sobota, 14 września, 2024
Strona głównaPieniądzeMilion Polaków walczy z rakiem. Przełom już jest, na horyzoncie rewolucja

Milion Polaków walczy z rakiem. Przełom już jest, na horyzoncie rewolucja

Rak to wciąż jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku umiera na niego ok. 100 tys. pacjentów, a kolejny milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą. Nad innowacyjnymi lekami, które pozwalają pacjentom prowadzić normalne życie, a nawet wygrywać z chorobą, pracują polscy eksperci od biotechnologii medycznej.

Biotechnologia medyczna to największa nadzieja dla tysięcy pacjentów cierpiących na choroby rzadkie (fot. Shutterstock)

Biotechnologia medyczna to branża, która powstała około 15 lat temu jako synergia kompetencji specjalistów różnych dziedzin – od biologów, przez chemików, biotechnologów, aż po informatyków, zajmujących się sztuczną inteligencją czy uczeniem maszynowym. Dzięki niej możliwe jest tworzenie nowych leków, terapii, szczepionek i metod diagnostycznych, które przyczyniają się do wydłużenia oraz poprawy jakości ludzkiego życia.

Biotechnologia medyczna jedynym ratunkiem dla tysięcy pacjentów

Polskie firmy biotechnologii medycznej pracują nad lekami na wiele poważnych chorób, m.in. nowotwory jajników, trzustki, jelita grubego, glejaka, depresję, cukrzycę, stwardnienie rozsiane oraz zanikowe boczne i inne choroby neurodegeneracyjne. Dzięki nowym lekom i terapiom choroby śmiertelne ewoluują w kierunku chorób przewlekłych, z którymi da się normalnie funkcjonować. Innowacje są też nadzieją dla pacjentów cierpiących na choroby rzadkie.

Dziś znanych jest około 7 tys takich schorzeń, w tym wiele rzadkich nowotworów (niektóre odmiany raka płuc czy piersi). W aż 95 proc. z nich nie ma aktualnie przewidzianej terapii. Większość nowotworów wciąż leczy się standardową chemioterapią, która wyniszcza organizm, a często nie przynosi oczekiwanych efektów. Niektóre innowacyjne leki na raka i inne poważne choroby, nad którymi pracują polskie firmy z sektora biotechnologii medycznej, są w fazie zaawansowanych testów.

– Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby cel w postaci udostępnienia pierwszego innowacyjnego polskiego leku na raka się ziścił. Niektóre z naszych projektów są już w drugiej fazie badań klinicznych, czyli w momencie, gdy pierwsi pacjenci korzystają z tych technologii i odnoszą dzięki nim pierwsze efekty zdrowotne – mówi prezes Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed Marta Winiarska, która rozmawiała z TrueStory na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

COVID-19 i wojna w Ukrainie zagrożeniem dla finansowania prac ratujących życie

Firmy biotechnologiczne, dzięki funduszom unijnym, pracują nad rozwiązaniami, które często okazują się jedynym ratunkiem dla ciężko chorych pacjentów. Takim przykładem jest ostra białaczka szpikowa, diagnozowana w Polsce co roku u tysiąca osób (na 170 tys. wszystkich nowotworów). Choroba ma bardzo szybki przebieg, a nieleczona prowadzi do śmierci w ciągu 2–3 miesięcy. Standardowe terapie zapewniają jedynie 30 proc. szansę na przeżycie więcej niż 5 lat. 

Niestety, pandemią COVID-19, a także wojną w Ukrainie sprawiły, że nawet 90 proc. projektów, których korzysta się z unijnego Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR) może przekroczyć wymagane ramy czasowe. Przez zerwane łańcuchy dostaw odczynników i sprzętu laboratoryjnego czy utrudnioną rekrutację pacjentów do badań klinicznych projekty stoją w obliczu utraty niezbędnego finansowanie, co mogłoby być katastrofalne dla osób czekających na skuteczne, innowacyjne leki.

Polecamy:

– Wydłużenie projektów o kilkanaście miesięcy byłoby optymalnym rozwiązaniem, jednak wymaga to zgody Komisji Europejskiej – podkreśla Winiarska i apeluje, by rząd podjął pilne negocjacje w celu wydłużenia perspektywy POIR lub przeniesienia niewykorzystanych środków do nowej perspektywy, tj. Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG – red.). – Dzięki nowej perspektywie unijnej możliwe będzie także zainicjowanie wielu nowych projektów – podsumowuje prezes BioInMed.

Czytaj też:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze