niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaPieniądzeBank HSBC zawiesza za negowanie skutków zmian klimatu, które funduje

Bank HSBC zawiesza za negowanie skutków zmian klimatu, które funduje

W zeszłym tygodniu Stuart Kirk, jeden z ważniejszych dyrektorów w banku inwestycyjnym HSBC, został zawieszony za przedstawienie prezentacji negującej skutki globalnego ocieplenia. Wiadomo jednak, że kontrowersyjne wystąpienie zostało przez kogoś zatwierdzone, a sam bank w samym zeszłym roku udzielił wielomiliardowych pożyczek na inwestycje w ropę i gaz.

Stuart Kirk. Dyrektor HSBC z poglądami jak u Korwina

Jak podaje Financial Times, Stuart Kirk – globalny dyrektor ds. „odpowiedzialnego inwestowania” w dziale zarządzania aktywami banku, został zawieszony w oczekiwaniu na dochodzenie w sprawie wystąpienia, które wygłosił na szczycie FT Moral Money Summit w zeszłym tygodniu. Praca wykonywana przez tego bankiera obejmowała analizę wpływu inwestycji pożyczkobiorców na kwestie środowiskowe i społeczne.

Bank HSBC znalazł się pod presją po tym, jak w zeszły czwartek Stuart Kirk wygłosił prezentację zatytułowaną „Dlaczego inwestorzy nie powinni martwić się o ryzyko klimatyczne”. W swoim wystąpieniu zlekceważył ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych i stwierdził, że to zajmowanie się czymś, co wydarzy się za 20 lub 30 lat. Podczas swojego wystąpienia na szczycie finansjery, Kirk powiedział, że „zmiany klimatyczne nie wywołują ryzyka finansowego, o które musimy się martwić”.

„Bezpodstawne, wrzaskliwe, apokaliptyczne ostrzeżenia zawsze są błędne”, głosi slajd pokazany jako część prezentacji. W dalszej części dyrektor spytał, „kogo obchodzi, że za 100 lat Miami znajdzie się sześć metrów pod wodą, skoro Amsterdam od wieków znajduje się sześć metrów pod wodą i jest to naprawdę ładne miejsce”. Dodał też, że „zawsze znajdą się wariaci straszący końcem świata”.

HSBC odcina się od słów negujących globalne ocieplenie…

W sobotę Noel Quinn, dyrektor generalny HSBC, napisał w serwisie Linkedin, że nie zgadza się w ogóle z uwagami Stuarta Kirka. „Nie są one spójne ze strategią HSBC i nie odzwierciedlają poglądów kierownictwa HSBC i HSBC Asset Management”, czytamy w oświadczeniu. Nuno Matos, inny dyrektor banku, dodał, że przejście do zerowego bilansu emisji CO2 jest dla nich niezwykle ważne.

Bank oficjalnie rozsyła też zainteresowanym oświadczenie, w którym określa zmiany klimatyczne jako „jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się nasza planeta”, a dalej wskazuje, że bank HSBC jest zaangażowany w proces przechodzenia na zrównoważoną gospodarkę i zapewnia, że środki klientów są zarządzane w sposób przynoszący długoterminowo pozytywne skutki środowiskowe i społeczne.

Jednak, jak podaje Financial Times, zarówno temat, jak i treść prezentacji zostały zatwierdzone wewnątrz firmy. HSBC to jeden z największych banków inwestycyjnych świata, z siedzibą w Londynie i ok. 10 tys. oddziałów na świecie. Tylko w ciągu ostatniej dekady był oskarżany o pranie brudnych pieniędzy dla meksykańskich karteli, współpracę z instytucjami wspierającymi Al-Kaidę, omijanie sankcji nałożonych na Iran, a także o oszustwa i inne działania przestępcze.

Jak dla mnie bomba Osama bin Laden - Paczaizm.pl

…a sam jest jego fundatorem

Z kolei lutego tego roku, jak wskazywała organizacja pozarządowa ShareAction, okazało się, że wielkie banki inwestycyjne, w tym HSBC, Deutsche Bank i Barclays, wspierały budowę nowych instalacji naftowych i gazowych, pomimo składania deklaracji dotyczących działania w ramach „zielonej grupy bankowej”.

Sam HSBC miał w samym 2021 r. wydać ok. 6,4 miliardów dolarów na pożyczki dla takich firm, jak Exxon Mobil, Shell, BP i Saudi Aramco. To i tak mniej o 12 mld $ mniej, niż w pandemicznym 2020 r., kiedy to zostały wydatkowane dodatkowe środki na utrzymywanie tylko wielkich firm przy życiu podczas światowych lockdownów.

Czytaj także:

Grupa ShareAction twierdzi, że banki inwestycyjne twierdzą, że chcą pomóc w odejściu od paliw kopalnych, ale na tym się kończy, bo nie wymagają od swoich pożyczkobiorców żadnych deklaracji dotyczących dekarbonizacji.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze