sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaWojna na Ukrainie. Aktualne informacje z 10.03

Wojna na Ukrainie. Aktualne informacje z 10.03

Powoli możemy zmieniać nazwę tego cyklu na "aktualne zbrodnie wojenne Rosjan", bo raportów o nich jest właściwie więcej, niż informacji militarnych. Pomimo tego aktywny jest progres okupantów na zachód od Kijowa, pod Mikołajowem i w obwodzie ługańskim. Sprawy nie wyglądają najlepiej dla Ukrainy, ale i Rosjanie zaczynają ustępować w swoich żądaniach.

Południe kraju

Rosjanie dążą do okrążenia Mikołajowa. Miasto jest bombardowane rakietami. Kolumny wojsk pancernych ruszyły także w stronę Krzywego Rogu od strony Chersonia i Nowej Kachówki. Rosyjska kolumna była widziana w miejscowości Wozniesieńsk, kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód od Mikołajowa. Będziemy dopiero obserwować, jak rozwinie się natarcie, ale jeśli Mikołajów będzie tak broniony, jak Mariupol, to straty w ludności cywilnej będą ogromne. Póki co Rosjanie prawdopodobnie nie mają sił, by zająć miasto.

https://twitter.com/NotWoofers/status/1501610507672899585

W Mariupolu trwa oblężenie miasta, już praktycznie odciętego od zewnątrz. Rada miasta podała, że w ciągu ostatnich dziewięciu dni ostrzału zginęło ponad 1200 osób. W ostatnich dniach miał powstać korytarz humanitarny dla ewakuacji cywilów, ale Rosjanie najpierw kontynuowali ostrzał, a potem mieli atakować uciekającą ludność. Wstrząsające są obrazki ze zbombardowanego szpitala położniczego.

Kijów i północ kraju

Jednocześnie dochodzi do przełamywania ukraińskich pozycji pod Kijowem i dalszego postępu Rosjan na południe. Została zajęta cała miejscowość Bucza, a raczej to, co z niej zostało. Ostatnia linia obrony przed samym Kijowem znajduje się obecnie w Irpinie, obracanym powoli w ruiny.

Wojska rosyjskie znajdują się także coraz bliżej Kijowa od strony wschodniej, duża rosyjska kolumna została zniszczona pod Browarami. Dodajmy, że cały czas broni się Czernihów – na tym etapie miasto wkrótce może zostać okrążone. Rosjanie atakujący z tej strony prą wyłącznie na Kijów, pomijając większe miasta i kontrolując najważniejsze drogi.

Czerwone macki Kremla wyciągnięte w stronę Kijowa (Fot. Liveuamap.com)

Rosjanie skierowali także część jednostek na zachód, w stronę Żytomierza. Samo miasto zaczęło być bombardowane. Póki co jednak nie jest to cel strategiczny.

Wschód kraju

Rosjanie w obliczu utraty tempa pod Kijowem skupili się na popchnięciu do przodu spraw na wschodzie. Sumy, Charków i Ochtyrka nadal bronią się w narastającym okrążeniu i pod nieustannymi bombardowaniami. W Charkowie wojna totalna, Rosjanie niszczą dzielnice mieszkalne, bombardowane są bloki i sklepy, giną cywile. Pomimo tego armia ukraińska nadal jest w stanie prowadzić kontrataki, w nocy miała wyprzeć Rosjan z jednej z miejscowości pod miastem. Rosjanie nie mają sił wystarczających na zdobycie miasta militarnie, więc rzeź będzie trwać.

Rosjanie podjęli dużą ofensywę w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i, jak się wydaje, zajęli większość znaczących miast regionu z uwzględnieniem Starobielska. Podeszli także pod miasto Izum, gdzie nastąpił silny opór ze strony ukraińskiej. Celem ataku jest ominięcie ukraińskich pozycji w Donbasie i okrążenie ich wraz z wojskami atakującymi od strony południowej, a także w ten sposób zagrożenie Charkowowi od wschodu i południa oraz Zaporożu od północy. Jeśli ten plan się uda, znaczna część wschodniej Ukrainy znajdzie się pod kontrolą Rosjan. Ukraińska armia, mimo tego, że się cofa, nie popada w rozsypkę, a jej oddziały nie są niszczone.


W ostatniej turze rozmów na Białorusi Rosjanie zaczęli schodzić ze swoich żądań. Obecnie domagają się wyłącznie uznania przez Ukrainę aneksji Krymu oraz niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także wpisania neutralności do ukraińskiej konstytucji. Nie oszukujmy się, że to zasłona dymna – w żądaniach jest także zaprzestanie walki przez ukraińskie wojsko, a wiadomo, jak to się skończy.

Rosjanie deklarowali w kilku miejscach zawieszenie broni celem ewakuacji cywili, ale póki co nie wywiązywali się specjalnie z własnych obietnic. Dziś odbyła ię też runda negocjacji między ministrami spraw zagranicznych obu krajów w Turcji, zakończona fiaskiem. Rosjanie z jednej strony wciąż prą dalej w kilku miejscach i planują uruchomienie poboru – a z drugiej, ich gospodarka zjechała na poziom z początku lat 00. i dalej się zwija.

Poprzednie informacje z frontu:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze