![](https://truestory.pl/wp-content/uploads/2023/07/manipur-1024x576.jpg)
Według informacji BBC, film został nakręcony 4 maja, gdy rozpoczął się konflikt w Manipurze. Większość etniczna Meitei toczy walkę z mniejszością plemienną Kuki. Szokujące nagranie pojawiło się w Internecie i choć apelowano o jego natychmiastowe usuwanie, nadal możliwe jest do znalezienia na jednej z największych platform.
Na filmie widać, jak tłum mężczyzn idzie z dwiema nagimi i pobitymi kobietami, które należą do mniejszości Kuki. Pod koniec drogi zostają wypchnięte na pole obok drogi.
Jak wynika z oświadczenia Forum Przywódców Plemiennych, kobiety zostały uprowadzone i zgwałcone. Wcześniej tłum zrównał ich wioskę z ziemią.
Podstawowe informacje o Manipur
Manipur to stan w północno-wschodnich Indiach, z miastem Imphal jako stolicą. Graniczy z indyjskimi stanami Nagaland na północy, Mizoram na południu i Assam na zachodzie, a także z dwoma regionami Mjanmy, Regionem Sagaing na wschodzie i Stanem Chin na południu.
Manipur to stan wieloetniczny. Lud Meitei stanowi największą i dominującą grupę etniczną (około 53% populacji stanu). Mówią oni językiem meitei, jednym z 22 oficjalnych języków Republiki Indyjskiej i jedynym oficjalnym językiem Manipuru.
Inne grupy etniczne w Manipurze to różne plemiona Naga, które stanowią około 24% populacji stanu, oraz plemiona Kuki/Zo, które stanowią około 16% populacji.
Ludność Manipuru jest zróżnicowana pod względem wyznania, jednak można wyodrębnić głównie hinduizm i chrześcijaństwo. Między spisami powszechnymi w Indiach z 1961 i 2011 roku udział hinduistów w stanie spadł z 62% do 41%, podczas gdy udział chrześcijan wzrósł z 19% do 41%.
Hinduizm jest praktykowany głównie wśród ludu Meitei, natomiast chrześcijaństwo wśród plemion Kuki.
Konflikt na tle religijnym
Meitei i Kuki walczą ze sobą od lat. Napięcia wzrosły, gdy ludy Kuki zaczęły protestować przeciwko żądaniom Meitei o uznanie ich za oficjalne plemię. Kukis twierdzili, że wzmocniłoby to wpływy Meitei na rząd i społeczeństwo, umożliwiając im nabywanie ziemi i osiedlanie się na terenach zamieszkanych głównie przez Kuki.
Jednak to nie wszystkie przyczyny konfliktu. Lud Kuki uważa, że wojna z narkotykami prowadzona przez rząd kierowany przez Meitei jest pretekstem do wyeliminowania ich społeczności. Dodatkowo nielegalna migracja z Mjanmy jeszcze bardziej pogłębia napięcie.
Od dziesięcioleci trwają walki między bojówkami Meitei, Kuki i Naga, które wynikają z konfliktu o terytorium i różnic religijnych. Wszystkie strony miały starcia z indyjskimi siłami bezpieczeństwa. Ostatnie wybuchy przemocy miały miejsce głównie pomiędzy Meitei a Kuki.
Atak na kobiety
Według Geety Pandey z BBC w Delhi, wideo to jest kolejnym przykładem wykorzystywania gwałtu i napaści seksualnej jako narzędzi przemocy w konflikcie, co często prowadzi do spirali odwetowych ataków.
Lokalne media donoszą, że atak w maju miał miejsce po fałszywych informacjach o rzekomym zgwałceniu kobiety Meitei przez bojowników Kuki. Jak podaje The Print, to wywołało „nowy, śmiertelny cykl przemocy odwetowej przeciwko kobietom z plemienia Kuki, rzekomo przez tłum Meitei”.
Reakcja rządu
Premier Narendra Modi nie wypowiadał się na temat przemocy w Manipurze, aż do momentu pojawienia się filmu z ataku na kobiety ludu Kuki. Stwierdził, że incydent „zawstydził Indie” i że „żaden winny nie zostanie oszczędzony… nigdy nie można wybaczyć tego, co stało się z córkami Manipuru”. Hindusi zastanawiają się jednak, dlaczego premierowi zajęło tak wiele czasu publiczne skomentowanie sytuacji w omawianym stanie.
Rząd Indii rozmieścił w regionie 40 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy , aby powstrzymać falę przemocy. Mimo to przemoc nadal się rozprzestrzenia, co zmusza coraz więcej mieszkańców do opuszczenia swoich domów.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w walkach zginęło 130 osób, a ponad 400 zostało rannych.
Zobacz także:
LifeVac zapobiega zadławieniom, czy otrzymają go poznańskie żłobki i szkoły?
Wkroczyliśmy w nową epokę, która odciśnie swoje piętno na miliony lat
Nacjonalista kandyduje na posła. Przypadek Łukasza Tulwińskiego