sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaOZE w Europie wyprzedziły gaz. Big data może uszczelnić system 

OZE w Europie wyprzedziły gaz. Big data może uszczelnić system 

OZE zapewniły w Europie w ubiegłym roku więcej mocy (547 TWh) niż spalanie gazu (524 TWh). W przypadku wiatru oznacza to wzrost aż o 27 proc. w porównaniu z 2019 r. Zielona energia wkrótce zacznie górować nad paliwami kopalnymi, ale siecią energetyczną z milionami mikroinstalacji trudniej zarządzać niż wielkimi elektrowniami. Kluczem w rozwiązaniu tego problemu może być big data.

Zielona energia wkrótce zacznie górować nad paliwami kopalnymi, ale siecią energetyczną z milionami mikroinstalacji trudniej zarządzać niż wielkimi elektrowniami. Kluczem w rozwiązaniu tego problemu może być big data (fot. pxhere)

Odnawialne źródła energii od 2019 roku zdążyły wyprzedzić jako europejskie źródło mocy gaz ziemny, a dekadę wcześniej nowe instalacje pokryły 80 proc. zapotrzebowania na energię, wynikającego z odchodzenia od węgla. To korzystny trend w kontekście ograniczania szkodliwych emisji, ale i wyzwanie dla zarządzajacych sieciami energetycznymi. Zamiast w kilku dużych elektrowniach moc produkowana jest przez miliony rozproszonych prosumentów.

Nowe zadania sieci

System nie tylko rozprowadza energię do odbiorców, ale też musi ją „odbierać” i wyrównywać produkcję oraz popyt. Ta pierwsza jest zależna od warunków atmosferycznych, drugi zmienia się zmienia się bardzo szybko i w sposób, który trudno jest przewidzieć. By uniknąć niedoborów, ale i nadprodukcji mocy, kluczowe staje się automatyczne sterowanie i reagowanie w czasie rzeczywistym. Z pomocą administratorom sieci energetycznych może przyjść big data.

Dane i zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym pomagają np. bankom w wykrywaniu nietypowych transakcji. Wykorzystywanie techniki przetwarzania zdarzeń, która wykrywa odchylenia od normy pozwala odpowiednio wcześnie zauważyć pierwsze oznaki nieprawidłowości. W przypadku sektora energii wymaga to gruntownych zmian infrastruktury – inwestycji w inteligentne czujniki, liczniki i sterowniki, które będą wysyłać dane dotyczące produkcji mocy w określonej jednostce czasu. 

Coraz więcej dni w sezonie letnim wyglada jak ten z 19 czerwca – słoneczne i wietrzne dni pozwalają instalacjom OZE na uwolnienie pełnego potencjału. Nawet w tak uzależnionym od węgla kraju jak Polska może on przestać być głównym źródłem energii

Zamiast pośpiesznie lokalizować usterki i reagować na nie po fakcie, można dużo wcześniej wykrywać odchylenia od normy. Pomoże to też w zmniejszaniu częstotliwości i czasu trwania przerw w dostawach energii. Umożliwia również określenie najlepszych sposobów wykorzystania OZE czy magazynów energii w danym momencie. W połączeniu z danymi pochodzącymi z Systemów Informacji Geograficznej (GIS), meteorologicznymi, a nawet przesyłanymi przez odbiorców, tworzy stabilny i szczelny system. 

System energetyczny powinien być inteligentny

Jego efektywność zwiększa też wytwarzanie i magazynowanie energii w miejscu, w którym jest zużywana. Cena za kWp (kilo Watt peak – maksymalna ilość mocy), jaką może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna) jest już niższa niż w przypadku paliw kopalnych. Dla firm, zwłaszcza z branży przemysłowej, może to być szansa na znaczne oszczędności i większą samowystarczalność energetyczną. W całej sieci energetycznej nastąpi zwiększenie elastyczności i odporności systemu. 

W zapewnianiu stabilności sieci energetycznej równie ważna jak technologia będzie zmiana sposobu myślenia konsumentów, biznesu i rządów. Użytkownicy powinni być bardziej świadomi nowego sposobu funkcjonowania rynku energii oraz konieczności właściwego zarządzania mocą, a poszczególne sektory gospodarki i rządy akceptować rolę konsumentów w stabilizowaniu sieci. Zmiany nadejdą szybciej i będą bardziej efektywne w przypadku dobrej legislacji i systemów ulg i zachęt.

Polecamy:

Mariusz Hudyga z firmy Eaton dystrybuującej energię, podkreśla, że w niektórych obszarach polskie regulacje nie są wciąż dostosowane do nowych realiów i dwukierunkowej sieci. A zmiany, mimo podejmowanych w ostatnich latach wysiłków, idą opornie. – Aby sieć była niezawodna i bezpieczna, kluczowa jest spójna polityka, która ułatwi przedsiębiorstwom i użytkownikom interakcję z siecią – mówi.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze