czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEkologiaSmog w uzdrowiskach. Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Smog w uzdrowiskach. Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Na czele rankingu znajduje się Nowy Targ. Za to zdaje się, że na stałe wypadł z niego Kraków, co miasto zawdzięcza wprowadzonemu w 2019 roku zakazowi palenia węglem. Na liście wstydu można znaleźć też popularne uzdrowiska. Na przykład Rabkę-Zdrój.

Unoszący się nad polskimi miastami smog, to częsta przyczyna zachorowań na raka (fot. Pixabay)

Jak co roku Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w kraju. Niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży obecnie Nowy Targ. Co więcej miasto okazało się liderem we wszystkich kategoriach. – Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Niestety, miasto zamiast sobie z problemem poradzić i wprowadzić choćby takie regulacje jak Kraków, postanowiło schować głowę w piasek. Stację pomiaru zanieczyszczeń przeniesiono z centrum na rogatki miasta. Taki transfer to próba zakłamania rankingu i tworzenie klasycznej wsi potiomkinowskiej. Numer, który możemy porównać do malowania trawników na zielono.

Jeśli spojrzymy na historię dotychczasowych pomiarów w Nowym Targu to szybko odkryjemy, że skażenie miasta rośnie i to pomimo lockdownu, pandemii i generalnie mniejszego ruchu samochodów. Według norm Światowej Organizacji Zdrowia średnie stężenie benzo(a)pirenu nie powinno przekraczać jednego nanograma na metr sześcienny. Tymczasem w Nowym Targu w 2016 roku wynosiło 8ng/m3 by w 2018 roku osiągnąć poziom 18ng/m3

Polskie uzdrowiska wysoko w rankingu

Stężenie wspomnianego benzo(a)pirenu w Goczałkowicach-Zdroju przekroczyło normę, aż o 900 proc. Podobny wynik odnotowała Rabka-Zdrój. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze w zeszłym roku żadne uzdrowisko nie znalazło się w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Polskie metropolie co roku trafiały także na listę najbardziej zanieczyszczonych miast świata, ale to ulega poprawie. Niesławny Kraków dzięki regulacjom wypadł z czoła rankingu. W truciu wyręczają go mniejsze miejscowości. Gołym okiem widać, że rządowy program „Czyste powietrze” nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Być może tylko ogólnopolskie, twarde regulacje – na wzór tych krakowskich – przyniosłyby stały efekt.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze