środa, 22 maja, 2024
Strona głównaEkologiaFotowoltaika ma prześcignąć węgiel w ciągu 5 lat

Fotowoltaika ma prześcignąć węgiel w ciągu 5 lat

Wojna w Ukrainie i embargo na rosyjskie surowce przyspieszyły tendencje do redukcji emisji CO2. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że już w 2025 r. energia odnawialna wyprzedzi węgiel w globalnym bilansie energetycznym. Do 2027 r. w tyle zostawi go sama fotowoltaika.

Już w 2025 r. energia odnawialna wyprzedzi węgiel w globalnym bilansie energetycznym. Do 2027 r. w tyle zostawi go sama fotowoltaika (fot. flickr.com)

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) opublikowała raport, w którym prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat moc pozyskiwana ze źródeł odnawialnych wzrośnie dwukrotnie. Największy boom ma nastąpić w branży fotowoltaicznej – przewiduje się wzrost z 12,8 do 22,2 proc. udziału w „energetycznym torcie”. Tymczasem wykorzystanie paliw kopalnych w globalnym bilansie energetycznym ma spaść z niespełna 48 do 40 proc. (węgiel z 25,6 do 20,9 proc., a gaz ziemny z 22,1 do 19,1 proc.).

90 proc. inwestycji w energię będzie w źródła odnawialne

Oznacza to, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawatów (GW). To o 1/3 więcej niż w prognozie z minionego roku, co jest dowodem na to, jak szybko rządy rzuciły dodatkowe fundusze i postawiły na odnawialne źródła energii. To tyle, ile wynosi cała dzisiejsza moc energetyczna Chin. Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie ono dostarczać 9 z 10 watów pochodzących z nowych instalacji energetycznych. 

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE przekonuje, że mamy obecnie do czynienia z walką największych gospodarek świata o jak najlepszą pozycję na dynamicznie zmieniającym się rynku energii. Chodzi nie tylko o powstrzymanie katastrofy klimatycznej i obniżenie emisji gazów cieplarnianych, ale też dywersyfikację źródeł. Rządy prześcigają się w zachętach i dotacjach na rozwój sektorów energii odnawialnej, jak najszybciej zastąpić kopaliny (głównie rosyjskie, ale w ogóle importowane).

Wykres z „Financial Times” nie uwzględnia jednak energii atomowej (ok. 10 proc. światowego bilansu energetycznego)

Rządy prześcigają się w zachętach i dotacjach na rozwój sektorów energii odnawialnej, jak najszybciej zastąpić kopaliny (szczególnie te importowane, a najlepiej – rosyjskie). Jak donosi „Financial Times”, Stany Zjednoczone kontynuują prace nad przełomowym pakietem klimatycznym, który zakłada m.in. utworzenie „zielonego banku”, w którym znajdzie się 27 mld na wsparcia projektów czystej energii w społecznościach. Dodatkowe 10 mld ma być przeznaczone  na ulgi podatkowe.

Bez realnego scenariusza na osiągnięcie zeroemisyjności

USA obok Indii mają przewodzić też „solarnej rewolucji”, siedmiokrotnie zwiększając wydatki na ten cel (do łącznej kwoty 25 mld dolarów do 2027 r.). Dominować na rynku energii odnawialnej mają wciąż Chiny. Dziś czysta energia produkowana w tym państwie stanowi 90 proc. światowych zasobów, a w ciągu 5 lat reszta krajów ma zmniejszyć tę przewagę do proporcji 75-25. Jak wynika z ogłoszonego niedawno planu pięcioletniego Chin, będą one w tym okresie odpowiadać za prawie połowę nowo dodanej energii odnawialnej.

Europa póki co zostaje w tyle, jeśli chodzi o zachęty dla dachowych instalacji słonecznych i preferencyjne warunki energii odnawialnej na giełdzie energetycznej. Przykładem jest Polska, która zamiast rozwijać dobrze rokujący pakiet upustów i dofinansowań dla prywatnej fotowoltaiki – ucina rządowe wsparcie. Nowe przepisy ułatwiające budowę farm wiatrowych mogą okazać się  niewystarczające, by nadrobić lata zapóźnień w transformacji energetycznej, za którymi stoi lobby węglowe.

Polecamy:

MAE zwraca uwagę, że w przypadku szybkiego dostosowania prawodawstwa i jeszcze większego zaangażowania rządów we wsparcie czystej energii, osiągalny jest scenariusz zakładający włączenie do światowego rynku instalacji o mocy nawet 3 TW, zamiast 2,4 TW, To jednak wciąż znacznie za mało, by znaleźć się na kursie zakładającym realizację porozumienia paryskiego z 2015 roku (powstrzymanie efektu cieplarnianego). By je osiągnąć, należy jak najszybciej osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych.

Czytaj też:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze