niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaAnna Siarkowska. Kobieta, która zaszachowała PiS

Anna Siarkowska. Kobieta, która zaszachowała PiS

Anna Siarkowska zawsze stała obok Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka szybko zrozumiała, że będąc członkinią walczącej o większość poselską koalicji rządowej, może grać rolę jednoosobowego koalicjanta partii Jarosława Kaczyńskiego. A ten - chcąc utrzymać sejmową większość - będzie zmuszony spełniać jej zachcianki.

Anna Siarkowska próbuje zrobić „spocka” z serialu StarTrek

W prawicowej autentyczności nie da się jej przelicytować, a jeśli ktoś spróbuje, to przegra. Przekonała się o tym ostatnio znana z pokazywania środkowego palca opozycji Joanna Lichocka. Gdy zarzuciła Siarkowskiej, że jej antyszczepionkowy dryf zaczyna zagrażać interesom partii, Siarkowska odgryzła się mówiąc, że to raczej „siadanie do jednego stołu z postkomunistami” im nie służy. Lichocka pewnie chciałaby coś jeszcze powiedzieć, ale nie może. W PiS wiedzą, że muszą znosić humory antyszczepionkowców. Notowania partii lecą w dół i utrata kolejnego koalicjanta mogłaby być w tych warunkach zabójcza dla kruchej równowagi rządu Morawieckiego.

Anna Siarkowska. Będąc w PiS, ale poza nim

Anna Maria Siarkowska weszła do Sejmu w 2015 roku jako jedna z wielu złapanych podczas łapanki posłów Pawła Kukiza. Warto pamiętać, że to właśnie ex-rockman zdjął w parlamencie embargo na byłe środowisko Młodzieży Wszechpolskiej, wprowadzając do polityki kolegów Roberta Winnickiego, kładąc podwaliny pod powstanie Konfederacji i przesuwając dyskurs publiczny ostro w prawo.

Jak szybko się okazało, zbudowana na kolanie formacja Kukiz’15 nie mogła przetrwać próby czasu, a jej posłowie szybko zaczęli uciekać do PiS. Konieczność takiego transferu rozumiała też Anna Siarkowska, ale nie zamierzała iść do partii Jarosława Kaczyńskiego bezwarunkowo. Posłanka, obserwując korzyści jakie spływają na koalicjantów PiS, postanowiła poszerzyć to grono. Utworzyła więc fikcyjną „Partię Republikańską”, której celem było udawanie pluralizmu w ramach rządowej koalicji.

Jeśli nazwa ugrupowania wydaje wam się znajoma, to słusznie. To nie pierwsza inicjatywa polityczna odnosząca się do idei republikanizmu. W Lidze Republikańskiej działał młody Mariusz Kamiński, Fundację Republikańską prowadził Przemysław Wipler. Siarkowska swoją partię musiała zlikwidować, bo nazwę chciał zająć Adam Bielan. Wszystkie te inicjatywy sprowadzały się jednak do orbitowania wokół osoby Jarosława Kaczyńskiego.

Anna Siarkowska. Posłanka zyska na pandemii

Wyróżniająca się radykalizmem Siarkowska pewnie byłaby jedną z wielu postaci koalicji rządowej, gdyby nie pandemia. Konkretnie mowa o jej mocnym sprzeciwie przeciwko lockdownowi, a później obowiązkowym szczepieniom czy paszportom covidowym. Nawet jeśli rząd był daleki od realizacji tych pomysłów (a sondaże pokazują, że nie mają one dużej popularności nawet wśród wyborców opozycji), to Siarkowska kręciła swoją narrację na Twitterze, pisząc, że nie odda ani guzika.

Kolejne fale pandemii dają krewkiej posłance okazje do przypominania się wyborcom. Byliśmy na Marszu Niepodległości i widzieliśmy, że uczestnicy wydarzenia podchodzili do niej z dużym szacunkiem. W krótkiej rozmowie z TrueStory Siarkowska zdążyła powiedzieć, że rozumie transparenty szydzące z Rafała Trzaskowskiego i uważa organizację Marszu za wyższą wartość względem jakiejś tam pandemii.

Polecamy:

Wzrost zachorowań na koronawirusa sprawia, że rząd stoi w rozkroku. Z jednej strony powinien zadbać o obywateli i wprowadzić obostrzenia, z drugiej ulega moralnemu szantażowi kreowanemu wewnątrz własnych szeregów. Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że im dłużej trwać będzie pandemia, tym bardziej pozycja Siarkowskiej w polskiej polityce będzie się umacniać. Jeśli PiS zdecyduje się wyrzucić posłankę, nie tylko zaryzykuje odpływ myślących podobnie do niej parlamentarzystów, ale też wzmocni Konfederację, która przejmie antyszczepów z otwartymi ramionami.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze