wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaPolitykaRosyjski dyplomata przy ONZ rezygnuje. Oto, co napisał

Rosyjski dyplomata przy ONZ rezygnuje. Oto, co napisał

Borys Bondarew, doradca Rosji przy ONZ w Genewie, zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Dyplomata motywy swojej decyzji wyjaśnia w liście otwartym, który został opublikowany w mediach społecznościowych. Według ONZ to najwyższy rangą urzędnik, który po rosyjskiej inwazji na Ukrainę uciekł z kraju. Publikujemy jego oświadczenie w całości.

Borys Bondariew zrezygnował z pracy dla Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (fot. unwatch.org)

Nazywam się Borys Bondariew, w MSZ Rosji od 2002 r., od 2019 r. do chwili obecnej – radca Misji Rosyjskiej przy Biurze ONZ w Genewie. Przez dwadzieścia lat mojej kariery dyplomatycznej widziałem różne zakręty naszej polityki zagranicznej, ale nigdy tak bardzo nie wstydziłem się za swój kraj, jak 24 lutego tego roku.

Borys Bondariew: Powstał system, który oszukuje sam siebie

Agresywna wojna rozpętana przez Putina przeciwko Ukrainie, a w rzeczywistości przeciwko całemu światu zachodniemu, jest nie tylko zbrodnią przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale także, być może, najpoważniejszą zbrodnią przeciwko narodowi rosyjskiemu, przekreślającą pogrubioną literą Z wszelkie nadzieje i perspektywy na prosperujące wolne społeczeństwo w naszym kraju.

Ci, którzy wymyślili tę wojnę, chcą tylko jednego – pozostać u władzy na zawsze, mieszkać w pełnych przepychu, pozbawionych smaku pałacach, pływać na jachtach o tonażu i kosztach porównywalnych z całą rosyjską marynarką wojenną, cieszyć się nieograniczoną władzą i całkowitą bezkarnością. Aby to osiągnąć, są gotowi poświęcić tyle istnień ludzkich, ile będzie trzeba. Tysiące Rosjan i Ukraińców już za to zginęło.

Z przykrością muszę przyznać, że w ciągu tych dwudziestu lat poziom kłamstwa i nieprofesjonalizmu w pracy MSZ stale wzrastał. Jednak w ostatnich latach poziom ten stał się po prostu katastrofalny. Zamiast bezstronnej informacji, bezstronnej analizy i trzeźwego prognozowania pojawiają się propagandowe frazesy w duchu sowieckich gazet z lat trzydziestych. Powstał system, który oszukuje sam siebie.

Borys Bondariew: Rosja nie ma już sojuszników i nie można winić nikogo

Dobrą ilustracją degradacji tego systemu jest minister Ławrow. W ciągu 18 lat przeszedł on drogę od profesjonalnego i wykształconego intelektualisty, którego wielu moich kolegów darzyło tak wielkim szacunkiem, do osoby, która nieustannie wygłasza sprzeczne oświadczenia i grozi światu (czyli także Rosji) bronią jądrową! Dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zajmuje się dyplomacją. 

Chodzi o podżeganie do wojny, kłamstwa i nienawiści. Służy ono interesom niewielu, bardzo niewielu ludzi, przyczyniając się do dalszej izolacji i degradacji mojego kraju. Rosja nie ma już sojuszników i nie można winić nikogo poza swoją lekkomyślną i nieprzemyślaną polityką.  Studiowałem, aby zostać dyplomatą i jestem nim od dwudziestu lat. Ministerstwo stało się moim domem i rodziną. Ale nie mogę dłużej uczestniczyć w tej krwawej, bezsensownej i absolutnie niepotrzebnej hańbie.*

* Śródtytuły i układ akapitu pochodzą od redakcji. Tekst nie został zmieniony.

Szef UN Watch: Borys Bondariew jest bohaterem

„Borys Bondariew jest bohaterem” – napisał na Twitterze Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy UN Watch, organizacji kontrolującej ONZ i działające przy niej agencje. „Teraz wzywamy wszystkich innych rosyjskich dyplomatów w ONZ i na całym świecie, by poszli za jego moralnym przykładem i podali się do dymisji” – dodaje. UN Watch ostatnio przewodziła kampanii mającej na celu usunięcie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ.

Polecamy:

Neuer postuluje, by Bondariew został zaproszony do wystąpienia na trwającym od poniedziałku szczycie ekonomicznym w Davos. Jego zdaniem USA, Wielka Brytania i UE powinny przewodzić wolnemu światu w tworzeniu warunków zachęcających rosyjskich dyplomatów do pójścia w jego ślady i ustąpienia, poprzez zapewnienie ochrony, bezpieczeństwa finansowego i przesiedlenia ich wraz z rodzinami.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze