej przez państwa uczestniczące w konferencji będzie zmiana na niekorzyść decyzji podjętej rok temu na COP26 w Glasgow, kiedy to w pakcie klimatycznym kraje zgodziły się utrzymać poziom 1,5°C poprzez podjęcie szybkich, głębokich i trwałych redukcji emisji gazów cieplarnianych. To o tyle bardziej prawdopodobne, że tekst deklaracji zostanie przygotowany przez gospodarza konferencji – Egipt. Rosja, jako jeden z największych na świecie eksporterów węglowodorów, robi rzecz jasna wszytko, by sabotować wysiłki Zachodu w tym zakresie.

Czytaj także:

Paradoksalnie jednak Rosja na skutek swojej decyzji o odcięciu dostaw gazu do Europy może przyspieszyć przechodzenie państw UE na energię odnawialną – już w zeszłym roku OZE wyprodukowały więcej energii, niż gaz. Rezygnacja z projektu Nord Stream 2 sprawi, że w dalekiej perspektywie czasowej Niemcy będą musieli przejść na czyste źródła energii, co potencjalnie zaoszczędzi daleko więcej emisji, niż Rosjanie wyemitują na skutek inwazji na Ukrainę.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze