czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaLifestyle4-dniowy system pracy jest zdrowy, ale czy możliwy w Polsce?

4-dniowy system pracy jest zdrowy, ale czy możliwy w Polsce?

Naukowcy z Australii przekonują, że dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy, co wynika bezpośrednio z przeprowadzonych przez nich badań. Czy jednak jest to możliwe do wprowadzenia, szczególnie w naszym kraju? Jak się okazuje, na tle innych państw UE spędzamy naprawdę wiele godzin w pracy. Łatwo można się domyślić, że nie wpływa to zbyt zbawiennie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Szczególnie w bardziej stresogennych branżach 2-dniowy odpoczynek może być za krótki. /Fot. www.wikimedia.org

Naukowcy z University od South Australia na łamach pisma „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” opublikowali rezultaty ciekawego badania. Wyniki eksperymentu są bardzo pozytywne z perspektywy pracowników, choć nie tylko. Okazuje się, że 4-dniowy tydzień pracy nie powinien przynosić firmom strat, ponieważ dobrze wpływa na wydajność pracowników. Sami zatrudnieni bardzo by na tym korzystali, ponieważ 3-dniowy weekend mógłby poprawić ich jakość życia jak i kondycję zdrowotną.

Obserwacja trwała 13 miesięcy i miała związek z corocznym badaniem stylu życia i zdrowia osób dorosłych. 308 ludzi nosiło przez całą dobę opaski monitorujące ich aktywność. Podczas trwania eksperymentu każdy z nich był na urlopie średnio 2 lub 3 razy po około 12 dni.

Wyniki badań

W wolnym czasie 35% osób zażywało ruchu na świeżym powietrzu, a 31% uczęszczało na spotkania w gronie bliskich. 17% decydowało się na klasyczny odpoczynek, a z drugiej strony taki sam procent badanych podejmował czynności niezwiązane z wypoczynkiem, np. prace w domu.

Dni wolne zdecydowanie wpływały na przebieg doby urlopowiczów. Dzięki coraz większemu wypoczęciu o 13% każdego dnia rosła ich aktywność fizyczna. W ten sam sposób spadał czas, który osoby przeznaczały na „leniuchowanie”. Rosła także dawka snu – o około 4%. Zdrowe przyzwyczajenia mogły utrzymywać się nawet do dwóch tygodni od zakończenia urlopu.

Zdaniem badaczy ich obserwacje stanowią dodatkowy argument za wprowadzeniem 4-dniowych tygodni pracy. Im dłuższy wypoczynek, tym lepsza jakość życia pracowników. Większa ilość snu pozwala na efektywniejszą regenerację, wpływa zbawiennie na psychikę i układ krążenia, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Urlopy pracowników były dłuższe niż 3 dni, jednak w tym przypadku nawet ten jeden dodatkowy dzień wolnego ma duże znaczenie.

Krótszy tydzień pracy w Polsce

Na początku tego roku do Sejmu trafił projekt ustawy o skróceniu tygodnia pracy w naszym kraju. Zgodnie z jego założeniami tydzień pracy miałby wynosić już nie 40, a 35 godzin. Oznaczałoby to możliwość konstruowania grafików tak, by w większej liczbie firm możliwe było wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy lub pracowanie 7 godzin 5 dni w tygodniu. Projekt ustawy jednak utknął w miejscu i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie zaakceptowany.

To nie pierwszy i nie ostatni projekt takiej ustawy. Jednak nic jak na razie się nie zmienia.

Czy takie rozwiązanie miałoby w ogóle jakieś wady? W założeniu za 4 dni pracy w tygodniu powinno przysługiwać takie samo wynagrodzenie jak za 5 dni. Niestety w praktyce mogłoby to być wykorzystywane na niekorzyść pracowników, którzy zmuszeni byliby do szukania dodatkowego źródła zarobku.

Ponadto takie rozwiązanie mogłoby się wiązać z koniecznością zatrudnienia większej liczby pracowników w celu utrzymania dotychczasowej wydajności przez wszystkie dni w tygodniu. Bardziej wypoczęci pracownicy są efektywniejsi, jednak w przedsiębiorstwach tworzyłaby się pewna dodatkowa luka w tygodniu.

Na tę chwilę, jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w Polsce na pełen etat i jednocześnie mieć więcej niż 2 dni wolnego, najprościej jest szukać firm oferujących 12-godzinny system pracy. Przesiadywanie pół doby w pracy nie brzmi jak pomysł z bajki, jednak nadal przyciąga to wiele osób. W takim systemie normalne jest posiadanie 3 wolnych dni w tygodniu. 

Taki rozkład pracy możemy najczęściej spotkać w miejscach, których godziny otwarcia wahają się w granicach od 12 do 24 godzin na dobę. Są to najczęściej centra handlowe, punkty gastronomiczne, hotele i stacje benzynowe. Równie często można spotkać się z takim systemem w branży ochroniarskiej, w zakładowych służbach pożarniczych i innych służbach ratunkowych.

Jak to wygląda w innych krajach UE

Unijne przepisy zakładają, że średni czas pracy w tygodniu w krajach członkowskich nie może przekroczyć 48 godzin. Dodatkowo pracodawca musi zapewnić zatrudnionym przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę. Ponadto wszyscy pracodawcy w całej Unii Europejskiej muszą monitorować czas pracy zatrudnionych.

Jak podaje portal Business Insider, na tle innych krajów Polska wypada jako bardzo zapracowany naród. W przeliczeniu na całą populację pracujących w naszym kraju wychodzi, że Polak średnio przepracowuje 39,7 godzin na tydzień. Przebijają nas pracownicy z Rumunii i Grecji (kolejno 39,8 i 40,1 godzin).

Co ciekawe, w Szwecji, Niemczech, Irlandii, Austrii, Holandii, Finlandii i Belgii najwięcej było osób, które pracowały średnio w tygodniu mniej niż 35 godzin. Dodatkowo w Holandii ich udział przekroczył 50%.

Zobacz także:

Dostawcy mają blokować pornografię. Nowy projekt ustawy

Czy Twoja praca nie ma sensu? Sprawdź to z Davidem Graeberem

„Vinted opłaca się bardziej, niż praca”. Ściema czy łatwy zysk?

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze