poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPolitykaPoznań. Radna Dominika Król odpiera krytykę: "Nie łamię prawa"

Poznań. Radna Dominika Król odpiera krytykę: „Nie łamię prawa”

Jak informują poznańskie media, Dominika Król, czyli wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania oraz wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, nie zrezygnuje teraz z mandatu, chociaż ponieważ jest zatrudniona w spółce Aquanet Laboratorium jako dyrektor ds. jakości i rozwoju, w prasie pojawiły się sugestie, że być może taka decyzja byłaby właściwa.

Dominika Król (FB Dominiki Król)

Art. 24b ust. 1 ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym stanowi, że radny nie ma prawa pracować w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat. Zabronione jest też w takim przypadku pełnienie funkcji kierownika i jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że prawo umożliwia zatrudnienie radnego w spółce komunalnej na danym stanowisku. Jak podaje „Głos Wielkopolski”, opcją, która nie została dotąd zakazana, jest zatrudnienie radnego w ramach umowy cywilnoprawnej w jednostce organizacyjnej gminy, w której pełni mandat. Z tym że trzeba zaznaczyć, że radny nie może być zatrudniony w urzędzie tej gminy i nie pełni funkcji kierowniczych.

Sprawa Dominiki Król

W przypadku radnej Król dyskusję wywołało to, że pełni funkcję dyrektora ds. jakości i rozwoju w spółce Aquanet Laboratorium. Ten podmiot istnieje od 1 lipca 2013 r., a powstał w wyniku przekształceń obejmujących Laboratorium Badań Środowiskowych funkcjonującego 60 lat w strukturach AQUANET S.A. Spółka Aquanet Laboratorium wchodzi teraz w skład grupy kapitałowej AQUANET S.A. A tam większościowym udziałowcem jest poznański samorząd.

Z ustaleń Radia Poznań wynika, że Dominika Król jest na stanowisku dyrektorskim w Aquanet Laboratorium od 2 stycznia 2020 roku.

Wyjaśnienie radnej

„Głos Wielkopolski” przytacza wypowiedź radnej, która tłumaczy, że nie ma powodów do rezygnacji z mandatu radnej. Przyznaje, że miasto ma udziały w AQUANET S.A., ale dodaje też, że pełni funkcję dyrektora ds. jakości i rozwoju nie w AQUANET S.A., a w Aquanet Laboratorium, a to jest inny podmiot.

Radna udzieliła wypowiedzi Radiu Poznań, w którym zadeklarowała, że złoży mandat po wygraniu konkursu na stanowisko wiceprezesa tej spółki.

W „Głosie Wielkopolskim” w tej sprawie wypowiedział się adwokat Krzysztof Szczepański, którego cytujemy:

– Przepisy ustawy o samorządzie gminnym są w tej kwestii dość nieprecyzyjne, niemniej jednak wydaje się, że pani radna może obecnie łączyć mandat z funkcją dyrektora ds. jakości i rozwoju w spółce Aquanet Laboratrium.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze