piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleNowe oznaczenia na piwach. Nie ominęły nawet „zerówek”

Nowe oznaczenia na piwach. Nie ominęły nawet „zerówek”

Browary Polskie wprowadzają nowe oznaczenia na piwach, które dotyczą ograniczeń ich spożywania. Proces nie ominie także cieszących się coraz większą popularnością „zerówek”. Stowarzyszenie chce tym samym przekazać, że takie wyroby powinny być przeznaczone jedynie dla osób dorosłych, nawet jeśli nie zawierają alkoholu. No właśnie, czy na pewno nie zawierają alkoholu?

Nowe oznaczenia pojawią się także na piwach bezalkoholowych. /Fot. www.wikimedia.org

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie to stowarzyszenie działające od 1998 roku. Skupia ono największych producentów piwa w Polsce, którym pomaga w ochronie i reprezentacji własnych interesów. Do stowarzyszenia należą takie marki jak Grupa Żywiec czy Carlsberg Polska.

Browary Polskie na spotkaniu prasowym z 18 kwietnia poinformowały o rozpoczęciu wprowadzania nowych oznaczeń, które do złudzenia przypominają znaki drogowe zakazu. Są one widoczne na opakowaniach oraz w przekazach reklamowych. Oznacza to, że wszystkie dotychczas znane hasła jak „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” lub „W ciąży nie piję alkoholu” zostają zastąpione piktogramami.

Oznaczenia nie ominą piw „zero”, czym producenci chcą podkreślić, że nawet wyroby bezalkoholowe skierowane są wyłącznie do osób dorosłych. Browary Polskie w swoim komunikacie piszą:

„Tym samym, konsumenci otrzymują jasny przekaz, że cieszące się rosnącą popularnością zerówki są produktem skierowanym tylko do osób pełnoletnich, tak samo jak wszystkie piwa alkoholowe”.

Nowe oznaczenia składają się na trzy piktogramy. Każdy z nich jest obrazkiem osadzonym na białym tle z czerwoną obwódką. Jak wynika z badań i ulicznych sondaży, nowe oznaczenia są jasne i czytelne dla odbiorców.

Nowe oznaczenia Browarów Polskich.

Czy dzieci mogą pić „zerówki”?

Ogłoszenie można potraktować jako pewną umowę społeczną i wolę samego stowarzyszenia aniżeli pełnoprawny zakaz. Działania firmy mają charakter dobrowolny oraz samoregulacyjny, co podkreślił nawet dyrektor generalny Browarów Polskich, Bartłomiej Morzycki.

W rzeczywistości prawo nie zakazuje kupowania piw bezalkoholowych niepełnoletnim, choć nie jest to takie oczywiste. Ogólnie piwem bezalkoholowym w naszym kraju można nazwać tylko wyroby, których zawartość nie przekracza 0,5% alkoholu – więc jakiś alkohol może w nich być.

Jak mówi Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, napoje alkoholowe nie mogą być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Są to wyroby, których zawartość alkoholu przekracza granicę 0,5%. Oznacza to, że dzieci i młodzież w rzeczywistości mogą kupować napoje, które oznaczone są nazwą „bezalkoholowych”.

Jak twierdzi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i wykładowca na Wydziale Pedagogicznym UW:

„Przyzwolenie na spożycie napojów bezalkoholowych wśród dzieci i młodzieży to przyzwyczajanie ich kubków smakowych do smaku alkoholu, dawanie przyzwolenia na spożywanie alkoholu w ogóle, także tego z procentami”.

Alkohol używany w napojach to etanol i jest to substancja rzeczywiście trująca – ma bezpośredni toksyczny wpływ na tkanki całego organizmu. Oznacza to, że nawet niewielka ilość etanolu może nie być obojętna dla ciała dziecka. Z drugiej strony etanol może się pojawić w każdym produkcie, który uległ procesowi fermentacji, czyli np. w kefirach czy ogórkach kiszonych. Mamy tu więc do czynienia z kwestią czysto etyczną, której podstawowe pytanie brzmi: Czy możliwość kupowania przez dzieci piwa bezalkoholowego to zachęcanie ich do spróbowania w przyszłości czegoś mocniejszego? Przyznam, że sama nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Pewne jest, że dobre jakościowo piwo 0% jest zdrowsze niż typowe napoje gazowane, których pełno w sklepach. Stanowi również dobry izotonik w upalne dni. Ponadto wypicie jednego takiego piwa dostarcza mniej więcej tyle alkoholu co zjedzenie porcji kiszonej kapusty.

Zdrowa moda na abstynencję

Podejście do alkoholu w Polsce jest bardzo niejednorodne. Z jednej strony mamy niestety pewną część społeczeństwa, dla którego niepicie alkoholu jest czymś dziwnym, szczególnie na różnego typu spotkaniach i imprezach. Dochodzi do tego, że niekiedy osoby decydujące się na zupełne wykluczenie alkoholu w diecie lub stanowcze ograniczenie go muszą się tłumaczyć przy stole, czemu nie piją. Powstaje tutaj pewna obawa, czy podejście niektórych do alkoholu nie jest zbyt lekkoduszne. Nie widzą oni praktycznie żadnych minusów spożywania alkoholu, co nie stanowi zbyt zdrowego podejścia. Może więc jest jakiś sens w ograniczaniu dostępu osobom nieletnim do napoi, które choć nie posiadają etanolu, to jednak stanowią pewien odpowiednik tradycyjnego piwa.

Warto dodać, że osoby, które decydują się na abstynencję, na początku swojej drogi często sięgają po napoje „zero”, które stanowią zastępstwo dla napoi alkoholowych. Dopiero później, jeśli mają taką ochotę, rezygnują z nich zupełnie. W oczach niektórych pojawia się tu więc dodatkowa stygmatyzacja „zerówek”, których picie może kojarzyć się z procesem odstawiania.

Zobacz także:

Palikot i Wojewódzki z zarzutami za reklamę mocnych alkoholi

Dostawcy mają blokować pornografię. Nowy projekt ustawy

4-dniowy system pracy jest zdrowy, ale czy możliwy w Polsce?

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. Życzę im ogromnych pozwów zbiorowych i miliardów kar. Widział ktoś kiedyś pomysły wprowadzenia +18 na ogórki kiszone albo pieczywo (drożdże piekarskie to ten sam gatunek co piwowarskie, tez produkują alkohol, na drożdżach do chleba da się piwo zrobić i odwrotnie)? A taki szampan Piccolo to już w ogóle tragedia, produkt nawiązujący do napoju alkoholowego mocniejszego niż piwo i to jeszcze kierowany do dzieci!!! Dlaczego tam nie ma +18?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze