środa, 22 maja, 2024
Strona głównaPolitykaPowrót Ukraińców. Prawie tylu wraca do kraju, co ucieka

Powrót Ukraińców. Prawie tylu wraca do kraju, co ucieka

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, już prawie tyle samo osób wraca do Ukrainy, co opuszcza jej granice. Relatywne ustabilizowanie się sytuacji na froncie i odpuszczenie sobie przez Rosjan bombardowań większej części kraju sprawiło, że dziesiątki tysięcy Ukraińców opuszcza tymczasowe schronienie w innych krajach i wraca w bezpieczne w swoim mniemaniu miejsca w ojczyźnie. Często pozostają oni natomiast tzw. uchodźcami wewnętrznymi, bo okazuje się, że nie mogą wrócić do domu.

Uchodźcy przekraczający granicę z Polską na początku wojny (Fot. Wikimedia)

Powrót Ukraińców. Dziesiątki tysięcy wracają do Ukrainy

Jak wynika z danych ukraińskiej straży granicznej, w ciągu ostatniej doby do Ukrainy przedostało się ponad 38 tys. osób, z czego 34 tys. to obywatele kraju. Pozostałe osoby to załogi ciężarówek transportujące pomoc humanitarną – w sumie odprawiono 125 takich pojazdów. W tym samym czasie kraj opuściło prawie 36 tysięcy osób – 21 tys. z nich wyjechało do Polski, reszta – na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców podało, że łącznie od 28 lutego na Ukrainę powróciło już w sumie prawie 2,5 mln osób, jednak kilkukrotnie tyle przebywa nadal poza krajem. Od czasu rozpoczęcia się rosyjskiej inwazji z kraju wyjechało co najmniej 7,5 mln Ukraińców.

W sumie od początku wojny do Polski przybyło ok. 4 mln osób (nie jest to równoznaczne z pozostaniem w Polsce). Szacuje się jednak, że ok. 1,8 mln wróciło już do Ukrainy. Ponad 3,3 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało status tymczasowej ochrony w UE. Według danych ONZ, najwięcej uchodźców z takim statusem zarejestrowano w Polsce – ponad 1,1 mln.

Tymczasem jeśli chodzi o Rosję i Białoruś, z Ukrainy do tych krajów przedostało się odpowiednio 1,1 mln i 16 600 osób. Nie ma jednak danych na temat statusu tych osób, jak również na temat przekraczania granicy w przeciwnym kierunku, o ile to w ogóle byłoby możliwe. Znacząca większość tych osób przedostała się do Rosji z tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Pozostała część z nich została do Rosji po prostu wysiedlonych z terytoriów bezpośrednio okupowanych przez Rosję.

Powrót Ukraińców. Wielu pozostaje uchodźcami wewnętrznymi

Warto jednak pamiętać, że powrót do Ukrainy nie jest równoznaczny z repatriacją do miejsca zamieszkania. Według szacunków ONZ, około 8 milionów osób zostało zmuszonych do wewnętrznego przesiedlenia i przeniosło się z terenów bezpośrednio objętych wojną do bezpieczniejszych obszarów kraju. Szacuje się do tego, że prawie dwie trzecie dzieci na Ukrainie opuściło swój dom od początku wojny.

„Liczby te są porażające i warto je powtarzać. Dzieci zmuszone są do opuszczenia domów, przyjaciół, zabawek czy członków rodzin i pozostają w niepewności wobec tego, co się wydarzy. Ta niestabilność pozbawia dzieci ich przyszłości – trauma i strach mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci”, mówiła we wtorek Afshan Khan, dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Czytaj także:

Zgodnie z najnowszymi danymi, od początku rosyjskiej inwazji 277 dzieci zostało zabitych, a kolejne 456 – rannych, głównie z powodu bombardowań zabudowanych obszarów miejskich. Według Khan, trwające działania zbrojne nie tylko zabijają i okaleczają dzieci, ale też uniemożliwiają im powrót do normalnego życia w ich domach.

Odnotowano co najmniej 256 ataków na placówki służby zdrowia, a tysiące szkół zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Co najmniej 1,4 miliona osób na wschodzie kraju nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak twierdzą przedstawiciele UNICEF, agencja dotarła do ponad 2 milionów ludzi, dostarczając im artykuły medyczne i zapewniając dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Naprawa szkół na terenach, na których nie toczą się już walki, jest priorytetem dla UNICEF i współpracującego z nim rządu ukraińskiego, aby chociaż część dzieci mogła powrócić do bezpiecznej nauki we wrześniu.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze