sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaDlaczego Poznań może wywołać rewolucję w produkcji rakiet?

Dlaczego Poznań może wywołać rewolucję w produkcji rakiet?

Naukowcy z Poznania dokonali niesamowitego odkrycia, które może okazać się przełomowe dla przemysłu kosmicznego. Mają wszak świadomość, jak można produkować supermateriał. Nie można wykluczyć scenariusza, że oznacza to swego rodzaju rewolucję jeśli chodzi o budowę rakiet kosmicznych.

rakieta kosmiczna (YouTube)

Materiał najpewniej okaże się na wagę złota w procesie konstrukcji silników odrzutowych lub rakietowych. Jak informuje Radio Poznań, „Poznański instytut przygotował dyszę do testów w niemieckiej firmie sektora kosmicznego. Technologia może być wykorzystywana także chociażby w kolejnictwie”.

Nowatorski sposób uzyskiwania materiału

Naukowcy wpadli na nowatorski sposób uzyskiwania materiału, dzięki któremu można stworzyć ultrawytrzymałe elementy dla przemysłu kosmicznego i lotniczego. Zaznaczmy, że Fazy MAX to materiały, które są znane od około dwóch dekad.

Wyglądają jak… proszek, realne jest uzyskanie z nich tworzywa. A kluczową kwestią jest zawartość optymalnych, najpotrzebniejszych cech metalu i ceramiki. Teraz nastąpił przełom, bo dotychczas produkowanie ich zajmowało zbyt wiele czasu, poza tym w zasadzie nie potrafiono wykorzystać ich w przemyśle. 

Kreatywność i szczęście

Tymczasem naukowcy z Poznania pracowali na tyle intensywnie i kreatywnie, ale też… szczęśliwie, o czym zaraz się przekonamy, że w produkcji zaoszczędzić będzie można dzięki nim sporo czasu, a także koszt całej operacji ulegnie znacznej redukcji:

„Opracowaliśmy szybszą i tańszą metodę wytwarzania” – powiedział p. o. zastępcy dyrektora do spraw badawczych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, Dariusz Garbiec w wypowiedzi dla Radia Poznań.

Dariusz Garbiec opisał też clue całego przedsięwzięcia, tego szeregu działań podjętych, by zaimplementować rzeczywiście innowacyjne rozwiązania w dynamicznie rozwijającej się, będącej znakiem czasów branży.

Wypowiadając się dla lokalnych mediów, mówił o tym, że naukowcy pracowali nad zupełnie innym materiałem, ale tak szczęśliwie się złożyło, że podczas syntezy uzyskali materiał, o którym początkowo nie myśleli. Mowa o kompozycie z udziałem Fazy Max.

Ma on wiele ciekawych właściwości, w tym np. jest bardzo odporny na zużycie przez tarcie, gdy styka się z wysoką temperaturą. Dlatego naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie prac badawczych z myślą o optymalizacji tego materiału, który wzbudził ich dużą ciekawość.

Niesamowita oszczędność czasu

Dzięki nieoczekiwanemu odkryciu naukowcy ze stolicy Wielkopolski będą mieli sposobność, by proces produkcyjny materiału z Fazami MAX znacząco przyspieszył. Szacuje się, że może to być „skok” o 80 procent. Do tej pory było to rzeczywiście dość czasochłonne.

Mało tego, należy też podkreślić, że polski produkt ma wyższa jakość. A żeby nadać rozmach tym działaniom podjętym przez wielkopolskich uczonych, dywaguje się już o tym, by założyć komercyjną spółkę cerMAXmet.

Poznań został zauważony

Znamienne jest też to, że Poznań i turecka Antalya to miasta, które są wśród możliwych organizatorów Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2026 roku.

Komunikat brzmi tak:

„Grupa MTP – Poznań Congress Center wspólnie z European Space Foundation, Poznań Convention Bureau, THE WAY, Związkiem Polskiego Sektora Kosmicznego, COTI Conference oraz niezależnymi doradcami, złożyła ofertę na organizację konkursu IAC 2026 w Poznaniu na 6000 uczestników – podaje Grupa MTP, mając na myśli organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, co z pewnością byłoby dużym wyróżnieniem dla stolicy Wielkopolski. W ten sposób Poznań zostałby doceniony nad wyraz w wymiarze globalnym, na arenie międzynarodowej. A miejmy na uwadze, że mowa jest o trudnej, niezwykle skomplikowanej materii.

Aby skutecznie ubiegać się o organizację tego eventu, Poznań będzie musiał przyjąć podczas wizyty studyjnej wysłanników Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (International Astronautical Federation – IAF). Wówczas przedstawiciele tej organizacji mieliby dokonać oceny i analizy potencjału organizacyjnego miasta i obiektu. A ostateczną decyzję podejmą, gdy już ocenią oficjalną prezentację kandydatury stolicy Wielkopolski, co ma się wydarzyć na kongresie IAC 2023. Wydarzenie odbędzie się 2-6.10.2023.

Jedno jest pewne, Poznań rozwija się w kolejnej dziedzinie, dość nieoczywistej, co może przynieść wiele dobrego nie tylko regionowi, ale też całej Polsce. Polska innowacyjność w jakimkolwiek sektorze powinna nas cieszyć.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze