poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaPracaIkea obniża chorobowe dla nieszczepionych pracowników

Ikea obniża chorobowe dla nieszczepionych pracowników

Brytyjska Ikea obcięła zasiłek chorobowy dla niezaszczepionych pracowników, którzy muszą się izolować z powodu kontaktu z osobą zarażoną COVID-19. W niektórych przypadkach po kieszeni dostaną nawet ci pracownicy, którzy sami chorują na koronawirusa.

Nie szczepisz się? Sorry stary, ale choruj oszczędnie (fot. IKEA)

W brytyjskich sklepach sieci Ikea nieszczepieni pracownicy, którzy są zobowiązani do izolacji, mogą teraz otrzymać zaledwie niespełna 97 funtów tygodniowo (według aktualnego kursu funta to nieco ponad 520 zł). Tyle wynosi tzw. SSP (Statutory Sick Pay), czyli ustawowa płaca chorobowa.

Ikea się nie patyczkuje. Dwukrotny wzrost L4 przez COVID-19

Gigant branży meblowej podkreśla, że choć szczepienia to „temat budzący emocje”, polityka firmy musi ewoluować wraz ze zmieniającymi się okolicznościami. Już w poprzednim roku wielu przedsiębiorców skarżyło się, że ich działalność paraliżują ciągłe absencje pracowników. Wraz z rozwojem omikrona, szczególnie zakaźnego wariantu COVID-19, sytuacja jest jeszcze gorsza.

Ikea przyznaje, że nie może sobie pozwolić, by pracownicy, którzy nie chcieli przyjąć szczepionki mieli pobierać całość zasiłku, czyli równowartość pensji. Szwedzki gigant zatrudnia na Wyspach 10 tysięcy osób, które zarabiają przeciętnie 400-450 funtów tygodniowo (8-9 tys. zł miesięcznie) w zależności od lokalizacji.

Sieć sklepów próbowała zachęcić swoich pracowników do szczepień, w tym oferując im płatny urlop na ten cel, ale w końcu zamiast marchewki zdecydowała się sięgnąć po kij. Ikea to trzeci podmiot w Wielkiej Brytanii, który obcina chorobowe dla niezaszczepionej obsługi. Wcześniej zrobiły to sieć supermarketów Morrisons i spółka wodociągowa Wessex Water. W tej ostatniej absencje spowodowane COVID-19 podwoiły się w ciagu tygodnia, co groziło przerwami w dostawach wody do 2,8 mln odbiorców.

Podwójnie zaszczepieni zwolnieni z izolacji

W Anglii osoby, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, nie muszą przebywać w izolacji, jeśli są zaszczepione co najmniej dwiema dawkami szczepionki. Ci, którzy nie przyjęli szczepionki lub szczepili się tylko raz, otrzymują powiadomienie z rządowego system test-and-trace (odpowiednik naszej Kwarantanny Domowej), który nakłada na nich 10-dniową kwarantannę.

Czytaj też:

Ikea potwierdza, że w przypadku, gdy pracownik nie mógł się zaszczepić ze względu na przeciwskazania, a uzyskał pozytywny test na COVID-19, będzie otrzymywał pełny zasiłek chorobowy. „Wszystkie okoliczności będą rozpatrywane indywidualnie, dlatego każdy, kto ma wątpliwości lub jest zaniepokojony swoją sytuacją, jest zachęcany do rozmowy ze swoim przełożonym” – przekazał pracownik biura prasowego.

Premier Boris Johnson powtórzył w poniedziałek, że – jak wskazują dane – osoby najbardziej poważnie dotknięte przez omicron to niezaszczepieni. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że „będzie wkurzał” i utrudniał codzienne życie osobom, które nie przyjęły szczepionek, dopóki tego nie zrobią.

Polecaamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze