
Program „Czyste Powietrze” umożliwia właścicielom domów jednorodzinnych pomoc i różnego rodzaju zachęty finansowe w celu tzw. termomodernizacji. Chodzi o wymianę „kopciuchów” – starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także docieplenia budynków, które pozwalają na generowanie mniejszych ilości energii potrzebnych do ich ogrzania.
„Czyste Powietrze”. Polska dostała pożyczkę na kontynuację programu
Za program odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a bezpośrednie wsparcie trafia do mieszkańców z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przedstawiciele rządu przekonali Bank Światowy, że to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie.
Docelowo ma z niej skorzystać do 3 miliony gospodarstw, co znacząco poprawić jakość powietrza, przyniesie wymierne korzyści zdrowotne, środowiskowe i klimatyczne. Według szacunków międzynarodowych instytucji, z powodu złej jakości powietrza umiera w Polsce ponad 46 tysięcy osób rocznie. Aż 80 procent zanieczyszczeń pochodzi właśnie ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych, na których skupia się nowy „Program dla wyników” Banku Światowego.
„Czyste Powietrze” ze wsparciem KE i Banku Światowego
– Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – mówi Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.
Czytaj też:
- Polskie dzieci uczą Norwegów. Otworzyły własny second hand
- Szczyt klimatyczny w Glasgow: dużo deklaracji, mało konkretów
– Walcząc ze smogiem, dbamy o zdrowie Polaków i o środowisko, jednocześnie przyczyniając się do transformacji energetycznej w Polsce. Od lat ściśle współpracujemy z sektorem pozarządowym, alarmami smogowymi, lokalnymi społecznościami, starając się wypracować jak najlepsze rozwiązania w tej priorytetowej dla nas kwestii. W naszych działaniach korzystamy ze wsparcia międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy i Komisja Europejska – dodaje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste Powietrze”.
Polecamy: