piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaWyzwolenie Wyspy Węży. Wróciła tam ukraińska flaga

Wyzwolenie Wyspy Węży. Wróciła tam ukraińska flaga

Ruski wojenny korabl po raz kolejny udał się na chuj. Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyły operację wojskową mającą na celu oczyszczenie słynnej Wyspy Węży z pozostałości rosyjskiego sprzętu i broni po tym, jak najeźdźcy uciekli na Krym, a na dowód tego na wyspie znów została zatknięta ukraińska flaga.

Zdjęcie opublikowane na Twitterze przez Sił Zbrojne Ukrainy

Ukraińcy znów na Wyspie Węży. Co nie znaczy, że na froncie jest kolorowo

Po tym, jak w zeszłym tygodniu podano informację o wycofaniu się Rosjan ze słynnej Wyspy Węży, Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Sił Obrony Południowej Ukrainy, przekazała informację, że lokacja została przejęta przez ukraińskie wojsko. „Na Wyspie Węży została zainstalowana flaga Ukrainy. Operacja wojskowa została zakończona, a terytorium zostało zwrócone pod jurysdykcję Ukrainy”, powiedziała.

Według Humeniuk, wróg obecnie nie robi żadnych postępów przy użyciu wojsk lądowych. Dlatego stosuje się metodę uderzeń lotniczych i rakietowych.”Nasze wojska posuwają się w szczególny sposób – powoli, ale pewnie, a my zachowujemy o tym milczenie. Gdziekolwiek wyzwalamy jakiś obszar, najpierw umacniamy swoje pozycje, zanim ogłosimy sukces. Na lądzie wrogowi nie udaje się posuwać naprzód, więc w tej chwili stosuje taktykę uderzeń lotniczych i rakietowych”, twierdzi rzeczniczka.

Zdobycie Wyspy Węży to wprawdzie sukces, a rosyjski front pod Chersoniem stoi w miejscu. Wbrew jednak tym optymistycznym deklaracjom, w Donbasie to Rosja posuwa się do przodu. Doszło do zajęcia Sewerodoniecka, prawie okrążony został Lisiczańsk, a siły rosyjskie szykują się do dalszego natarcia na zachód. Ponowne wbicie ukraińskiej flagi na wyspie, której obrona stała się jednym z najgłośniejszych symboli tej wojny, może jednak znacznie zwiększyć morale Ukraińców.

Zdobycie Wyspy Węży. Bez wpływu na blokadę morską Ukrainy

Zdobycie wyspy to coś więcej niż sukces propagandowy. Wycofanie rosyjskich wojsk z Wyspy Węży zmniejszy presję na ukraińskie wybrzeże poprzez usunięcie z wyspy rosyjskich systemów obrony powietrznej i rakiet przeciwokrętowych, chociaż nie zakończy blokady morskiej, jak stwierdza w swoim najnowszym raporcie oceniającym stan rosyjskiej kampanii ofensywnej amerykański Institute for the Study of War (ISW).

Zdaniem analityków przejęcie kontroli nad wyspą przez Ukraińców nie zmieni zbytnio sytuacji na akwenie Morza Czarnego, ponieważ siły rosyjskie mają dostęp do lądowych systemów przeciwokrętowych na Krymie i w rejonie Chersonia, które nadal mogą być wymierzone w ukraińskie jednostki. Mają także do wykorzystania jeszcze kilka pozostałych okrętów Floty Czarnomorskiej.

Czytaj także:

Zauważyli oni również, że rosyjska propaganda w przeważającej większości broni rosyjskiej decyzji o wycofaniu wojsk i sprzętu z wyspy, twierdząc, że priorytetem dla rosyjskich sił jest „wyzwolenie Donbasu”. Rosjanie mówili nawet o grzecznościowym wycofaniu się ich wojsk z wyspy.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe oficjalnie poinformowało 30 czerwca, że po udanej ukraińskiej operacji wojskowej siły rosyjskie pospiesznie ewakuowały resztki swojego garnizonu z Wyspy Węży. Później ukraiński rząd wyjaśnił, że pilny odwrót sił rosyjskich z wyspy należy uznać za znaczący sukces ukraińskich sił zbrojnych, ponieważ Rosja dążyła do rozmieszczenia na wyspie systemów obrony powietrznej i artylerii, próbując kontrolować całą północno-zachodnią część Morza Czarnego i ukraińskiego wybrzeża Besarabii.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze