wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaPolitykaDario Usuga ps. Otoniel. Kolumbijski boss narkotykowy wydany USA

Dario Usuga ps. Otoniel. Kolumbijski boss narkotykowy wydany USA

Kolumbia potwierdziła, że Dario Antonio Usuga, znany pod pseudonimem Otoniel, został wydany w ręce służb USA. Był to boss kartelu Clan del Golfo, jednej z największych organizacji przestępczych działających w Ameryce Południowej w pierwszych dekadach XXI wieku. Teraz odpowie w Stanach za handel narkotykami na masową skalę.

Dario Antonio Usuga, znany jako Otoniel, prowadzony przez policjantów do wojskowego samolotu. Jak widać, podjęto środki, by nie ustrzelił go po drodze snajper (Fot. Twitter)

Dario Usuga ps. Otoniel. Kim jest?

„Chcę ujawnić, że Dario Antonio Usuga, pseudonim Otoniel, został poddany ekstradycji”, ogłosił w środę na Twitterze prezydent Kolumbii Ivan Duque, nazywając go „najbardziej niebezpiecznym handlarzem narkotyków na świecie”. Prezydent dodał też, że pod jego rządami każdy narkotykowy terrorysta zostanie pojmany i wydany USA albo osądzony na miejscu, a pozostałych przy życiu członków Clan del Golfo spotka to samo, co jego lidera.

Kartel Clan del Golfo pozostaje znaczącą organizacją o charakterze przestępczym i paramilitarnym. Szacuje się, że to największa przemytnicza organizacja w Kolumbii, a być może także i na świecie. Klan najprawdopodobniej jest także najbardziej znaczącym dostawcą kokainy na rynki światowe – odpowiednik 30% kolumbijskiego eksportu. Sądzi się, że w Europie współpracują z włoską ‘Ndranghetą oraz mafią albańską.

50-letni Usuga, przywódca klanu od 2009 r., przez wiele lat był najbardziej poszukiwaną osobą w Kolumbii, a nagroda za jego głowę wynosiła 5 milionów dolarów. Jego intensywne poszukiwania przy wykorzystaniu sił rządowych trwały od 2015 r. Znaleziono go w końcu w 2021 r., gdy prześledzono, że do odludnego regionu Uraba na północny kraju członkowie kartelu dostarczali leki na chorobę nerek, na którą cierpi Otoniel.

Najbardziej znane zdjęcie Dario Usugi (Fot. Wikimedia)

Aresztowanie Dario Usugi. Akcja jak z serialu Narcos

Akcja jego pojmania przypominała to, co można oglądać w popularnym serialu Narcos. Wykorzystano setki żołnierzy, 20 helikopterów i 10 dronów, odcięto okoliczne drogi i rzeki, którymi Otoniel mógłby uciec, a marynarka Kolumbii obstawiła także wybrzeża morskie. Gangster miał przebywać w odludnej, górskiej rezydencji, z której kierował działaniami kartelu. Władze twierdzą, że była to najważniejsza likwidacja bossa od czasu zabicia Pablo Escobara w 1993 r.

Czy to oznacza koniec działalności kartelu? Według władz Kolumbii w 2021 r. doszło do serii innych aresztowań, na skutek czego aresztowano albo zabito co najmniej kilkaset osób, odpowiedzialnych za wprowadzenie na czarny rynek kilkudziesięciu ton kokainy. Jednak od czasów, gdy w latach 70. Richard Nixon ogłosił swoją wojnę przeciwko narkotykom, kolejne grupy przestępcze w dżunglach Ameryki Południowej wyrastają jak grzyby po deszczu, coraz to nowi bossowie mafijni stają się multimilionerami, a zwykli obywatele jak ćpali, tak ćpają.

I tak już wkrótce po aresztowaniu Dario Usugi w ataku kartelu zginęło czterech kolumbijskich żołnierzy. Również nagrania zeznań, które Otoniel złożył przed Komisją Prawdy – pozasądowym organem badającym trwający od dziesięcioleci konflikt między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) – zostały skradzione, a sprawców nie wykryto. Kolumbijska policja wstrzymała również jedno z przesłuchań Usugi przez Komisję Prawdy, twierdząc, że kartel zorganizował próbę ucieczki.

Wiecie, ile kosztuje bilet na tak wygodne miejsce w samolocie?

Dario Usuga ps. Otoniel. Podejrzane związki z rządem i rebeliantami FARC

„Kto się boi Otoniela?”, pytał nagłówek niezależnego internetowego serwisu informacyjnego Cambio, który twierdził, że niektóre osoby w kolumbijskim rządzie próbują uciszyć narkotykowego bossa. Według portalu Usuga miał powiedzieć podczas przesłuchań, że armia nadal współpracuje z prawicowymi bojówkarzami FARC w niektórych częściach kraju. Powołując się na wycieki dokumentów, portal podał, że Otoniel wskazał 63 osoby powiązane z kartelem, w tym byłego ministra, byłego krajowego dyrektora wywiadu, sześciu byłych gubernatorów i czterech byłych członków parlamentu.

Tymczasem członkowie rodzin ofiar Usugi zwrócili się do sądu o wstrzymanie jego ekstradycji, argumentując, że powinien on stanąć przed sądem w Kolumbii za „zbrodnie przeciwko ludzkości”. „Nie uszanowali uczuć ofiar”, powiedziała dla agencji AFP Marina Sanmiguel, której mąż zginął w zamachu paramilitarnym w 1997 roku. Otoniel „mógłby być kluczową osobą, która wyjaśniłaby, co tak naprawdę się stało”. Jednak kolumbijski wymiar sprawiedliwości ostatecznie dał zielone światło na jego ekstradycję.

Czytaj także:

Duque zapewnił, że Usuga i tak stanie przed sądem w Kolumbii. „Ten przestępca został ekstradowany, aby odbywać karę za handel narkotykami w Stanach Zjednoczonych”, powiedział Ivan Duque. „Chcę jednak jasno powiedzieć, że po ich odbyciu wróci do Kolumbii, aby zapłacić za zbrodnie popełnione przeciwko naszemu krajowi”. Można wyrazić pewną wątpliwość i wskazać na kolonialny charakter działania służb USA poza swoimi granicami, ale to materiał na osobny tekst.

Polecamy:

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze