niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaWojna w Ukrainie. Zwycięstwo Ukraińców w bitwie o Kijów

Wojna w Ukrainie. Zwycięstwo Ukraińców w bitwie o Kijów

Przedstawiamy skrót wiadomości z frontu aktualnych na 2.04. Bitwa pod Kijowem wygrana - Ukraińcy odnieśli taktyczne zwycięstwo i nie ma już zagrożenia upadkiem miasta. Rosjanie tak zobaczą stolicę Ukrainy pod swoją kontrolą, jak świnia niebo. Agresor atakuje już tylko od strony Donbasu, a na reszcie obszarów albo stoi, albo się cofa.

Wojna w Ukrainie. Aktualne informacje na 2.04

Wojna w Ukrainie. Południe kraju

Tu trwa pewien impas. Ani Rosjanie nie są w stanie podejść znów pod Mikołajów i Krzywy Róg, ani też Ukraińcy nie potrafią wypchnąć ich za Dniepr. W każdym razie ta część frontu stoi. Nie ma zagrożenia dla Odessy.

Mariupol się broni. Rosjanie zaczęli zezwalać na ewakuację cywili, którzy są wywożeni autobusami, dostają też zgodę na wyjazd we własnych pojazdach. Raczej brak szans na skuteczną obronę miasta, ale to może trwać jeszcze dzień, tydzień albo i dwa. Agresor nie posuwa się też dalej w kierunku Zaporoża.

Chyba możemy przyzwyczaić się do tego stanu rzeczy. Rosyjska ofensywa nie posuwa się tu do przodu (Fot. Liveuamap)

Wojna w Ukrainie. Zachód kraju

Tu jest spokojnie.

Wojna w Ukrainie. Kijów i północ kraju

Rosjanie przegrali ten odcinek. Dostali w dupę. Zebrali w ryja. Przyjęli gonga. Na północny zachód od miasta prawdopodobnie wycofali się do Zony Czarnobyla albo i dalej. Z pewnością nie ma ich w mieście Iwanków, które było zajęte jeszcze w lutym. Niedobitki ich wojsk pałętające się po lasach czy drogach są likwidowane przez wojska ukraińskie. Hostomel, Irpin, Bucza, gdzie toczyły się najcięższe walki – całkowicie wyzwolone.

Każda niebieska flaga to jedna miejscowość wyzwolona przez ukraińską armię. Czerwona plama na zachód od Kijowa też jest raczej na wyrost, Rosjan może tam już wcale nie być. (Fot. Liveuamap)

Podobnie ma się sytuacja na wschód od Kijowa, gdzie odblokowano drogę na Czernihów, w także wyzwolono szereg miast. Rosjanie wycofali się z miejscowości Horodnia na północ od Czernihowa, blisko rosyjskiej granicy. Miejscami to nawet nie jest wycofywanie się na z góry założone pozycje, a paniczna ucieczka w bezładzie. Ukraińcy przejęli np. porzuconą wyrzutnię rakiet TOS-1, sprzęt o wartości kilku milionów euro.

Do Kijowa wraca życie. Otwierają się restauracje, zniesiono zakaz sprzedaży alkoholu, ludzie spacerują po ulicach. Rosjanie na północy powoli przestają się liczyć. Może za kilka tekstów będziemy mogli napisać, że nic tu się nie dzieje. Obawy przed wejściem białoruskiej armii są już zupełnie nieuzasadnione.

O brygadzie pancernej, która przez miesiąc broniła Czernihowa, działając w okrążeniu, będzie się pisać piosenki. Założymy się, że zespół Sabaton już jedną pisze.

Wojna w Ukrainie. Wschód kraju

Sumy i Charków bronią się – Rosjanie już nawet nie próbują za bardzo atakować. Poza seryjnymi bombardowaniami Charkowa na tym odcinku niewiele się dzieje. Za to Ukraińcy najprawdopodobniej dokonali serii bombardowań na ziemi rosyjskiej przy użyciu helikopterów. Uszkodzone zostały linie energetyczne i magazyn paliwa w rosyjskim Biełgorodzie.

Rosjanie przejęli natomiast Izium i kontynuują ofensywę od wschodu. Wojska ściągnięte spod Kijowa mają zasilić ten odcinek, gdzie agresorom jeszcze coś wychodzi. Sewerodnieck jest bombardowany, ale nadal się broni.


Rosjanie odpuścili sobie Kijów i Czernihów i zamiast tego planują prawdopodobnie skupić się na ofensywie w Donbasie i na wybiciu sobie części swojej domniemanej „Noworosji”. Pierwszy cel strategiczny – korytarz z Krymu na Donbas – zostanie zrealizowany, jeśli przejęty zostanie Mariupol. Zobaczymy jednak, jaka będzie odpowiedź armii ukraińskiej. Niewykluczone, że zobaczymy kolejne kontrataki na południu i pod Charkowem. Jeśli nie dojdzie do mało prawdopodobnego zawieszenia broni, wojna wejdzie wkrótce w nowy etap.

Poprzednie informacje z frontu:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze