sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPieniądzeWielkopolska. Drukowanie fałszywych banknotów i zaangażowanie nastolatków

Wielkopolska. Drukowanie fałszywych banknotów i zaangażowanie nastolatków

W Wielkopolsce doszło do niecodziennej sytuacji. Policja namierzyła w czwartek 22 czerwca osoby podejrzane o to, że na jednej z miejscowych stacji paliw zapłacili za zakupy fałszywymi banknotami. Nominał może nie był wysoki, ale sprawa ociera się o absurd.

Banknoty o nominale 50 zł (fot. YouTube)

Ta „fałszywka” to 50 zł. Ale sam myk, na który wpadli oszuści, może zadziwiać. Co ciekawe, cwaniactwem chcieli wykazać się bardzo młodzi ludzie, w tym nastolatkowie: 16 i 19-latek. To mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego. Najstarszy z tej grupy (oprócz nastolatków byli jeszcze 23 i 30-latek) wydrukował na pewno 8 banknotów o nominale 50 zł. Sprzęt komputerowy, który im do tego posłużył, jest już w rękach policjantów.

A o szczegółach sprawy mówiła Karolina Górzna-Kustra na portalu epoznan.pl

Policjanci przyjrzeli się bliżej sprawie. W wyniku przeprowadzonych czynności ustalili, że związek z przestępczym procederem ma trzech mieszkańców Krzyża Wielkopolskiego w wieku 19, 23 i 30 lat oraz 16-latek. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania najstarszego z mężczyzn, funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, który posłużył mu do produkcji „fałszywek”. Według śledczych mężczyzna miał wydrukować nie mniej niż 8 banknotów o nominale 50 złotych. Cała trójka trafiła do celi policyjnego aresztu. Mundurowi przesłuchali także 16-latka, którym w najbliższym czasie zajmie się Sąd Rodzinny” – informuje oficer prasowy policji w Czarnkowie.

Na razie policja najintensywniej zajmuje się, co naturalne, najstarszym z oszustów, który odpowiadał za drukowanie „fałszywek”. Jak informują poznańskie media, udało już się zebrać dowody, by postawić 30-latkowi zarzuty fałszowania pieniędzy.

Fałszowanie banknotów, nawet kilku o wydawałoby się nieznacznym nominale, to nie są przelewki. Za ten czyn grozi nawet do 25 lat więzienia.

Oficer prasowy policji w Czarnkowie zaznacza na portalu epoznan.pl, że szef tej grupy oszustów w najbliższych miesiącach będzie przebywał w więzieniu. Kara nie ominie pozostałych sprawców, którzy wprowadzili te „fałszywki” do obiegu:

Producent falsyfikatów został doprowadzony do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Tam zapadła decyzja, że trzy najbliższe miesiące spędzi za kratkami. Natomiast dwaj pozostali odpowiedzą za wprowadzanie sfałszowanych banknotów do obiegu. Prokurator zadecydował oddać ich pod dozór Policji. Mogą trafić do więzienia na 10 lat” – dodaje.

W marcu były „fałszywki” w Gnieźnie

Historie takie jak ta przywołana powyżej nie zdarzają się często, ale jednak niekiedy mają miejsce. Tak się składa, że nie tak dawno, bo w marcu w Gnieźnie policjanci prewencji zatrzymali 36-letniego mieszkańca Rogowa, który zapłacił za drobne zakupy w markecie fałszywym banknotem 20-złotowym.

Jak widać, fałszerstwa nie dotyczą tylko ogromnych kwot. Z tym że w przypadku tego mężczyzny to były działania zakrojone na szeroką skalę, bo w jego samochodzie i w mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli jeszcze około 100 fałszywek i zabezpieczyli sprzęt, na którym podrabiane były pieniądze.

Wielkopolska policja podawała wówczas, że za podrabianie pieniędzy i wprowadzanie fałszywych banknotów do obiegu grozi łączna kara nawet do 25 lat więzienia. A zatem to podobny casus do tego zrazu omawianego.

Historię tego oszustwa z Rogowa opisała ze szczegółami Wielkopolska Policja na stronie internetowej:

„W czwartek (23.03.2023 r.) wieczorem 36-letni mieszkaniec Rogowa udał się do jednego z marketów w Gnieźnie. Za zrobione drobne zakupy próbował zapłacić fałszywym banknotem, który wzbudził podejrzenia pracownika sklepu. Na miejsce zostali wezwani policjanci. Mężczyznę przewieziono do komendy. Podczas przeszukania zatrzymanego, jego samochodu i mieszkania policjanci znaleźli jeszcze około 100 fałszywek w postaci banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 złotych oraz zabezpieczyli sprzęt, na którym mężczyzna wytwarzał fałszywe banknoty”.

Młodzi fałszerze z Kępna

Nie wiemy, jaka jest skuteczność policji w zwalczaniu takiego procederu fałszowania banknotów, w każdym razie sięgając do archiwów, można natknąć się (a propos Wielkopolski) jeszcze chociażby na historię z Kępna.

W lipcu 2006 roku sąd w w tym wielkopolskim mieście aresztował troje młodych ludzi, którym zarzucono podrabianie banknotów i wprowadzenie części z nich w obieg. Już wtedy groziła za to kara od 5 do 25 lat więzienia.

Policjanci wówczas zatrzymali dziewczynę w wieku 17 lat, jej starszego o rok chłopaka i 22-letniego brata nastolatki. Funkcjonariusze ustalili, że przy pomocy domowego zestawu komputerowego ze skanerem i kolorową drukarką podrabiali oni banknoty o nominałach 20 i 50 złotych.

„Z wyprodukowanych od początku lipca dwudziestu banknotów, do obiegu zdołali wprowadzić osiem sztuk” – przekazał przed laty PAP rzecznik prasowy miejscowej policji, Krzysztof Kostusiak.

Najstarszy z aresztowanych, 22-latek pracował w jednej z kępińskich firm, nie miał czystego sumienia. Zanim dopuścił się tego fałszerstwa, był wszak karany m.in. za rozboje. Dziewczyna i jej chłopak byli wtedy uczniami miejscowego technikum.

Rodzinna szajka w Kaliszu

A teraz przytaczamy historię z 2008 roku, również z Wielkopolski, która została opisana na stronie policja.pl:

„Kaliscy policjanci zatrzymali 48-letniego mężczyznę oraz jego dwóch synów w wieku 15 i 16 lat. Członkowie rodzinnej szajki podrabiali banknoty o nominałach 20-stu złotych. Proceder, na szczęście, nie trwał długo bo zdążyli „wpuścić” do obiegu tylko 5 fałszywek. Za fałszowanie i wprowadzanie do obrotu podrobionych banknotów grozi kara nawet do 25 lat więzienia”.

Policjantom, o czym pisali na stronie, pomógł kilkanaście lat temu sprzedawca z giełdy warzywno-owocowej, a tutaj szczegóły z artykułu opublikowanego na stronie policja.pl:

„Do kaliskich policjantów dotarła informacja o wprowadzonych do obiegu fałszywego banknotu 20-sto złotowego. O tym fakcie poinformował sprzedawca z giełdy warzywno-owocowej. Natychmiast na miejsce pojechali policjanci, by ustalić okoliczności. Na stoisku, gdzie ujawniono fałszywkę, zgłaszający mężczyzna przekazał w ręce funkcjonariuszy dwóch małoletnich braci. Okazało się, że to właśnie oni usiłowali zapłacić za towar podrobioną 20-stką. Policjanci zatrzymali także mężczyznę, który siedział w samochodzie w pobliżu giełdy. Został on zatrzymany, gdyż jak się okazało jest ojcem chłopców i ściśle z nimi współpracował”.

Fałszował pieniądze, żeby grać na automatach

W 2009 roku portal tvn24.pl pisał o tym, jak 34-latek z Grodziska Wielkopolskiego fałszował pięćdziesięciozłotowe banknoty. Jak podaje portal, policja go ujęła, gdy wyprodukowane na drukarce w pracy „dzieło” zablokowało automat.

Mężczyzna nie szedł w zaparte, przedstawiamy więcej smaczków, cytując tvn24.pl:

„Jacek D. nawet nie próbował się wypierać, powiedział, że fałszywe pięćdziesiątki robił w pracy, wykorzystując do tego celu biurową drukarkę. Wiedział, że fałszywki zostaną rozpoznane podczas normalnej transakcji, ale chciał je przecież wykorzystać w grze. Nie spodziewał się, że bezduszna maszyna wychwyci podrobiony banknot”.

Jak widać, zaskakująca historia z udziałem mieszkańców Krzyża Wielkopolskiego nie jest pierwszą taką jeśli chodzi o teren Wielkopolski. Ale te sytuacje dowodzą jednego: jeśli ktoś decyduje się na takie fałszerstwa, musi liczyć się z ogromną, dotkliwą karą.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze