wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaNaukaBadania myszy a związki alkoholu z Alzheimerem

Badania myszy a związki alkoholu z Alzheimerem

Amerykańscy i włoscy naukowcy przeprowadzili badania na myszach 3xTg, które są genetycznie predysponowane do choroby Alzheimera, by ocenić, w jakim stopniu alkohol może wpływać na tę chorobę.

Alkohol a choroba Alzheimera. /Fot. www.wikimedia.org

Aby się o tym przekonać, zadbali o to, by myszy wiele razy miały do czynienia z alkoholem w ostatnich miesiącach. Zastosowali model, który naśladuje poziomy narażenia na alkohol u osób z AUD.

Zmiana ekspresji genów myszy

Badacze ostatecznie doszli do wniosku, że powtarzające się zatrucie alkoholem ma związek z zauważalnymi w mózgu myszy zmianami ekspresji genów. A to sugeruje postęp choroby.

Wpływ etanolu na rozwój choroby

Współautor badania (DOI 10.1523/ENEURO.0456-22.2023), dr Federico Manuel Giorgi, profesor genomiki obliczeniowej na Universita di Bologna uważa, że dodanie wpływu etanolu do podłoża genetycznego choroby Alzheimera może przyspieszyć ją o kilka miesięcy, a w poważnej sytuacji wręcz o kilka lat.

Regres zdolności poznawczych

Podczas badań zauważono, że myszy, które miały kontakt z alkoholem, notowały znacznie gorsze wyniki w uczeniu się niż do tej pory i trudności przysparzało im także przyswajanie wzorców przestrzennych. Był to wyraźny regres zdolności poznawczych, który dawał o sobie znać szybciej niż na ogół z powodu szkodliwych skutków działania alkoholu.

Kolejny współautor badania Pietro Paolo Sanna, profesor immunologii i mikrobiologii w Scripps Research podkreślał, że myszy, które dostały alkohol, cierpiały na niedorozwój funkcji poznawczych, co występowało mniej więcej dwa miesiące przed normalnym stanem rzeczy. Można dodać, że średnia długość życia myszy to około 2 lat, przy czym są też osobniki żyjące nawet 3,5 roku.

Kora przedczołowa

Badania dowiodły, że istnieje korelacja między kontaktem myszy z alkoholem a z powszechnymi zmianami w ekspresji genów w korze przedczołowej. Gryzonie, które z nim się stykały, miały wyższą ekspresję genów związanych z pobudliwością neuronów, neurodegeneracją i stanem zapalnym. Do zmian dochodziło w neuronach, ale też w komórkach pełniących funkcje pomocnicze, mowa o takich komórkach jak astrocyty, mikroglej i komórki śródbłonka.

Co można osiągnąć dzięki tym badaniom?

Celem tego eksperymentu dokonanego na myszach było uzyskanie konkluzji na temat tego, jakie zmiany zachodzą w ekspresji genów w różnych populacjach komórek w ramach rozwoju choroby Alzheimera. Eksperyment też ma pozwolić na zrozumienie mechanizmów molekularnych, które prowadzą do utraty pamięci.

Naukowcy liczą na to, że uda im się opracować skuteczną terapię. Stawiają hipotezę, że szlaki transkrypcji genów zaangażowane w postęp choroby Alzheimera u myszy z AUD mogą być bardzo przydatne w zrozumieniu rozwoju choroby przy braku spożywania alkoholu.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze