wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaZdrowieFrancja. Młodzi dostaną prezerwatywy za darmo

Francja. Młodzi dostaną prezerwatywy za darmo

Decyzją prezydenta Emmanuela Macrona młodzież między 18 a 25 rokiem życia będzie mogła otrzymać darmowe prezerwatywy w aptekach. W ten sposób francuskie władze chcą przeciwdziałać chorobom wenerycznym, które pojawiają się coraz częściej w tej grupie wiekowej

Takie prezerwatywy jeszcze do niedawna można było nabyć na szczycie wieży Eiffla (fot. Reddit)

To nie pierwszy krok, który podejmuje Francja aby chronić młodych przed chorobami rozprzestrzeniającymi się drogą płciową. Wcześniej Francuzki miały bezpłatny dostęp do wkładek domacicznych i plastrów antykoncepcyjnych. Granicę programu ustanowiono na 25. roku życia, bo wtedy traci się możliwość korzystania z ubezpieczenia rodziców.

Według informacji podanych przez Reutersa, liczba chorób przenoszonych drogą płciową wzrosła we Francji w latach 2020 i 2021 aż o ok. 30 proc. W Polsce sytuacja nie jest, aż tak dramatyczna, ale liczba zachorowań na kiłę, rzeżączkę czy chlamydię rośnie z roku na rok.

Jak widać Francuzi to ludzie o wyrafinowanym poczuciu humoru (fot. Reddit)

Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są po pierwsze mobilne aplikacje randkowe, które zwiększyły liczbę kontaktów seksualnych młodych ludzi, ale także podejście do antykoncepcji. Młodzi koncentrują się na tym, aby nie spowodować ciąży, czasem zupełnie zapominając o chorobach. Dlatego rzadziej korzystają z prezerwatyw, które zostały wyparte przez tabletki antykoncepcyjne.

Francja decyduje się na radykalny i kosztowny budżetowo krok, ale być może nie ma innej drogi, aby uchronić się przed kolejnym wybuchem epidemii AIDS. Darmowa antykoncepcja (choć niekoniecznie w postaci prezerwatyw) dostępna jest także w Belgii, w Niemczech i w Hiszpanii.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze