piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaKonflikt Rosja-Ukraina. Władimir Putin wysłał wojsko na ziemie Ukrainy

Konflikt Rosja-Ukraina. Władimir Putin wysłał wojsko na ziemie Ukrainy

Rosyjskie wozy bojowe przekroczyły granice z Doniecką Republiką Ludową. To separatystyczny twór, leżący na terytorium Ukrainy, który wraz z ługańskim odpowiednikiem powstał przy wsparciu Rosji po zajęciu przez nią Krymu w 2014 roku. W poniedziałek Władimir Putin uznał ich niepodległość, co jest uznawane za „plan B” agresji na Ukrainę.

Władimir Putin wysłał wojsko na ziemie Ukrainy (fot. youtube/twitter)

Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości dwóch „republik ludowych” powstałych w na wschodzie Ukrainy z przy pomocy Rosji, po jej agresji na Donbas i Krym w 2014 roku. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Rosji, na którym dyskutowano ten ruch, miało odbyć się w poniedziałek późnym popołudniem, ale wiele wskazuje, że materiał wyemitowany „na żywo” został przygotowany już wcześniej.

Władimir Putin przemówił do Rosjan

Władimir Putin po ogłoszeniu decyzji zwrócił się z orędziem do Rosjan. Stwierdził w nim, że państwo ukraińskie to sztuczny twór, który w rzeczywistości stanowi nieodłączną część historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Prezydent Rosji przekonywał, że Ukraina po Majdanie jest pogrążona w konflikcie, dochodzi w niej do pogromów, prześladowań i próby przejęcia kontroli przez NATO.

Państwa Zachodu oskarżył o przymykanie oczu na ukraińskie zbrodnie w Donbasie i wykorzystywanie tamtejszych zawirowań do wciągania Ukrainy do NATO, wbrew obietnicom o nierozszerzaniu Sojuszu na Wschód. Putin powiedział, że Rosja czuje się oszukana tym postępowaniem i „szantażowana” sankcjami. Poinformował też o wysłaniu „rosyjskich sił pokojowych” do Doniecka i Ługańska.

Przemówienie Putina i uznanie niepodległości „republik ludowych” spotkało się mocną reakcją państw Zachodu. 6 godzin po jego rozpoczęciu odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy. Najwyższe władze USA potępiają decyzję Putina i zapewniają, że zdają sobie sprawę, co oznacza wysłanie „sił pokojowych” na wschód Ukrainy.

Zachód reaguje na ruch Putina. Ofiary na Ukrainie

– Ten ruch prezydenta Putina jest w oczywisty sposób podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy – powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. MSZ Ukrainy podkreśla, że decyzja Federacji Rosyjskiej nie będzie miała konsekwencji prawnych, mocno eskaluje sytuację i jest traktowana jako jednostronne wycofanie się Rosji z porozumień pokojowych.

Czytaj też:

Ukraińska armia poinformowała we wtorek, że gwałtowny wzrost aktywności uzbrojonych separatystów przełożył się na ofiary. W ostatnich dniach doszło do niemal 100 naruszeń zawieszenia broni, a w ciagu ostatnich 24 godzin dwóch żołnierzy zostało zabitych, a dwunastu rannych w ostrzałach artyleryjskich. Media informują też o śmierci cywila pod Donieckiem. Jest to jednocześnie najwyższa liczba ofiar konfliktu w tym roku. Trwa on nieprzerwanie od 2014 roku i kosztował życie 14 tys. ludzi.

„Uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy to złamanie prawa międzynarodowego i zasad OBWE; stanowczo potępiamy tę decyzję i wzywamy Rosję do jej cofnięcia” – przekazało kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Polecamy:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze