Materiał najpewniej okaże się na wagę złota w procesie konstrukcji silników odrzutowych lub rakietowych. Jak informuje Radio Poznań, „Poznański instytut przygotował dyszę do testów w niemieckiej firmie sektora kosmicznego. Technologia może być wykorzystywana także chociażby w kolejnictwie”.
Nowatorski sposób uzyskiwania materiału
Naukowcy wpadli na nowatorski sposób uzyskiwania materiału, dzięki któremu można stworzyć ultrawytrzymałe elementy dla przemysłu kosmicznego i lotniczego. Zaznaczmy, że Fazy MAX to materiały, które są znane od około dwóch dekad.
Wyglądają jak… proszek, realne jest uzyskanie z nich tworzywa. A kluczową kwestią jest zawartość optymalnych, najpotrzebniejszych cech metalu i ceramiki. Teraz nastąpił przełom, bo dotychczas produkowanie ich zajmowało zbyt wiele czasu, poza tym w zasadzie nie potrafiono wykorzystać ich w przemyśle.
Kreatywność i szczęście
Tymczasem naukowcy z Poznania pracowali na tyle intensywnie i kreatywnie, ale też… szczęśliwie, o czym zaraz się przekonamy, że w produkcji zaoszczędzić będzie można dzięki nim sporo czasu, a także koszt całej operacji ulegnie znacznej redukcji:
„Opracowaliśmy szybszą i tańszą metodę wytwarzania” – powiedział p. o. zastępcy dyrektora do spraw badawczych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, Dariusz Garbiec w wypowiedzi dla Radia Poznań.
Dariusz Garbiec opisał też clue całego przedsięwzięcia, tego szeregu działań podjętych, by zaimplementować rzeczywiście innowacyjne rozwiązania w dynamicznie rozwijającej się, będącej znakiem czasów branży.
Wypowiadając się dla lokalnych mediów, mówił o tym, że naukowcy pracowali nad zupełnie innym materiałem, ale tak szczęśliwie się złożyło, że podczas syntezy uzyskali materiał, o którym początkowo nie myśleli. Mowa o kompozycie z udziałem Fazy Max.
Ma on wiele ciekawych właściwości, w tym np. jest bardzo odporny na zużycie przez tarcie, gdy styka się z wysoką temperaturą. Dlatego naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie prac badawczych z myślą o optymalizacji tego materiału, który wzbudził ich dużą ciekawość.
Niesamowita oszczędność czasu
Dzięki nieoczekiwanemu odkryciu naukowcy ze stolicy Wielkopolski będą mieli sposobność, by proces produkcyjny materiału z Fazami MAX znacząco przyspieszył. Szacuje się, że może to być „skok” o 80 procent. Do tej pory było to rzeczywiście dość czasochłonne.
Mało tego, należy też podkreślić, że polski produkt ma wyższa jakość. A żeby nadać rozmach tym działaniom podjętym przez wielkopolskich uczonych, dywaguje się już o tym, by założyć komercyjną spółkę cerMAXmet.
Poznań został zauważony
Znamienne jest też to, że Poznań i turecka Antalya to miasta, które są wśród możliwych organizatorów Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2026 roku.
Komunikat brzmi tak:
„Grupa MTP – Poznań Congress Center wspólnie z European Space Foundation, Poznań Convention Bureau, THE WAY, Związkiem Polskiego Sektora Kosmicznego, COTI Conference oraz niezależnymi doradcami, złożyła ofertę na organizację konkursu IAC 2026 w Poznaniu na 6000 uczestników – podaje Grupa MTP, mając na myśli organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, co z pewnością byłoby dużym wyróżnieniem dla stolicy Wielkopolski. W ten sposób Poznań zostałby doceniony nad wyraz w wymiarze globalnym, na arenie międzynarodowej. A miejmy na uwadze, że mowa jest o trudnej, niezwykle skomplikowanej materii.
Aby skutecznie ubiegać się o organizację tego eventu, Poznań będzie musiał przyjąć podczas wizyty studyjnej wysłanników Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (International Astronautical Federation – IAF). Wówczas przedstawiciele tej organizacji mieliby dokonać oceny i analizy potencjału organizacyjnego miasta i obiektu. A ostateczną decyzję podejmą, gdy już ocenią oficjalną prezentację kandydatury stolicy Wielkopolski, co ma się wydarzyć na kongresie IAC 2023. Wydarzenie odbędzie się 2-6.10.2023.
Jedno jest pewne, Poznań rozwija się w kolejnej dziedzinie, dość nieoczywistej, co może przynieść wiele dobrego nie tylko regionowi, ale też całej Polsce. Polska innowacyjność w jakimkolwiek sektorze powinna nas cieszyć.