piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaBank Światowy zatwierdza 250 mln euro pożyczki dla Polski

Bank Światowy zatwierdza 250 mln euro pożyczki dla Polski

Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego, zgodziła się na udzielenie Polsce pożyczki przekraczającej miliard złotych. Rząd dostanie pieniądze na rozwój programu „Czyste Powietrze”, pod warunkiem, że program będzie bardziej atrakcyjny dla najuboższych, dołączą do niego inne banki, a także wykazaniu odpowiedniej liczby jego beneficjentów.

Bank Światowy. Siedziba centrali organizacji w Waszyngtonie (fot. Flickr/World Bank)

Program „Czyste Powietrze” umożliwia właścicielom domów jednorodzinnych pomoc i różnego rodzaju zachęty finansowe w celu tzw. termomodernizacji. Chodzi o wymianę „kopciuchów” – starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także docieplenia budynków, które pozwalają na generowanie mniejszych ilości energii potrzebnych do ich ogrzania.

„Czyste Powietrze”. Polska dostała pożyczkę na kontynuację programu

Za program odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a bezpośrednie wsparcie trafia do mieszkańców z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przedstawiciele rządu przekonali Bank Światowy, że to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie.

Docelowo ma z niej skorzystać do 3 miliony gospodarstw, co znacząco poprawić jakość powietrza, przyniesie wymierne korzyści zdrowotne, środowiskowe i klimatyczne. Według szacunków międzynarodowych instytucji, z powodu złej jakości powietrza umiera w Polsce ponad 46 tysięcy osób rocznie. Aż 80 procent zanieczyszczeń pochodzi właśnie ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych, na których skupia się nowy „Program dla wyników” Banku Światowego.

„Czyste Powietrze” ze wsparciem KE i Banku Światowego

– Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – mówi Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

Czytaj też:

– Walcząc ze smogiem, dbamy o zdrowie Polaków i o środowisko, jednocześnie przyczyniając się do transformacji energetycznej w Polsce. Od lat ściśle współpracujemy z sektorem pozarządowym, alarmami smogowymi, lokalnymi społecznościami, starając się wypracować jak najlepsze rozwiązania w tej priorytetowej dla nas kwestii. W naszych działaniach korzystamy ze wsparcia międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy i Komisja Europejska – dodaje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze