środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPrześladowania chrześcijan w Indiach? Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie

Prześladowania chrześcijan w Indiach? Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie

Przemoc na tle etnicznym pogrążyła indyjski stan Manipur w sytuacji, którą wielu określa jako wojnę domową. Największe grupy, większość Meitei i mniejszość Kuki, walczą o kontrolę nad terenem i wpływami. Dowodem na skalę i okrucieństwo problemu jest nagranie, które niedawno wyciekło do sieci. Widać na nim dwie zgwałcone, nagie kobiety Kuki, które są prowadzone przez grupę mężczyzn.

Według informacji BBC, film został nakręcony 4 maja, gdy rozpoczął się konflikt w Manipurze. Większość etniczna Meitei toczy walkę z mniejszością plemienną Kuki. Szokujące nagranie pojawiło się w Internecie i choć apelowano o jego natychmiastowe usuwanie, nadal możliwe jest do znalezienia na jednej z największych platform.

Na filmie widać, jak tłum mężczyzn idzie z dwiema nagimi i pobitymi kobietami, które należą do mniejszości Kuki. Pod koniec drogi zostają wypchnięte na pole obok drogi.

Jak wynika z oświadczenia Forum Przywódców Plemiennych, kobiety zostały uprowadzone i zgwałcone. Wcześniej tłum zrównał ich wioskę z ziemią.  

Podstawowe informacje o Manipur

Manipur to stan w północno-wschodnich Indiach, z miastem Imphal jako stolicą. Graniczy z indyjskimi stanami Nagaland na północy, Mizoram na południu i Assam na zachodzie, a także z dwoma regionami Mjanmy, Regionem Sagaing na wschodzie i Stanem Chin na południu.

Manipur to stan wieloetniczny. Lud Meitei stanowi największą i dominującą grupę etniczną (około 53% populacji stanu). Mówią oni językiem meitei, jednym z 22 oficjalnych języków Republiki Indyjskiej i jedynym oficjalnym językiem Manipuru.

Inne grupy etniczne w Manipurze to różne plemiona Naga, które stanowią około 24% populacji stanu, oraz plemiona Kuki/Zo, które stanowią około 16% populacji.

Ludność Manipuru jest zróżnicowana pod względem wyznania, jednak można wyodrębnić głównie hinduizm i chrześcijaństwo. Między spisami powszechnymi w Indiach z 1961 i 2011 roku udział hinduistów w stanie spadł z 62% do 41%, podczas gdy udział chrześcijan wzrósł z 19% do 41%.

Hinduizm jest praktykowany głównie wśród ludu Meitei, natomiast chrześcijaństwo wśród plemion Kuki.

Konflikt na tle religijnym

Meitei i Kuki walczą ze sobą od lat. Napięcia wzrosły, gdy ludy Kuki zaczęły protestować przeciwko żądaniom Meitei o uznanie ich za oficjalne plemię. Kukis twierdzili, że wzmocniłoby to wpływy Meitei na rząd i społeczeństwo, umożliwiając im nabywanie ziemi i osiedlanie się na terenach zamieszkanych głównie przez Kuki.

Jednak to nie wszystkie przyczyny konfliktu. Lud Kuki uważa, że wojna z narkotykami prowadzona przez rząd kierowany przez Meitei jest pretekstem do wyeliminowania ich społeczności. Dodatkowo nielegalna migracja z Mjanmy jeszcze bardziej pogłębia napięcie.

Od dziesięcioleci trwają walki między bojówkami Meitei, Kuki i Naga, które wynikają z konfliktu o terytorium i różnic religijnych. Wszystkie strony miały starcia z indyjskimi siłami bezpieczeństwa. Ostatnie wybuchy przemocy miały miejsce głównie pomiędzy Meitei a Kuki.

Atak na kobiety

Według Geety Pandey z BBC w Delhi, wideo to jest kolejnym przykładem wykorzystywania gwałtu i napaści seksualnej jako narzędzi przemocy w konflikcie, co często prowadzi do spirali odwetowych ataków.

Lokalne media donoszą, że atak w maju miał miejsce po fałszywych informacjach o rzekomym zgwałceniu kobiety Meitei przez bojowników Kuki. Jak podaje The Print, to wywołało „nowy, śmiertelny cykl przemocy odwetowej przeciwko kobietom z plemienia Kuki, rzekomo przez tłum Meitei”.

Reakcja rządu

Premier Narendra Modi nie wypowiadał się na temat przemocy w Manipurze, aż do momentu pojawienia się filmu z ataku na kobiety ludu Kuki. Stwierdził, że incydent „zawstydził Indie” i że „żaden winny nie zostanie oszczędzony… nigdy nie można wybaczyć tego, co stało się z córkami Manipuru”. Hindusi zastanawiają się jednak, dlaczego premierowi zajęło tak wiele czasu publiczne skomentowanie sytuacji w omawianym stanie.

Rząd Indii rozmieścił w regionie 40 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy , aby powstrzymać falę przemocy.  Mimo to przemoc nadal się rozprzestrzenia, co zmusza coraz więcej mieszkańców do opuszczenia swoich domów.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w walkach zginęło 130 osób, a ponad 400 zostało rannych.

Zobacz także:

LifeVac zapobiega zadławieniom, czy otrzymają go poznańskie żłobki i szkoły?

Wkroczyliśmy w nową epokę, która odciśnie swoje piętno na miliony lat

Nacjonalista kandyduje na posła. Przypadek Łukasza Tulwińskiego

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze