niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaNaukaMateusz Hołda to najmłodszy profesor w Polsce. Nie skończył nawet 30-tki

Mateusz Hołda to najmłodszy profesor w Polsce. Nie skończył nawet 30-tki

Mateusz Hołda, współzałożyciel i lider zespołu naukowego działającego przy Katedrze Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym. Postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Mateusz Hołda to najmłodszy profesor tytularny w historii Polski (fot. Facebook)

„To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu!” – napisał naukowiec w swoich mediach społecznościowych.

Mateusz Hołda to najmłodszy profesor w Polsce. Nie skończył nawet 30-tki

Mateusz Hołda jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. Profesura przed „trzydziestką” to nie pierwsze jego rekordowe osiągnięcie – czytamy na portalu „Forum Akademickiego”. Jest liderem zespołu naukowego HEART (Heart Embryology and Anatomy Research Team) działającego przy Katedrze Anatomii UJ CM, który współzałożył w 2013 roku – będąc zaledwie 21-latkiem. Hołda specjalizuje się w morfologii oraz technikach obrazowania układu sercowo-naczyniowego.

W kwietniu 2017 roku, w wieku niespełna 25 lat, Hołda zakończył przewód doktorski jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich. Tym samym – jako pierwszy w Polsce – został doktorem nauk medycznych bez uzyskania tytułu magistra. Tematem jego rozprawy doktorskiej była anatomiczna analiza schorzeń cieśni w obliczu zabiegu ablacji – polegającym na celowym uszkodzeniu miejsc w sercu odpowiadającym za arytmię. Habilitację uzyskał w lutym 2020 roku, również jako najmłodszy Polak w historii.

Hołda to współautor przeszło 140 prac naukowych, a jego prace były publikowane w najbardziej renomowanych czasopismach kardiologicznych i morfologicznych, m.in. „Annals of Anatomy”, „International Journal of Cardiology”, „Europace”, „Journal of Anatomy”, „Stroke”. Jednym z najważniejszych dokonań w jego dorobku naukowym jest naukowego cykl artykułów pod zbiorczym tytułem „Atrial septal pouch – occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure”.

Mateusz Hołda doceniany przez prestiżowe tytuły

Mateusz Hołda jest także honorowym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Manchesterze. W 2019 roku znalazł się na liście „30 under 30” przygotowywanej przez amerykańskie czasopismo „Forbes”. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób, które mimo młodego wieku (poniżej 30 lat) już coraz należą do liderów w swoich dziedzinach. W tym samym roku brytyjski think-tank Emerging Europe obwołał go najbardziej wpływowym Europejczykiem młodego pokolenia. 

Hołda był kilkukrotnie nagradzany przez ministra nauki, był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (START 2017), laureatem Diamentowego Grantu (2016), Studenckiego Nobla (2016) oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla (2015). Jest także członkiem polskich, europejskich i amerykańskich towarzystw kardiologicznych, a poza dokonaniami naukowymi odbywa rezydenturę w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Mateusz Hołda urodził się 27 września 1992 roku w Tarnowie, ale do czasu studiów mieszkał w rodzinnych Zborowicach. Maturę zdawał w Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie, gdzie uczęszczał do klasy o profilu medycznym. Jak czytamy w tekście opublikowanym na łamach portalu gazeta.pl, jako nastolatek nie ograniczał się wyłącznie do przedmiotów ścisłych. Brał udział w konkursach dotyczących nauk społecznych, a nawet teologii. Angażował się również w zajęcia pozalekcyjne, był członkiem szkolnego samorządu. Jego życiowe motto to „stać was na więcej”.

Mateusz Hołda najmłodszym polskim profesorem. Uczelnia pęka z dumy

Jako pierwsza o sukcesie Hołdy poinformowała jego alma mater. Informacja na stronie Katedry i Zakład Anatomii Collegium Medicum UJ pojawiła się w środę. „Z ogromną radością informujemy, że postanowieniem z dnia 4 lipca 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu Panu dr. hab. Mateuszowi K. Hołdzie. Tym samy Pan Profesor został najmłodszą w historii Polski osobą, której nadano tytuł profesora. Serdecznie gratulujemy!” – czytamy.

Polecamy:

Jak przypomina „Forum Akademickie”, najmłodsi do tej pory profesorowie w Polsce otrzymywali tytuł już po „trzydziestce”. W 2020 roku profesorem w wieku 35 lat został dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W tym roku nominację uzyskał Paweł Chmielarz, 36-letni kierownik Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

2 KOMENTARZE

  1. Świetny lekarz, bardzo szybko ustalił przyczynę dolegliwości i skierował na dalszą diagnostykę, gdzie inni bagatelizowali sprawę. Zawdzięczamy mu życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze