piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEkologiaBBC: Firmy naftowe ukrywają emisje z pochodni gazowych, które trują dzieci

BBC: Firmy naftowe ukrywają emisje z pochodni gazowych, które trują dzieci

Jak donosi BBC, wielkie korporacje naftowe nie informują świata o emisjach gazów cieplarnianych pochodzących z tzw. pochodni gazowych. Te struktury, stosowane powszechnie w instalacjach wydobywczych, nie tylko marnotrawią cenny surowiec, ale też wpływają negatywnie na zdrowie mieszkających w ich pobliżu ludzi. Widać to szczególnie dobrze chociażby w Iraku.

Częstym obrazkiem na polach naftowych są takie pochodnie gazowe, w których spala się niepotrzebny w wydobytej mieszance materiał (Fot. Wikimedia)

Pochodnia gazowa. Na czym polega flaring?

Pochodnia gazowa (ang. gas flare) to urządzenie w postaci komina, które służy do spalania gazu w procesie zwanym z angielska flaringiem, jeśli dana instalacja (rafineria, koksownia, zakład chemiczny etc.) w danym momencie nie chce albo nie może go zagospodarować. Wykorzystywanie instalacji działa na zasadzie „mniejszego zła” – uważa się, że bezpieczniej dla środowiska jest spalić niektóre substancje w procesie flaringu, niż pozwolić, by w niekontrolowany sposób dostały się do otoczenia.

W toku procesu wydobycia ropy naftowej powszechnie stosuje się pochodnie gazowe i flaring do pozbywania się nadmiaru gazu ziemnego, który znajduje się w wydobytej mieszaninie. Niedawne śledztwo BBC wykazało, że wielkie korporacje, takie jak BP, Eni, ExxonMobil, Chevron czy Shell, nie wliczają emisji gazów cieplarnianych – jak dwutlenek węgla czy metan – pochodzących z pochodni do swoich statystyk.

Wymienione korporacje zobowiązały się bowiem wobec Banku Światowego, że najpóźniej do 2030 r. zaprzestaną korzystania z pochodni gazowych na swoich polach wydobywczych. Okazuje się, że stosują one trik – mianowicie w wielu przypadkach zakontraktowały one podwykonawców do prowadzenia operacji wydobycia surowca i obsługi tego procesu. Twierdzą one ponadto, że w takiej sytuacji to ich kontraktor odpowiada za zgłoszenie toksycznych emisji. W wielu przypadkach tak się jednak nie dzieje.

Korzystając z danych satelitarnych Banku Światowego dotyczących śledzenia flaringu, BBC oszacowało, że w 2021 roku prawie 20 milionów ton ekwiwalentu CO2, pochodzących z procesu spalania w pochodniach, nie zostało nigdzie zgłoszone ani przez korporacje naftowe, ani ich podwykonawców. Jest to równe emisji gazów cieplarnianych, które w ciągu roku wyprodukowałoby 4,4 mln samochodów.

Dla niektórych to wygląda imponująco. Niżej podpisany miałby raczej ochotę uciekać.

Pochodnie gazowe. Firmy naftowe zatruwają Irak

Do szczególnie patologicznej sytuacji doszło w Iraku, jednym z największych producentów ropy na świecie i jednocześnie kraju permanentnie dysfunkcyjnym. Z ujawnionego raportu irackiego ministerstwa zdrowia wynika, że w południowym, roponośnym regionie Basry, w latach 2015-2018 doszło aż do 20% wzrostu zachorowalności na nowotwory.

Dziennikarze BBC w porozumieniu z ekspertami byli w stanie zweryfikować, że w rejonach, w którym powszechnie korzysta się z flaringu, poziomy rakotwórczego beznenu czy 2-naftolu znacznie przekraczają dopuszczone normy. Wydobywcy nie stosują się ponadto do tego, że irackie prawo zabrania stosowania flaringu w promieniu 10 km od siedzib ludzkich.

W praktyce wiele osób w regionie choruje na białaczkę, która może mieć związek ze zwiększoną obecnością benzenu w środowisku. To zaś pokrywa się z tymi irackimi polami naftowymi, który mają jedne z najwyższych poziomów niezadeklarowanych emisji gazów cieplarnianych na świecie. Mieszkańcy regionu mają problem z uzyskiwaniem odszkodowań, ponieważ często nie wiedzą o możliwości takich żądań, albo boją się toczenia długotrwałych procesów sądowych.

BBC przytacza historię 13-letniej dziewczynki Fatimy Falah Najem, której rodzina mieszkała w pobliżu pola naftowego pod Az-Zubajr nieopodal Basry, na południu Iraku. Jej dom znajdował się, mimo ograniczeń, ok. 2,5 km od najbliższych pochodni gazowych, a sama Fatima miała bardzo lubić oglądać je w nocy. Mowa tu o czasie przeszłym, ponieważ dziewczynka zmarła na limfoblastyczną białaczkę po tym, jak jej rodzinie nie udało się znaleźć dawcy szpiku do przeszczepu. Jednym z czynników rozwoju tej choroby jest narażenie na substancje powstające w rezultacie flaringu – w tym na benzen. Takie historie można mnożyć.

Czytaj także:

Firmy naftowe w odpowiedzi na zarzuty BBC tradycyjnie nabrały wody w usta. Włoska Eni „zdecydowanie odrzuca wszelkie zarzuty, że jej działania zagrażają zdrowiu Irakijczyków”, BP „jest niezwykle zaniepokojone kwestiami poruszonymi przez BBC i zapowiada ich kontrolę”. Co do braku raportowania emisji z pochodni, firmy twierdzą, że ich pomijanie w kontekście pól zarządzanych przez kontraktorów to „standardowa praktyka branżowa”, a emisje z nich i tak nie wliczają się w zobowiązanie wobec Banku Światowego.

Iracki minister ds. ropy naftowej Ihsan Abdul Jabbar Ismail zadeklarował, że po wycieku raportu dotyczącego wzrostu zachorowalności na raka „poinstruowano wszystkie zakontraktowane firmy działające na polach naftowych, aby przestrzegały międzynarodowych standardów”.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że gdyby gaz ziemny spalany na świecie w procedurze flaringu został wychwycony i wykorzystany, mógłby zastąpić prawie cały europejski import gazu z Rosji. Według Banku Światowego takie wychwytywanie gazu z instalacji może być jednak początkowo drogie i trudne technicznie, a koszty zakończenia korzystania z tej procedury na świecie szacuje się na nawet 100 mld dolarów.

Jednak Mark Davis, dyrektor generalny firmy Capterio, która doradza firmom naftowym w zakresie wychwytywania gazu spalanego w pochodniach, powiedział BBC, że kraje takie jak Norwegia pokazały, że jest to możliwe, jeśli tylko dany kraj wprowadzi odpowiednie regulacje prawne.

Polecamy:

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze