czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPrawoElon Musk i jego Neuralink zgotowali małpom koszmar. 15 zmarło z dziurami...

Elon Musk i jego Neuralink zgotowali małpom koszmar. 15 zmarło z dziurami w czaszkach

Neuralink, jak zapowiada właściciel firmy Elon Musk, ma być przełomem dla osób z problemami układu nerwowego, dzięki chipom wszczepianym w mózg. W chwili, gdy ogłoszono rekrutację do testów na ludziach, wyszły na jaw makabryczne wyniki badań na zwierzętach.

Elon Musk i jego Neuralink zgotowali małpom koszmar. Co najmniej 15 z 23 zwierząt, na których testowano chip wszczepiany w głowę, zmarło w męczarniach (fot. Picryl/nara.get.archives)

Jak donosi Buisness Insider, z łącznej liczby 23 makaków, którym wszczepiono chipy mózgowe Neuralink, co najmniej 15 podobno zmarło. Małpy były badane na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w latach 2017-2020. Rok przed rozpoczęciem testów Elon Musk ogłosił założenie firmy i zapowiedział, że ma ona zrewolucjonizować świat.

Neuralink miał pomóc ludziom w powrocie do zdrowia po ciężkich urazach mózgu i rdzenia kręgowego, leczeniu depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego. Chip sterowany myślami  miał też w przyszłości umożliwić w łączenie się z internetem, doświadczania streamowanej muzyki czy komunikacji niemal telepatycznej.

„Metaverse jest do bani. Neuralink będzie o wiele lepszy” – tak swój produkt, w odniesieniu do pomysłu konkurencyjnego Facebooka/Mety, reklamował Musk. Firma często chwaliła się swoimi sukcesami, takimi jak demonstracja na świni w 2020 roku, a także rok późniejsze nagranie pokazujące makaka grającego w Ponga za pośrednictwem myśli.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie celebrytów, a osoby cierpiące na paraliż często składają petycje do Muska w mediach społecznościowych, aby być częścią prób na ludziach. Miliarder chciał rozpocząć próby na ludziach w 2021 roku, ale ostatecznie zostały one przesunięte na ten rok. Testy na makakach mogą tłumaczyć, dlaczego tak się stało.

– Prawie każda małpa, która miała wszczepione implanty w głowie, cierpiała z powodu bardzo osłabiających skutków zdrowotnych – powiedział Jeremy Beckham, dyrektor ds. badań. Physicians Committee for Responsible Medicine, to naukowa organizacja zajmująca się m.in. dobrostanem zwierząt testowanych w medycynie.

Członkowie PCRM przeanalizowali ponad 700 stron dokumentów, zapisów weterynaryjnych i raportów z autopsji z badań zleconych przez Neuralink naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy przekazali je w ramach dostępu do informacji publicznej. Wnioski są bardziej niż niepokojące. Zdaniem Beckhama chipy po prostu „okaleczały i zabijały zwierzęta”.

Mechanizm Neuralink był wszczepiany małpom poprzez wiercenie otworów w ich czaszkach. U jednej z nich w ranę po wykonanym zabiegu wdała się infekcja, co w efekcie wywołało konieczność uśpienia zwierzęcia. Kolejną poddano eutanazji po tym, jak „w wyniku samookaleczenia lub innego nieokreślonego urazu” straciła palce u rąk i nóg. Kolejna zmarła po krwotoku mózgowym.

„Wiele – jeśli nie wszystkie – małpy doświadczyły skrajnego cierpienia w wyniku nieodpowiedniej opieki i wysoce inwazyjnych eksperymentalnych implantów głowy podczas eksperymentów, które zostały wykonane w dążeniu do rozwoju tego, co Neuralink i Elon Musk publicznie opisali jako [interfejs mózg-maszyna]” – czytamy w skardze, którą PCRM złożył do Departamentu Rolnictwa USA.

Polecamy:

Zdaniem naukowców Neuralink i Uniwersytet Kalifornijski w Davis powinny odpowiedzieć za dziewięć naruszeń ustawy o dobrostanie zwierząt. Rzecznik uczelni oświadczył, że placówka „stara się zapewnić najlepszą możliwą opiekę zwierzętom”, które są pod jej opieką. „Badania na zwierzętach są ściśle regulowane, a UC Davis przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji, w tym przepisów amerykańskiego Departamentu Rolnictwa” – czytamy. 

Rzecznik dodał, że uniwersytet przestał współpracować z Neuralink w 2020 roku. Neuralink nie wydał żadnej odpowiedzi. Do sprawy nie odniósł się też założyciel firmy, Elon Musk.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze