czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaOZE w Europie wyprzedziły gaz. Big data może uszczelnić system 

OZE w Europie wyprzedziły gaz. Big data może uszczelnić system 

OZE zapewniły w Europie w ubiegłym roku więcej mocy (547 TWh) niż spalanie gazu (524 TWh). W przypadku wiatru oznacza to wzrost aż o 27 proc. w porównaniu z 2019 r. Zielona energia wkrótce zacznie górować nad paliwami kopalnymi, ale siecią energetyczną z milionami mikroinstalacji trudniej zarządzać niż wielkimi elektrowniami. Kluczem w rozwiązaniu tego problemu może być big data.

Zielona energia wkrótce zacznie górować nad paliwami kopalnymi, ale siecią energetyczną z milionami mikroinstalacji trudniej zarządzać niż wielkimi elektrowniami. Kluczem w rozwiązaniu tego problemu może być big data (fot. pxhere)

Odnawialne źródła energii od 2019 roku zdążyły wyprzedzić jako europejskie źródło mocy gaz ziemny, a dekadę wcześniej nowe instalacje pokryły 80 proc. zapotrzebowania na energię, wynikającego z odchodzenia od węgla. To korzystny trend w kontekście ograniczania szkodliwych emisji, ale i wyzwanie dla zarządzajacych sieciami energetycznymi. Zamiast w kilku dużych elektrowniach moc produkowana jest przez miliony rozproszonych prosumentów.

Nowe zadania sieci

System nie tylko rozprowadza energię do odbiorców, ale też musi ją „odbierać” i wyrównywać produkcję oraz popyt. Ta pierwsza jest zależna od warunków atmosferycznych, drugi zmienia się zmienia się bardzo szybko i w sposób, który trudno jest przewidzieć. By uniknąć niedoborów, ale i nadprodukcji mocy, kluczowe staje się automatyczne sterowanie i reagowanie w czasie rzeczywistym. Z pomocą administratorom sieci energetycznych może przyjść big data.

Dane i zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym pomagają np. bankom w wykrywaniu nietypowych transakcji. Wykorzystywanie techniki przetwarzania zdarzeń, która wykrywa odchylenia od normy pozwala odpowiednio wcześnie zauważyć pierwsze oznaki nieprawidłowości. W przypadku sektora energii wymaga to gruntownych zmian infrastruktury – inwestycji w inteligentne czujniki, liczniki i sterowniki, które będą wysyłać dane dotyczące produkcji mocy w określonej jednostce czasu. 

Coraz więcej dni w sezonie letnim wyglada jak ten z 19 czerwca – słoneczne i wietrzne dni pozwalają instalacjom OZE na uwolnienie pełnego potencjału. Nawet w tak uzależnionym od węgla kraju jak Polska może on przestać być głównym źródłem energii

Zamiast pośpiesznie lokalizować usterki i reagować na nie po fakcie, można dużo wcześniej wykrywać odchylenia od normy. Pomoże to też w zmniejszaniu częstotliwości i czasu trwania przerw w dostawach energii. Umożliwia również określenie najlepszych sposobów wykorzystania OZE czy magazynów energii w danym momencie. W połączeniu z danymi pochodzącymi z Systemów Informacji Geograficznej (GIS), meteorologicznymi, a nawet przesyłanymi przez odbiorców, tworzy stabilny i szczelny system. 

System energetyczny powinien być inteligentny

Jego efektywność zwiększa też wytwarzanie i magazynowanie energii w miejscu, w którym jest zużywana. Cena za kWp (kilo Watt peak – maksymalna ilość mocy), jaką może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna) jest już niższa niż w przypadku paliw kopalnych. Dla firm, zwłaszcza z branży przemysłowej, może to być szansa na znaczne oszczędności i większą samowystarczalność energetyczną. W całej sieci energetycznej nastąpi zwiększenie elastyczności i odporności systemu. 

W zapewnianiu stabilności sieci energetycznej równie ważna jak technologia będzie zmiana sposobu myślenia konsumentów, biznesu i rządów. Użytkownicy powinni być bardziej świadomi nowego sposobu funkcjonowania rynku energii oraz konieczności właściwego zarządzania mocą, a poszczególne sektory gospodarki i rządy akceptować rolę konsumentów w stabilizowaniu sieci. Zmiany nadejdą szybciej i będą bardziej efektywne w przypadku dobrej legislacji i systemów ulg i zachęt.

Polecamy:

Mariusz Hudyga z firmy Eaton dystrybuującej energię, podkreśla, że w niektórych obszarach polskie regulacje nie są wciąż dostosowane do nowych realiów i dwukierunkowej sieci. A zmiany, mimo podejmowanych w ostatnich latach wysiłków, idą opornie. – Aby sieć była niezawodna i bezpieczna, kluczowa jest spójna polityka, która ułatwi przedsiębiorstwom i użytkownikom interakcję z siecią – mówi.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze