
Przygotuje go Okresowa Koalicja, czyli organizacja zrzeszająca ekspertki, aktywistki i NGO-sy, od ponad roku walcząca z szeroko pojętym tzw. ubóstwem menstruacyjnym. Jej przedstawicielki pojawiły się ostatnio w Senacie, gdzie doszło do debaty o głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym.
Okresowa Koalicja. Działaczki walczą z ubóstwem menstruacyjnym
– Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 miliona wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale Tik-Tok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany – mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji.
Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.

– Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać – przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki.
Miesiączka wciąż tematem tabu. To problem dla 500 tys. Polek
Dwa poprzednie spotkania ws. zdrowia menstruacyjnego odbyły się w Sejmie. Na ostatnim brakowało przedstawiciela rządu czy nawet koalicji rządzącej. Dlatego działaczki Okresowej Koalicji zostały zaproszone przez senatorkę Beatę Małecką-Liberę na posiedzenie senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”. Tam przyjęły plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Jego założenia ma opracować Okresowa Koalicja.
– Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne – podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. Poparcie dla powstającego projektu już zadeklarował były minister Bartłomiej Sienkiewicz.
Polecamy:
- Krwawa jatka w liceum w Radomiu. Podpaski w toalecie to za duża fanaberia
- Okresowa Koalicja. Parlamentarzystki wspierają walkę z ubóstwem menstruacyjnym
Według raportu Kulczyk Foundation ubóstwo menstruacyjne dotyka 500 tys. polskich kobiet. Prezeska fundacji, Dominika Kulczyk, podkreśla, że to przełomowy moment: pierwszy raz polscy parlamentarzyści zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Jak dodaje filantropka, działaczki z Okresowej Koalicji będą dalej pracować na rzecz tego, by w Polsce – wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii – wprowadzono darmowy dostęp do środków menstruacyjnych.
Czytaj też: