piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaREPowerEU. Plan UE na uwolnienie od rosyjskich surowców

REPowerEU. Plan UE na uwolnienie od rosyjskich surowców

Komisja Europejska przedstawiła dodatkowe szczegóły na temat tego, jak zamierza zakończyć niezdrową zależność Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Rosja dostarcza 40% gazu ziemnego i 27% ropy naftowej do Wspólnoty, a w zamian UE płaci bandyckiemu krajowi 400 mld euro rocznie. Planuje się przyspieszenie przejścia na zieloną energię, ale początkowo zainwestuje się w infrastrukturę gazową celem zabezpieczenia okresu przejściowego.

Fot. domena publiczna

REPowerEU. Na czym ma polegać europejski plan?

Strategia REPowerEU została ogłoszona w marcu, a jej celem jest zmniejszenie importu rosyjskiego gazu o dwie trzecie do 2022 roku oraz całkowite uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych do 2030 roku. Początkowe działania skupiają się jednak niemal wyłącznie na gazie.

W planie proponuje się znalezienie alternatywnych źródeł dostaw tego surowca w ciągu najbliższych kilku miesięcy oraz zwiększenie oszczędności energetycznej, a w dalszej perspektywie – zwiększenie nakładów na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii.

Zaktualizowane obecnie propozycje określają nie tylko sposób, w jaki UE zamierza rozwiązać bezpośrednio grożący nam kryzys gazowy, ale także zrealizować obietnice całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiej energii do 2030 roku. „To trudne, cholernie trudne” – mówi o tym planie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

„Podnosimy nasze ambicje na wyższy poziom” – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezentując zaktualizowany plan na spotkaniu informacyjnym w Brukseli. Nowa strategia koncentruje się na trzech kluczowych obszarach:

  • poprawa efektywności energetycznej poprzez oszczędność energii,
  • zwiększenie skali wykorzystania energii odnawialnej,
  • zabezpieczenie nierosyjskich źródeł dostaw ropy i gazu.

REPowerEU. Oszczędzanie energii i rozwój odnawialnych źródeł

Raport Komisji podkreśla, że oszczędzanie energii jest „najtańszym, najbezpieczniejszym i najczystszym” sposobem na zmniejszenie zależności od rosyjskiego paliwa. Komisja chce wprowadzić lepsze standardy dotyczące sposobu izolowania budynków, a także zachęcić konsumentów do większej świadomości w zakresie zużycia energii. Tym powinien się każdy zainteresować w szczególności w kontekście dramatycznie rosnących cen energii.

Unia planuje również przyspieszyć przejście z pieców spalających paliwa kopalne na elektryczne pompy ciepła, czyli urządzenia, które pobierają ciepło z powietrza, gruntu lub wody wokół budynku. Póki co polskie programy wymiany takich kotłów nie idą za dobrze. W przypadku niektórych nowych budynków planuje się również wprowadzić wymóg instalowania na dachach paneli słonecznych.

Według planu REPowerEU, 113 mld euro zostanie wydane na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także na nową infrastrukturę do przesyłu i produkcji wodoru. Proponowane są nowe przepisy unijne, które mają ułatwić budowę farm słonecznych i wiatrowych.

„Zawsze, gdy mówimy o szybkim wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, pojawia się problem – uzyskanie pozwolenia” – mówi Frans Timmermans. „Może to zająć nawet dziewięć lat w przypadku projektów wiatrowych i do czterech lat w przypadku projektów solarnych, a więc jest to czas, którego nie mamy i musimy go przyspieszyć” – dodał.

Komisja zaproponowała wyznaczanie na terytorium UE specjalnie wyznaczone obszary „go-to”, w których pozwolenie na budowę zielonych elektrowni może być wydane w ciągu zaledwie jednego roku.

Zwiększono również unijny cel w zakresie energii odnawialnej. Do 2030 r. energia odnawialna ma zaspokajać 45% unijnego zapotrzebowania na energię (z wcześniej planowanych 40%).

REPowerEU. Potrzebna infrastruktura do nierosyjskiego gazu

Nawet jeśli budowa nowych elektrowni wiatrowych i słonecznych będzie przyspieszona w specjalnych strefach, to i tak zajmie to trochę czasu. Aby szybko uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych, UE planuje wydać do 12 mld euro na nowe rurociągi i terminale skroplonego gazu ziemnego, aby poprawić dostęp do surowców z innych krajów, z czego jako głównych nowych dostawców wskazuje się Egipt, Izrael i Nigerię. Niektóre grupy ekologiczne skrytykowały tę wiadomość. Domagają się one zdecydowanego zerwania z paliwami kopalnymi.

„Najnowsza strategia Komisji Europejskiej z jednej strony daje, a z drugiej zabiera” – powiedziała dla BBC Eilidh Robb, działaczka organizacji Friends of the Earth, zajmującej się walką z paliwami kopalnymi. „REPowerEU zawiera przydatne i niezbędne kroki w kierunku rozwiązań odnawialnych, ale jednocześnie umożliwia realizację prawie 50 projektów infrastrukturalnych związanych z paliwami kopalnymi” – dodała. Inni odpowiadają, że gdyby nie niemiecki lobbying, można by zamiast tego skupić się na konstrukcji elektrowni atomowych, o czym w planie, prawdopodobnie pod wpływem Berlina, nie ma ani słowa.

Czytaj także:

Dodatkowe plany dotyczą m.in. zmniejszenia udziału paliw kopalnych w transporcie międzynarodowym i przemyśle, czy strategie zewnętrzne skierowane na państwa bałkańskie, Mołdawię i Ukrainę, które mają pomóc tym krajom w rozwijaniu energii odnawialnej. Koszt realizacji planu REPowerEU w ciągu najbliższych pięciu lat szacuje się na 210 miliardów euro.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze