piątek, 2 czerwca, 2023
Strona głównaKulturaCzasopisma chcą postawić się Glińskiemu. Jakie mają szanse?

Czasopisma chcą postawić się Glińskiemu. Jakie mają szanse?

Jak powszechnie wiadomo, pieniędzy na kulturę nie ma nigdy. Te znajdują się dopiero, gdy trzeba zbudować nowy gmach, co może zakończyć się widowiskowym przecięciem wstęgi i odhaczeniem kolejnego sukcesu przed kampanią wyborczą. Później często okazuje się, że nie ma środków na bieżącą działalność istniejących już instytucji. Ogólnopolski Apel Czasopism zawiązał się aby zmienić tą niezdrową sytuację.

Piotr Gliński otrzymał w środę list otwarty ze środowiska czasopism literackich. Jak się do niego ustosunkuje?

W środę na ręce ministra kultury wpłynął list otwarty, sygnowany przez redakcje 34 czasopism literackich. Dokument dotyczy trudnej sytuacji finansowej tychże. Jak czytamy w liście, program, który skupiał się na dofinansowaniu pism literackich nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Autorzy tekstu wyliczają, że jest on nieczytelny, a wnioskodawcy nie wiedzą za co otrzymują punkty w poszczególnych kategoriach, oraz co wpływa na wysokość przyznanych im dotacji. Te zresztą nie są zbyt wysokie i wystarczają zaledwie na pokrycie około 17 proc. wydatków.

Sygnatariusze listu zwracają także uwagę na to, że dotacje są niestabilne. – Każdorazowo, składając wniosek, redakcje większości polskich czasopism nie wiedzą, jakie kryteria muszą spełnić, aby otrzymać dofinasowanie i na jakie wsparcie mogą liczyć, w związku z tym działają w stanie fundamentalnej niepewności. To ogromny problem w procesie budowania spójnej i długoterminowej polityki wydawniczej – czytamy.

Co ciekawe, w dokumencie trudno dopatrzyć się pretensji do ministerstwa, o to że wspiera wyłącznie swoje środowisko. Przeciwnie, autorzy zdecydowali się przedstawić merytoryczne propozycje, które resort będzie mógł wziąć pod rozwagę. Można je streścić w trzech punktach.

Po pierwsze, redakcje czasopism chcą, aby zakończono procedurę rozdawania dotacji w takiej formie, w jakiem obecnie ma to miejsce. Po drugie, chcą podwyższenia rocznej kwoty dotacji i uczynienia z niej dotacji przyznawanej na dwa lata. Po trzecie, postulują powołanie Rady Konsultacyjnej złożonej z redaktorów i redaktorek czasopism oraz urzędników Ministerstwa, której celem będzie stworzenie nowego regulaminu.

Jak dalej czytamy, Czasopisma ubezpieczają się na wypadek gdyby ktoś zarzucał im, że chcą więcej pieniędzy nie oferując niczego w zamian. Same sugerują, że powinny być rozliczane ze sprzedanych egzemplarzy lub z ruchu na stronie. To ciekawy postulat, który powinien rozwiać typowe w takich sytuacjach oskarżenia o elitarność oferty kulturalnej. Do tego dodają, że interesuje je także działalność pozawydawnicza, taka jak prowadzenie i animowanie spotkań literackich, z których czasopisma także powinny być rozliczane podczas konkursu.

Zdaniem TrueStory: Praktyka pokazała, że takie inicjatywy służą raczej temu, aby móc zasnąć z czystym sumieniem i powiedzieć sobie „zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy”. Szansa na jakikolwiek dialog z ministerstwem jest nikła, a to że podpisane pod listem czasopisma nie dostają dotacji nie stało się dziełem przypadku, tylko jest efektem politycznej kalkulacji. Jeśli nawet minister Gliński zgodziłby się na przedstawione postulaty, to zakładamy, że zastosowałby je wobec tych pism, które lubi i szanuje, a nie tych, które podpisały się pod listem. Nie mniej jednak, gorąco trzymamy kciuki za powodzenie tej misji.

Pod listem podpisały się redakcje czasopism:

Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni

CzasKultury

Czasopismo„TUU”

Dwutygodnik

Fragile

Komiks i My

Kwartalnik Literacki Wyspa

Kwartalnik literacko-artystyczny„Fraza”

Kwartalnik literacko-krytyczny KONTENT

Kwartalnik Twój Blues

Lwowski Biuletyn Informacyjny

Mały Format

Magazyn Kontakt

Magazyn Kulturalny„Projektor”

Magazyn Kulturalno-Społeczny„Kultura i Biznes”

Magazyn Materiałów Literackich Cegła

Magazyn o muzyce współczesnej „Glissando”

Miasteczko Poznań

Miesięcznik Literacki Akant

Migotania

Opcje

Ostoja. Sztuka – Literatura – Społeczeństwo

Pamiętnik Literacki

Pismo

Pismo Artystyczno-Literackie HYBRYDA

Portal Popmoderna

Rita Baum

RROM PO DROM

„Semper Fidelis”

Sześć strun świata

Stolica

Tygodnik Spraw Obywatelskich

Znak

Redakcja Wakatu (2006-2020)

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze