środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKulturaSonia Draga wycofuje pozew przeciwko tłumaczowi! Zadziałał efekt Streisand

Sonia Draga wycofuje pozew przeciwko tłumaczowi! Zadziałał efekt Streisand

W poniedziałek pisaliśmy o procesie, który wydawnictwo Sonia Draga postanowiło wytoczyć tłumaczowi Krzysztofowi Cieślikowi. Sprawa dotyczyła niepochlebnej opinii jaką Cieślik zamieścił na temat tłumaczeń w Sonii Dradze, na swoim fejsiku. Jako że drama obiegła pół Internetu, po niecałej dobie Sonia Draga ogłosiła, że zamierza wycofać się z pozwu.

Krzysztof Cieślik i Barbara Streisand, cicha bohaterka „Franzen gate”

Wydawnictwo Sonia Draga żądało od Cieślika usunięcia wpisu, który zdaniem oficyny „naruszał jej dobre imię”, zamieszczenie przeprosin i wpłacenia 5 tysięcy złotych na cel charytatywny. W uzasadnieniu pozwu czytaliśmy, że Cieślik to tłumacz mający wiernych czytelników na fejsie i tym samym mogący wpływać na wizerunek wydawcy.

Paradoksalnie jednak, najbardziej na wizerunek „Sonii Dragi” wpłynęła ona sama (tak się składa, że wydawnictwo nazywa się tak samo jak jego właścicielka). Wiadomość o pozwie – choć dotyczył on literatury – stała się viralem. Internauci jednoznacznie opowiedzieli się po stronie Cieślika i przypominali inne sytuacje, w których twórcy decydowali się pozwać recenzentów (z zamiarem pozwania Tomasza Raczka nosił się producent filmu „Kac Wawa”). Tym samym Sonia Draga zorganizowała sama sobie kampanię czarnego PR-u. Gdyby miała ją sfinansować prawdopodobnie wydałaby na nią dziesiątki tysięcy złotych.

Sprawa Krzysztofa Cieślika. Czym jest efekt Streisand?

O komentarz po wycofaniu się Sonii Dragi z inby, zapytaliśmy samego pozwanego:

– Spodziewałem się takiego obrotu sprawy, ale mam wielką satysfakcję, bo okazało się, że jednak można krytykować i piętnować rynkowe patologie. Można mówić, choćby i ostro, o jakości wydań. Cieszę się, ale też czekam na oficjalne pismo z sądu o wycofaniu pozwu. Dopóki takiego pisma nie dostanę, to traktuję sprawę tak, jakby była w toku – mówi Cieślik.

Wygląda na to, że w sprawie Cieślik vs. Sonia Draga zadziałał słynny efekt Sterisand. Mowa o sytuacji, gdy jedna ze stron próbuje cenzurować drugą, ale w efekcie nadaje sprawie rozgłos i tworzy viral. Nazwa zjawiska wzięła się od piosenkarki Barbry Streisand, która w 2003 roku pozwała fotografa Kennetha Adelmana. Adelman tworzył wówczas projekt fotograficzny, w ramach którego robił serię zdjęć lotniczych kalifornijskiemu wybrzeżu, w ten sposób dokumentując jego postępującą erozję. Na jednym ze zdjęć znalazł się dom Streisand, czego ta wyraźnie nie chciała i zażądała 50 milionów dolarów odszkodowania (sic!). W efekcie praca fotograficzna, którą pewnie większość Amerykanów zupełnie by przeoczyło zyskała niebywały rozgłos, a zdjęcie domu zobaczyli wszyscy (udostępniamy je ku przestrodze i w ramach licencji Creative Commons).

Prawda, że piękny?

Zobacz też:

Jan Rojewski
Jan Rojewskihttps://truestory.pl
Pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Onetu, Tygodnika Powszechnego. Był stałym współpracownikiem Wirtualnej Polski i Tygodnika POLITYKA. Od września 2021 roku redaktor naczelny True Story.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze