piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaKylie Jenner w ogniu krytyki za 3-minutowy lot odrzutowcem. „Przestępczyni klimatyczna”

Kylie Jenner w ogniu krytyki za 3-minutowy lot odrzutowcem. „Przestępczyni klimatyczna”

Co można zrobić w trzy minuty? Wbrew pozorom, bardzo wiele. Celebrytka Kylie Jenner, o której normalny człowiek mógł nawet nigdy nie słyszeć, jest w stanie rozpocząć i zakończyć lot swoim prywatnym samolotem. W tym samym czasie Tobie, czytelniku, rozpuści się papierowa słomka, przez którą siorbiesz drinka, zastanawiając się, jak ograniczyć własny wpływ na środowisko. Dlaczego zgadzamy się na taki świat?

Trudno nie stwierdzić, że wykres pokazujący zmianę globalnej temperatury na przestrzeni lat idealnie pasuje bezmyślnej celebrytce do kreacji (Fot. Wikimedia)

Celebrity Jets i 3-minutowy lot Kylie Jenner

Strona Celebrity Jets na Twitterze to zautomatyzowany profil podający na podstawie dostępnych danych lotniczych trasy przelotów znanych osób wykonywanych za pomocą prywatnych samolotów. Świat usłyszał o nim, gdy jego autorowi zagroził Elon Musk, proponując jednocześnie 5000 dolarów za skasowanie profilu.

Kilka dni temu okazało się, że Kylie Jenner, osoba znana z tego, że jest znana, wykonała trasę między miejscowościami Camarillo i Van Nuys w Kalifornii, położonymi w aglomeracji Los Angeles.

Lot trwał aż 3 minuty, a cała procedura, włącznie ze startem i lądowaniem, 17 minut. Tymczasem, jak można sobie sprawdzić na mapach Google’a, dystans między tymi miejscowościami to ok. 60 km – trasa do zrobienia stanową autostradą w ok. 40 minut.

Kylier Jenner zmiażdżona przez internautów

Kilka dni później po tym bezsensownym locie Kylie Jenner wstawiła na media społecznościowe zdjęcie ze swoim chłopakiem, raperem Travisem Scottem, na tle dwóch prywatnych odrzutowców, z podpisem „Bierzemy mój czy twój”? Po tych dwóch zdarzeniach social media celebrytki eksplodowały. Użytkownicy nazwali ją „przestępczynią klimatyczną na pełen etat”.

Jeden z nich napisał, że nie może się doczekać, aż wkrótce Jenner będzie umieszczać zdjęcia o świadomości ekologicznej, by poprawić swój wizerunek, podczas gdy sama wyrządza środowisku więcej szkód, niż większość ludzi na Ziemi. Inny dodał, że za każdym razem, gdy papierowa słomka rozpuszcza mu się w drinku w 3 minuty, myśli o tym, że w tym czasie celebrytka zaczyna i kończy lot samolotem.

Litości.

Bogaci celebryci latają gdzie chcą i są poza kontrolą społeczeństwa

No właśnie, jak nasze społeczeństwo dotarło do punktu, w którym ludzie tacy jak Kylie Jenner mają tyle bogactwa, że mogą sobie pozwolić na podróż prywatnym odrzutowcem, aby uniknąć 40 minutowej trasy samochodem? Bo przecież nie mówimy nawet o zbiorowej komunikacji albo jeździe na rowerze.

Tymczasem prywatny odrzutowiec emituje średnio dwie tony dwutlenku węgla podczas jednej godziny lotu – to więcej, niż łączna emisja netto jednej przeciętnej osoby przez cały rok. Grupa aktywistów z Europejskiej Federacji na rzecz Transportu i Środowiska (T&E) wykazała, że w 2019 r. 1 na 10 lotów we Francji był wykonany za pomocą prywatnego samolotu, a połowa z nich była na dystans mniejszy niż 500 km.

I chociaż lotnictwo odpowiada „tylko” za 2% emisji CO2 na świecie i 12% emisji z transportu, tego problemu nie można zbagatelizować. Prywatny lot samolotem ma nadal nawet kilkanaście razy większy ślad węglowy, niż taki przy użyciu komercyjnego, rejsowego samolotu.

W Europie wiele rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji zostanie wprost przerzuconych na konsumentów, ze szczególnym uwzględnieniem zakazu produkcji nowych aut z silnikiem spalinowym planowanym od 2035 r. Grupy aktywistyczne często nawołują do ograniczenia konsumpcji mięsa, zmniejszenia zużycia prądu czy wybrania zrównoważonych form transportu. Tymczasem najbogatszy 1% społeczeństwa ma to wszystko w dupie.

Goals! Vibes! A emotka płomienia chyba nie symbolizuje tego, że na skutek zmian klimatycznych świat staje w ogniu, prawda?

I nie chodzi tylko o osoby z najbardziej skretyniałych branż celebryckich pokroju nieszczęsnej Kylie Jenner, znanej dzięki temu, że od wieku 10 lat występowała w kontrowersyjnym programie reality show „Z kamerą u Kardashianów”. Ostatnie loty odnotowane przez Celebrity Jets to chociażby aktora Marka Wahlberga (26 minut, 21 ton CO2 [!!!]), prezenterki Oprah Winfrey (22 min, 2 tony CO2) czy reżysera Stevena Spielberga (24 min, 2 tony CO2).

Czytaj także:

Organizacja T&E postuluje, by w Europie powstało prawodawstwo, które przewidziałoby zakaz wykorzystania prywatnych samolotów napędzanych tradycyjnym paliwem do lotów krótszych niż 1000 km do 2030 roku. Jednak w „oazie wolności”, jaką są Stany Zjednoczone, trudno na to będzie liczyć. Celebryci i najwięksi bogacze już dawno znaleźli się tam poza jakąkolwiek kontrolą społeczeństwa.

Polecamy:

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. A czemu maiłbym się na to nie zgadzać? Skoro na szczyt klimatyczny nawet lata sie odrzutowcami to czemu ta celebrytka nie miaaby polecieć? Za swoje pieniadze leci nie to co politycy latajacy za publiczne pieniadze w prywatnych sprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze