czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPolitykaKonfederacja straciła profil na Facebooku. W tle spór o zasady

Konfederacja straciła profil na Facebooku. W tle spór o zasady

Konto Konfederacji na Facebooku zostało skasowane - poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński. Sekretarz stanu w KPRM zaapelował do właściciela portalu o przywrócenie fanpage'a prawicowej partii. Poszło o dezinformowanie ws. COVID-19, ale nie tylko. Politycy partii czują się pokrzywdzeni. 

Mark Zuckerberg musi mieć się na baczności. Machos z Konfederacji już po niego idą (fot. Twitter)

Janusz Cieszyński, odpowiedzialny za cyfryzację sekretarz stanu w Kancelarii Premiera stwierdził, że choć politycy Konfederacji prezentują odmienne od niego poglądy, nie zgadza się, by w sieci byli „równi i równiejsi”. Pytanie, czy tak samo były wiceminister zdrowia zareagowałby na skasowanie konta Lewicy czy KO?

Facebook Konfederacji skasowany. Za dezinformację ws. pandemii

Zapytany na Twitterze o powód planowanego usunięcia konta Konfederacji przez Meta (właściciela Facebooka), Cieszyński podał, że było to złamanie regulaminu dotyczącego informacji o COVID-19. Sam polityk nie wydawał się przekonany tą argumentacją. „Ale masa dezinformacyjnych treści, na których platforma zarabia, dalej wisi w sieci, więc chyba to nie do końca to” – napisał, podając przykład podobnych treści autorstwa adwokata Piotra Schramma, które zgłaszał Facebookowi osobiście, bezskutecznie.

Po 14:00 profil Konfederacji przestał istnieć. „Przed chwilą miał 671 tysięcy obserwujących i był największym partyjnym profilem w Polsce. To samo wcześniej spotkało Janusza Korwin-Mikkego. Czekam teraz na oburzenie tym faktem, przedstawicieli centrolewicy, którzy tyle mówią o wolności słowa” – napisał Artur Dziambor, polityk prawicowej partii.

Konfederacja straciła profil na Facebooku. Nadużycie Meta?

Konfederacja, podobnie jak Cieszyński, wystosowała oficjalne pismo do Meta, w którym domaga się przywrócenia profilu. Jego usunięcie nazywa pogwałceniem zasady swobody rozpowszechniania informacji oraz ingerencją w zbliżający się cykl wyborczy. Autorzy protestu podkreślają, że takie działanie narusza zasady demokracji i godzi w polską rację stanu.

Konfederacja skarży się, że od 2016 roku nikt z administracji Facebooka nie skontaktował się z osobami obsługującymi fanpage i nie przekazał, w jaki sposób treści tam publikowane naruszają obowiązujące standardy. W piśmie czytamy, że dezinformacja ws. pandemii, którą Meta wskazuje jako przyczynę usunięcia profilu, „nigdy nie stanowiły naszej narracji”. Chodzi m.in. o twierdzenia, że na COVID umiera tyle samo lub mniej ludzi, niż na zwykłą grypę, lub że szczepionki są nieskuteczne.

Profil Konfederacji miał też zostać usunięty za powtarzające się naruszenia zasad dotyczących mowy nienawiści, w szczególności ze względu na narodowość czy orientację seksualną – donosi Spidersweb, cytując osobę związaną ze sprawą.

Polecamy:

Fanpage Konfederacji skasowany. Zaskakujące głosy sprzeciwu

Młodsi politycy Konfederacji czują się pokrzywdzeni, ale Janusz Korwin-Mikke uważa, że Meta ma prawo zlikwidować konto Konfederacji, jeżeli jest to zgodne z regulaminem. Prywatna firma traktuje klienta według swojego uznania, ten może skorzystać z usług konkurencji. Kwintesencja liberalizmu.

Inaczej postrzega to były szef służb w rządzie Donalda Tuska, Bartłomiej Sienkiewicz. „To moi przeciwnicy polityczni, antyszczepy i ideologiczni fanatycy bliscy Kremlowi (kierownictwo), ale sytuacja, gdy globalny koncern kasuje im konta, dla liberała nie do zaakceptowania. Moją rolą jest przekonać ich wyborców, a nie zakneblować” – napisał zaskakująco o sprawie.

Czytaj też:

„Prywatna firma obsługująca miliard ludzi to nie warzywniak jakiegoś pana Rysia (…) Dlatego w USA jest ustawa demonopolizacyjna – bo są firmy, których znaczenie już nie jest prywatną sprawą” – dodał.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze