piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaWładimir Putin może stracić władzę. Oto potencjalni następcy

Władimir Putin może stracić władzę. Oto potencjalni następcy

Władimir Putin ze względu na niepowodzenia rosyjskiej armii w Ukrainie stopniowo traci respekt nie tylko na świecie. Zarządzona przez niego mobilizacja wojskowa dodatkowo pogarsza nastroje wśród kremlowskiej wierchuszki. I ośmiela ludzi, którzy widzieliby się na miejscu Putina. O kim mowa?

Władimir Putin może stracić władzę, jeśli Rosja będzie dalej nieskuteczna w wojnie z Ukrainą. Karuzela nazwisk jego potencjalnych następców już ruszyła (fot. Wikimedia)

70. urodziny Władimira Putina zbiegły się z kilkoma informacjami dotyczącymi rzekomego oporu przeciw jego władzy, który niektórzy mają coraz śmielej wyrażać. Mimo że sytuacja na froncie ukraińskim jest zła, a ogłoszona pod koniec września częściowa mobilizacja wojskowa wywołała wielki ferment społeczny i masowe migracje, trzeba brać pod uwagę, że głosy o „początku końca Putina”, które docierają do Europy, to w dużej mierze myślenie życzeniowe.

Władimir Putin krytykowany. Porażki na froncie ośmielają niezadowolonych

Nie można też wykluczyć, że część z tych procesów czy przecieków jest inspirowanych przez samego Putina. Może on z jednej strony chcieć obciążyć winą za ostatnie niepowodzenia swoich bliskich współpracowników, by samemu uniknąć krytyki, a z drugiej strony uważnie obserwuje, kto w sytuacji, kiedy jego władza wydaje się chwiać, wykazuje największą aktywność i ambicje. O ruchach za plecami Putina donosił w ostatnich dniach „Washington Post’’ oraz rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.

Według informatora amerykańskiego dziennika, bliskiemu wewnętrznemu kręgowi współpracowników Putina, w tym gronie coraz częściej wprost krytykuje się wojnę w Ukrainie i popełnianych w niej błędów. Ma to być sygnał świadczący o rosnących napięciach w kręgu rosyjskich władz. Incydent miał być na tyle istotny, że trafił na biurko prezydenta USA w ramach briefingu, jaki ten otrzymuje od służb wywiadowczych. Nie podały one jednak, który z ludzi Putina zdobył się na otwartą krytykę.

Tego, że „specjalna operacja wojskowa” jest obiektem sporu, nie ukrywa nawet Dmitrij Pieskow. „Niektórzy myślą, że powinniśmy działać inaczej, jednak jest to część zwykłego procesu roboczego” – powiedział rzecznik Kremla. Stwierdził jednocześnie, że informacje o konfrontacji jednego z członków elit z Putinem są „absolutnie nieprawdziwe”. Przedstawiciele zachodnich służb podkreślają, że na Kremlu jest wiele osób, które są przekonane, że sprawy nie idą w dobrym kierunku.

Siergiej Szojgu pod ostrzałem. Taktyczny sojusz przeciw szefowi MON

Większość krytyki spada jednak na szefa rosyjskiego MON, Siergieja Szojgu. Bliski współpracownik Putina popadł w niełaskę już wczesną wiosną, kilkakrotnie znikał z życia publicznego. Pojawiały się informacje o tym, że przeszedł zawał, a nawet spekulowano, że popełnił (wspomagane) samobójstwo. Teraz podobne głosy znów się nasilają. Szojgu jest otwarcie krytykowany przez właściciela tzw. Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna czy przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Michaił Chodorkowski, wspomniany wcześniej oligarcha zrujnowany przez Putina, który mieszka obecnie poza Rosją, twierdzi, że wymieniona wyżej dwójka zawarła nieformalny pakt. W jego skład mają wchodzić jeszcze dowódca Gwardii Narodowej Wiktora Zołotow (bardziej znany w Polsce jako Denaturow) oraz bankowy magnat Jurij Kowalczuk. Chodorkowski twierdzi, że na razie ta czwórka wzięła na cel Szojgu, ale może ona stać się zagrożeniem dla samego Putina, jeśli jego pozycja będzie dalej słabła.

Wiktor Zołotow jest w Polsce obiektem kpin, ale w zakulisowych gierkach na Kremlu jest dość ważną figurą

Z drugiej strony, po „utrąceniu” obecnego szefa MON, obecni sojusznicy mogą się zwrócić przeciwko sobie. O ile Kadyrow, chcący uchodzić za jastrzębia, nie jest traktowany na Kremlu zbyt poważnie, o tyle Prigożyn ma tam szerokie wpływy, które wkrótce jeszcze mogą wzrosnąć. – (…) od dawna chciał przejąć kontrolę nad przepływami finansowymi w resorcie obrony – stwierdził Chodorkowski w rozmowie z ukraińską agencją UNIAN.

Jewgienij Prigożyn, Nikołaj Patruszew, a może ktoś inny zajmie miejsce Putina?

Filip Dąb-Mirowski, publicysta z portalu globalnagra.pl, przekonuje, że te zakulisowe działania to póki co przerzucanie się winą i ratowanie swojej pozycji, ale z czasem mogą się one przerodzić w rywalizację o schedę po Putinie. Jak pisze, jej faworytem jest Prigożyn, który wykorzystuje (złą) sławę i realną siłę militarną finansowanej przez siebie grupy Wagnera. To właśnie były kucharz Putina opłaca ludzi, którzy stoją za hulającymi po sieci filmikami pokazującymi fatalne morale rekrutów.

Faworytem do przejęcia schedy po Putinie ma być jednak Nikołaj Patruszew. To szef FSB i sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR. Putin krytykował go w ostatnim półroczu za nieskuteczny wywiad poprzedzającego operację w Ukrainie, co miało być przyczyną trudności na froncie. Według analityka militarnego Marka Meissnera jest on popierany przez oligarchów oraz przez wojskowych, którzy nie chcą, by następcą Putina został Prigożyn, uważany przez nich za pozera i klauna.

Czytaj też:

Patruszew ma potężne wpływy, poparcie prominentów z putinowskiej Jednej Rosji oraz kluczowych oligarchów, którym w zamian dał do zrozumienia, że ich zagraniczne majątki pozostaną nienaruszone. Wśród osób, które mogą zastąpić Putina jest też wymieniany obecny premier Michaił Miszustin, ale by jego kandydatura była poważnie brana pod uwagę, musi zyskać poparcie wojska i tych przedstawicieli służb, którzy są przeciwni Patruszewowi. Póki co się na to nie zanosi.

Podobnie jak na samo odsunięcie Putina od władzy. Kolejne porażki Rosji na froncie ukraińskim mogą jednak sprawić, że jeszcze zimą lub wiosną najważniejszy lokator Kremla poważnie (lub śmiertelnie) zachoruje.

Polecamy:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

2 KOMENTARZE

  1. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Iluminatów. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Iluminatów jako wspaniały członek Iluminatów, którzy chcą mnie jako wspaniałego członka. Nazywa się Lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać moje życie z etapu śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po zdradzie przez tak wielu członków Iluminatów. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia podczas przeglądania Internetu natknąłem się na post Wielkiego Członka Lorda Illuminati Felixa Morgana i powiedziałem, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił użytą rejestrację i zapłaciłem dużemu członkowi, abym zaczął i zostałem inicjowany do Światowego Porządku Iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wskazówki i poinformowali, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą $1.000.000 w gotówce. Z pomocą Lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Iluminatów. Jeśli radzisz, że próbowałeś wcześniej oszusta lub już próbowałeś, to ode mnie zależy, czy pomogę ci się przyłączyć, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub e-mail: [email protected]

  2. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub e-mail: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze