środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiLifeVac zapobiega zadławieniom, czy otrzymają go poznańskie żłobki i szkoły?

LifeVac zapobiega zadławieniom, czy otrzymają go poznańskie żłobki i szkoły?

Jakiś czas temu w Rzeszowie miało miejsce tragiczne wydarzenie. 3-letni chłopiec, przebywając w żłobku, zadławił się. Chociaż została udzielona mu pierwsza pomoc, dziecka nie udało się uratować, zmarło. Poznańskie media zaznaczają, jak w stolicy Wielkopolski podjęto starania, by zapobiec takim potencjalnym sytuacjom.

LifeVac 1 (fot. YouTube)

Jedna z matek skierowała apel do poznańskich żłobków w tej sprawie poprzez portal epoznan.pl. Cytujemy jej przesłanie:

Chciałabym żeby osoby decyzyjne wyposażyły wszystkie żłobki i przedszkola w wyżej wymienione urządzenia jak również wszystkim pracownikom tych placówek ufundowali cykliczne kursy z pierwszej pomocy. Myślę, że jest to temat który warto nagłośnić ponieważ każdy rodzic który oddaje swoją pociechę do żłobka lub przedszkola ma nadzieję odebrać ją całą i zdrową. Nikt nigdy w życiu nie chciałby otrzymać wiadomości „bardzo mi przykro Państwa dziecko nie żyje…”(bo placówka nie była odpowiednio wyposażona) … Naprawdę niewiele trzeba żeby dać rodzicom taką pewność albo chociaż obietnicę„.

Gdy doszło do zgonu dziecka w Rzeszowie, reakcja dyrektorów publicznych i niepublicznych żłobków i przedszkoli była, trzeba przyznać, stanowcza. Skierowali prośbę do Urzędu Miasta o zakup urządzenia LifeVac, które jest efektywne w zapewnianiu pomocy w przypadku zadławień.

Portal epoznan.pl podaje, że tego typu urządzenia są już na wyposażeniu wszystkich przedszkoli w Elblągu, to następstwo zadławienia 4-letniego chłopca i chęć uniknięcia w przyszłości takich smutnych zdarzeń. To dziecko przeżyło, jednak zdarzenie odbiło się na jego zdrowiu.

Stanowisko Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i opieki w żłobkach? Aby się o tym przekonać, przytaczamy wypowiedź dotyczącą tej kwestii z poznańskich mediów:

„Opiekunem w żłobku może zostać wyłącznie osoba, która posiada potwierdzenie odbycia szkolenia z udzielania dziecku pierwszej pomocy. Dodatkowo opiekunowie co 2 lata są zobowiązani do odbywania takiego szkolenia. Ponadto w żłobkach opracowywane są regulacje wewnętrzne, w tym np. procedury bezpieczeństwa, by zapobiegać wystąpieniu sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia dzieci, określone są także zasady postępowania w przypadku wystąpienia takich sytuacji. Apteczka z podstawowymi środkami opatrunkowymi, niezbędnymi środkami do udzielania pierwszej pomocy i instrukcją o zasadach udzielania pierwszej pomocy jest dostępna dla personelu i regularnie aktualizowana przez osobę wyznaczoną” – informuje Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, którą cytujemy za portalem epoznan.pl.

Miasto Poznań co roku wspiera opiekunów poprzez organizowanie bezpłatnych szkoleń, mających na celu poprawę jakości opieki w placówkach zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Miasto wspiera także rodziców, m.in. poprzez seminaria dla przyszłych rodziców, seminaria kompetencji wychowawczych” – dodaje (źródło: epoznan.pl).

Niewiadoma

Wciąż jednak nie wiemy, czy urządzenie LifeVac ostatecznie trafi do poznańskich żłobków i przedszkoli. Na stronie lifevac.pl czytamy, że w ten sposób, dzięki zastosowaniu tego udogodnienia, udało się uratować na świecie ponad 70 dzieci na całym świecie.

Na tej stronie czytamy też, że „żaden element urządzenia nie jest wprowadzany do organizmu. Nie powoduje urazów. Urządzenie jednokrotnego użytku”.

Może być stosowany u kobiet w ciąży

LifeVac może być zastosowany nie tylko do ratowania dzieci, ale też w innych przypadkach, które odnoszą się do kobiet w ciąży, osób otyłych, osób starszych, osób z chorobami przewlekłymi i z dysfunkcją narządu ruchu, osób leżących.

Można spotkać się z opiniami, że LifeVac Jest szybki i łatwy w użyciu. Natychmiast usuwa przeszkodę z dróg oddechowych.

Nie trzeba być fachowcem, by go używać

Bynajmniej nie są wymagane ani specjalistyczna wiedza, ani umiejętności, by korzystać z tego urządzenia. Obsłuży je bowiem nawet dziecko. Kolejna opcja to samopomoc.

W jakich krajach jest wykorzystywany?

LifeVac stosuje się do ratowania życia w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Anglia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Francja.

Gospodarstwa domowe, centra handlowe i sklepy, stacje benzynowe, restauracje, Domy Pomocy Społecznej, jednostki ratownictwa medycznego, jednostki straży pożarnej, jednostki policji, placówki medyczne, gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne – to tam, oprócz przedszkoli i żłobków, znajduje zastosowanie LifeVac.

Jak działa LifeVac w praktyce?

Przedstawiamy pokrótce poniżej działanie urządzenia, które opiera się na trzech prostych krokach: – przyłóż – przyciśnij – pociągnij.

  1. Przyłóż maskę do twarzy obejmując szczelnie usta i nos
  2. Przyciśnij rączkę urządzenia w kierunku twarzy
  3. Pociągnij za rączkę do siebie

LifeVac uzyskał pozytywną opinię na podstawie raportu z oceny klinicznej i ma referencje Krajowego Konsultanta Ratownictwa Medycznego.

W laboratoryjnych testach badań ustalono, że LifeVac wytwarza niemal 10-krotnie większe ciśnienie niż manewr Heimlicha i blisko 6-krotnie większe ciśnienie niż powstające podczas uciskania klatki piersiowej, zarazem nadmieńmy, że nie stwarza zagrożenia złamania żeber lub innych uszkodzeń ciała. Ma też większą efektywność w przypadku osób z całkowitą niedrożnością dróg oddechowych spowodowaną przez ciało obce.

Zawartość zestawu

W sieci można znaleźć ofertę LifeVac, która zawiera:

  • walizkę z uchwytem montażowym do ściany,
  • 1 urządzenie ssące LifeVac,
  • 1 maska duża
  • 2 maski średnie (1 maska do testu),
  • 1 maskę mała,
  • 1 maskę pediatryczna ,
  • instrukcję obsługi w j. polskim,
  • plakat formatu A3 z algorytmem postepowania wg producenta.

Czytaj także:

Donos w rosyjskiej rodzinie, wracają zwyczaje z ZSRR

Allegro jak państwo w państwie. Protest w Poznaniu

Rosja grozi RPA… wojną

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze