wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaWojna na Ukrainie. Aktualne informacje z 28.02

Wojna na Ukrainie. Aktualne informacje z 28.02

Rosjanie próbują okrążyć Kijów i Mariupol, zaś w Charkowie zaczynają dopuszczać się brutalnych ataków na budynki cywilne. Z pewnością dojdzie też do próby zajęcia elektrowni w Energodarze.

Południe kraju

Można potwierdzić całkowitą kontrolę okupantów nad Berdiańskiem na południu kraju. W mieście doszło natychmiast do spontanicznych protestów przeciwko agresorom. Rosjanie mieli dotrzeć pod Mariupol i zamknąć miasto w oblężeniu, nie jest jednak wiadomo, czy to prawda. W Mariupolu stacjonuje batalion „Azow”, kojarzony z ukraińskimi ultranacjonalistami, który w 2014 r. odbił miasto z rąk donbaskich separatystów. Cokolwiek się nie stanie, prawdopodobnie na gorszego przeciwnika dla siebie Rosjanie nie mogli trafić. Z drugiej strony, ich pokonanie posłużyłoby Rosjanom za pretekst dla propagandowych twierdzeń, że Ukrainą faktycznie rządzą faszyści.

AZOV logo.svg
Przed batalionem „Azow” tego symbolu (Wolfsangel) chętnie używały dywizje III Rzeszy

Chersoń jest jedynie bombardowany, strącono tam helikopter, szturm się nie odbywa. Rosjanie prą z kolei na północ, w stronę elektrowni w Energodarze – trwa tu wojna informacyjna, obie strony twierdzą, że kontrolują jej teren, jednak wszystko wskazuje na kontrolę ukraińską – władze elektrowni potwierdziły natomiast, że rosyjskie patrole są w pobliżu. Pod miejscowością cywile zatrzymali niewielką rosyjską kolumnę.

Okazuje się, że legenda obrońców Wyspy Węży mogła powstać na wyrost. Według obecnych informacji, przynajmniej ich część przeżyła i znajduje się w rosyjskiej niewoli. Na wyspie mieli też znajdować się, oprócz lekko uzbrojonych pograniczników, także żołnierze regularnej służby.

Kijów i północ kraju

Coraz więcej wojsk nadciąga na tereny położone na północny zachód od Kijowa. Rosjanie zostali zatrzymani mniej więcej na wysokości lotniska w Gostomelu, o które toczyły się walki w pierwszych dniach wojny. W miejscowościach Gostomel, Bucza, Irpin cały dzień trwały walki. Wszystko wskazuje na to, że zamiast podejść większymi siłami i uderzyć na Kijów, Rosjanie starają się je wykorzystać, by okrążyć miasto od strony zachodniej. Do walk doszło w miejscowości Makariw położonej wprost na zachód od Kijowa.

Zbombardowane zostały dzielnice mieszkalne w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kaliniwce.

Z drugiej strony Dniepru Rosjanie intensywnie bombardowali przedmieścia Czernihowa.

Chodzą plotki o potencjalnym przyłączeniu się armii Białorusi do konfliktu i/lub ataku na Wołyń w kierunku Łucka, Tarnopola i Lwowa, celem odcięcia Ukrainy od dostaw broni i sprzętu jadących z zachodu. Na zachodzie Białorusi trwały intensywne przegrupowania również z udziałem wojska tego kraju.

Wschód kraju

W Sumach walki z udziałem ciężkiego sprzętu. Donosy o rosyjskich patrolach bardzo daleko na zachód kraju, nawet na wysokości połowy drogi z Sumów do Kijowa.

Rosyjska armia miała zająć budynek fabryki czekoladek w miejscowości Trostianiec, i od tej pory używa jej jako bazy. Intensywne bombardowania Ochtyrki, zniszczonych wiele budynków cywilnych.

W Charkowie brutalne bombardowania przy użyciu rakiet Smiercz. Informacje o wyjątkowo dużej ilości ofiar wśród cywilów – szacuje się na 9 zabitych i 37 rannych. Rosjanie tracą cierpliwość do tego oblężenia, miejmy nadzieję, że nie zaczną po prostu niszczyć po kolei dzielnicy za dzielnicą, jak to zrobili w syryjskim Aleppo.

Rosjanie wznowili ataki w Donbasie na miejscowości położone przy linii frontu. Mieli ponownie przejąć kontrolę nad miejscowością Szczastia.


Na Białorusi doszło dzisiaj do I tury rozmów ugodowych, jednak postulaty Putina są nie do zaakceptowania – dyktator żąda m.in. „denazyfikacji” Ukrainy i zapewnienia jej neutralności. Ukraina zaś żąda opuszczenia przez rosyjskie wojska całego swojego terytorium, w tym Donbasu i Krymu. W tym samym czasie, gdy trwały rozmowy, Rosjanie atakowali rakietami cywilów w Charkowie. Być może dojdzie do dalszych rozmów, jednak póki co Rosjanie powoli przestają przebierać w środkach, co widzieliśmy dzisiaj w Charkowie. Wyraźnie planują również okrążyć Kijów przynajmniej od zachodniej strony.

Poprzednie informacje z frontu:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze