sobota, 26 listopada, 2022
Strona głównaEkologiaRosyjska kopalnia Raspadskaja emituje 90 ton metanu na godzinę

Rosyjska kopalnia Raspadskaja emituje 90 ton metanu na godzinę

Rosyjska kopalnia Raspadskaja na Syberii to największy na świecie pojedynczy obiekt emitujący metan, jak wynika z danych satelitarnych zaprezentowanych przez firmę GHGSat. W szczytowym momencie stycznia tego roku do atmosfery wydostawało się 90 ton gazu cieplarnianego na godzinę. Rosjan jednak najprawdopodobniej nie interesuje to, by cokolwiek z tym zrobić.

Fot. Wikimedia/Google Maps

Kopalnia Raspadskaja. Potężny emitent metanu

Kanadyjska firma GHGSat, monitorująca emisję metanu przy pomocy czujników zamontowanych na satelitach, podała do publicznej wiadomości, że wykryła największą emisję tego gazu z jednego obiektu, jaką dotychczas zaobserwowano. Niekontrolowane wydostawanie się metanu do atmosfery wykryto 14 stycznia tego roku w ogromnej rosyjskiej kopalni węgla kamiennego Raspadskaja.

Znajduje się ona w zagłębiu węglowym w Górach Ałtaju, niedaleko granicy z Mongolią. Obiekt wydobywa rocznie do 8 mln ton węgla, co stanowi do 10% krajowej produkcji (dla porównania: największa polska tego typu kopalnia Chwałowice w Rybniku wydobywa mniej niż 3 mln ton węgla rocznie). Według danych GHGSat gaz cieplarniany przedostawał się do atmosfery w tempie prawie 90 ton na godzinę.

Gdyby taka emisja utrzymywała się przez rok, oznaczałoby to dostanie się ok. 765 tysięcy ton metanu do atmosfery. To ilość wystarczająca do zasilenia i ogrzania 2,5 mln domów oraz równoważna emisjom 5 elektrowni węglowych. Naukowcy wskazują, że , że w krótkoterminowej perspektywie potencjał metanu w tworzeniu efektu cieplarnianego jest kilkadziesiąt razy silniejszy niż ten dwutlenku węgla.

https://pbs.twimg.com/media/FVTxPMTWIAYhS1W?format=jpg&name=large
Fot. GHGSat/Twitter

Metan w kopalniach. Zło konieczne przy wydobycia węgla

Metan to nieunikniony produkt uboczny procesu wydobywania węgla z głębokich, podziemnych złóż. Podczas otwierania pokładów uwięzione pod ziemią bąble gazu ulatniają się do powietrza, co stanowi znaczące ryzyko w procesie wydobywczym. W 2010 r. w kopalni Raspadskaja doszło zresztą do katastrofy górniczej, w której dwa wybuchy metanu zabiły co najmniej 91 osób, a zraniły 71 innych. Gaz ulatniający się w tunelach bywa czasem zbierany, a jego energia wykorzystywana do zasilania placówki. W tym wypadku jednak całość metanu zostaje zmarnotrawiona.

Skala emisji metanu z kopalni przekracza wcześniej wykryte inne tego typu wycieki. W 2015 r. doszło do awarii magazynu gazu ziemnego w Los Angeles, a w 2018 r. do rozszczelnienia szybu naftowego w Turkmenistanie. W obu przypadkach metan ulatniał się jednak dwukrotnie wolniej, niż ostatnio w kopalni Raspadskaja.

Co gorsza, emisje z kopalni mają tendencję wzrostową, a kolejne duże uwalnianie się gazu odnotowano odpowiednio pod koniec stycznia i maja. Dane obejmują również tylko metan, który wydobywa się z samej placówki – do tego należałoby dodać również gazy cieplarniane, wyprodukowane na skutek spalenia wykopanego węgla.

Czytaj także:

Zebrane informacje pochodzą z satelit wyposażonych w sprzęt, który umożliwia wykonywania zdjęć na ziemi o rozmiarach 25×25 metrów. Celem działalności GHGSat jest identyfikacja źródeł emisji metanu produkowanego przez człowieka i współpraca z odpowiedzialnymi za nie podmiotami w celu ich ograniczenia. Większość jej klientów działa w branży paliw kopalnych. GHGSat poinformowała, że Rosjanie zostali powiadomieni o emisji, jednak w żaden sposób nie zareagowali.

Według aktualnego stanu wiedzy naukowej metan odpowiada za 30-50% obecnego wzrostu temperatury na świecie i że należy koniecznie ograniczyć jego emisję. Jego wpływ na ocieplenie jest większy niż dwutlenku węgla, ale szybciej rozpada się on w atmosferze, co oznacza, że jeśli uda się ograniczyć jego źródła wytwarzane przez człowieka – pochodzące z paliw kopalnych, rolnictwa i odpadów na wysypiskach – korzyści będą widoczne stosunkowo szybko.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze