poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPrawoAmnestia dla więźniów z okazji ŚDM w Portugalii. Czy doszło do dyskryminacji?

Amnestia dla więźniów z okazji ŚDM w Portugalii. Czy doszło do dyskryminacji?

Parlament Portugalii przyjął akt prawny przewidujący ułaskawienie młodych osób, które dopuściły się lekkich przestępstw. Projekt ustawy został zaproponowany ze względu na zbliżającą się wizytę papieża Franciszka w tym kraju. Nie każdy ze skazanych może jednak liczyć na taryfę ulgową.

Fot. Wikimedia

Kto wyjdzie, a kto zostanie w celi?

Ustawa przewiduje przypadki wykroczeń popełnionych przez osoby w wieku od 16 do 30 lat, a także skrócenie kary o rok dla osób skazanych na osiem lat więzienia. Przepisy określają też pewne wyjątki od ułaskawienia.

Podczas wieczornej debaty w parlamencie przedstawiciele rządu Antonia Costy przekonywali, że amnestia jest gestem związanym z odbywającymi się w Lizbonie pomiędzy 1 a 6 sierpnia Światowymi Dniami Młodzieży i powinna dotyczyć tylko osób młodych. Ustawę poparli deputowani Partii Socjalistycznej (PS), a przeciwni jej przyjęciu byli posłowie centroprawicowych i konserwatywnych ugrupowań: Partii Socjaldemokratycznej (PSD), Inicjatywy Liberalnej (IP) oraz Chega.

Zgodnie z ustawą o amnestii będą mogły na nią liczyć osoby, które zostały skazane do 19 czerwca 2023 roku, a przestępstwa przez nie popełnione nie były ciężkie. W trakcie debaty parlamentarnej z przywileju amnestii wykluczono też między innymi osoby skazane za przestępstwa przeciwko suwerenności państwa, za kradzieże, oszustwa, przemyt ludzkich organów, a także przestępstwa popełnione wobec dzieci i młodzieży. Również osoby skazane za zabójstwo lub poważną napaść fizyczną nie mają szans wyjść z więziennych cel. Za kratkami zostaną także wszyscy ci, którzy dopuścili się wykroczeń pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, skazani za nienawiść, przemoc domową czy działania mające znamiona nietolerancji .

Przepisy o amnestii zatwierdzone w poniedziałek zaczną obowiązywać od 1 września.

Światowe Dni Młodzieży. Na czym polegają?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać swoją wiarę.

 ŚDM odbywają się co dwa-trzy lata w różnych krajach świata. W 2023 roku ŚDM odbędą się właśnie w Lizbonie. Światowe Dni Młodzieży to czas modlitwy, spotkań, koncertów i wydarzeń kulturalnych. W trakcie ŚDM młodzi ludzie mają okazję do poznania innych kultur i języków oraz do dzielenia się swoimi doświadczeniami wiary. W Polsce ŚDM odbyły się trzykrotnie: w 1991 roku w Częstochowie, w 1995 roku w Warszawie i w 2016 roku w Krakowie. Całość wydarzenia posiada festiwalowy charakter.

Krytyka ustawy

Jak można się domyślić, nie wszystkim przyjęty akt prawny się spodobał. Jak wspomniano wcześniej, pewne frakcje polityczne opowiadały się przeciwko niemu. Jednak spora krytyka wyszła również od wielu reprezentantów środowiska prawniczego.

Ustawa zatwierdzona przez parlament Portugalii przewiduje ułaskawienie młodych, którzy dopuścili się lekkich przestępstw. Część środowiska prawniczego krytykuje taki zapis, wskazując na limity i wykluczenie spośród ułaskawionych osób powyżej 30. roku życia. Według konstytucjonalistów projekt amnestii socjalistycznego rządu António Costy dyskryminuje obywateli ze względu na wiek.

Podobny krok podjęty został, gdy w 1982 roku Portugalię odwiedził Jan Paweł II. Wówczas także zastosowano amnestię, lecz nie obowiązywało żadne zastrzeżenie związane z wiekiem.

Osobiście zastanawia mnie, dlaczego ze względu na wydarzenie mające charakter stricte religijny wywraca się do góry nogami całe prawo. Każdy z nas posiada jakieś poglądy i przekonania, ale czy w momencie, gdy odbywamy wyrok za dokonanie kradzieży, ma to jakiekolwiek znaczenie?

Czytaj także:

Sebastian Jadowski-Szreder
Sebastian Jadowski-Szrederhttps://www.jadowskiszreder.pl/
Youtuber i pisarz, twórca zbioru opowiadań "Incydenty Antoniego Zapałki", hobbystycznie zbieracz filmów i pasjonat horrorów, a także starych gier. Główną sferą jego zainteresowań jest popkultura z wyraźnym zaakcentowaniem elementów retro.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze