czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaLifestyleŚwiatowy Dzień Grafika. Czy warto projektować?

Światowy Dzień Grafika. Czy warto projektować?

Dziś Światowy Dzień Grafika, który okrzyknięty jest hasłem „Peace. Love. Design!”. Organizatorzy z tej okazji zachęcają projektantów z całego świata do odpowiedzenia sobie na kilka pytań, które odnoszą się do dzisiejszego społeczeństwa. Ponadto to dobry moment na rozmowę o tej branży – czy łatwo zostać grafikiem i czy warto w ogóle próbować?

Grafik komputerowy to nowoczesny zawód, jednak czy łatwo nim zostać? /Fot. Michael Burrows

Światowy Dzień Grafika obchodzony jest corocznie 27 kwietnia od roku 1995. Skąd taka data? Wynika ona bezpośrednio z rocznicy Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (w skrócie Icograda). Stowarzyszenie powstało 27 kwietnia 1963 roku, z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się projektowaniem grafiki użytkowej oraz komunikacją wizualną. Celem Rady jest propagowanie wiedzy dotyczącej pracy grafików oraz ich etyki zawodowej czy też inicjowanie konkursów o międzynarodowym zasięgu. W skład stowarzyszenia wchodzi wiele instytucji z całego świata, które są powiązane ze środowiskiem twórczym. Polskie organizacje należące do Icograda to m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej oraz ASP w Krakowie.

Od roku 2015 Icograda ustala slogany przyświecające omawianemu świętu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Peace. Love. Design!”, czyli „Pokój. Miłość. Projekt!”. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie stowarzyszenia: „Temat nie tylko wyznacza 60. rocznicę  Rady, ale także czerpie inspirację z aktywizmu lat sześćdziesiątych, zachęcając projektantów na całym świecie do badania kwestii ochrony środowiska, równości społecznej, ruchów zbiorowych i radykalnych zmian”.

Organizacja zachęca, by podczas Światowego Dnia Grafika projektanci odpowiedzieli sobie na kilka pytań nawiązujących do tegorocznej tematyki. Brzmią one:

  • W jaki nowy sposób projektowanie może być odpowiedzialne za  świat materialny i zmiany klimatu?
  • W jaki sposób projektanci mogą wspierać wartości pokoju i  miłości, aby rozwiązać problemy równości społecznej dzisiaj?
  • W jaki sposób projektanci mogą zbliżyć ludzi  do siebie, tworząc nowe przestrzenie dla każdego?
Oficjalny plakat Światowego Dnia Grafika 2023. /theicod.org

Co może zrobić projektant, aby przekształcić system i  struktury wspierające  sprawiedliwość tak, aby wszyscy ludzie żyli lepiej i się rozwijali?

Dziś Światowy Dzień Grafika, a jeszcze wczoraj, tj. 26 kwietnia, był Światowy Dzień Własności Intelektualnej, który został ustanowiony przez jedną z wyspecjalizowanych jednostek ONZ. Oba święta dobrze się uzupełniają, ponieważ Dzień Własności Intelektualnej ma na celu m.in. uświadamianie społeczeństwa jak ważne jest prawo autorskie, wkład przeróżnych twórców na rozwój świata oraz zachęcanie do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób.

Przyznajmy sobie szczerze, że większość z nas nigdy nie słyszała o żadnym z tych świąt. Z drugiej jednak strony warto się tym zainteresować, nie tylko ze względu na poszerzenie horyzontów, ale może akurat jest jakiś dzień, który pokrywa się z naszymi zainteresowaniami czy światopoglądem. Miło jest coś takiego celebrować, nawet we własnym prywatnym zakresie.

Specjalizacje grafików

Obecnie grafika komputerowa jest dziedziną na tyle rozwiniętą i wszechstronną, że niekiedy lepiej jest posługiwać się konkretnymi działami z jej zakresu – szczególnie, gdy sami jesteśmy grafikami i chcemy wytłumaczyć komuś, czym się zajmujemy. Często wtedy nie wystarczy powiedzieć, że „jest się grafikiem”, ponieważ to zbyt ogólne.

Jednym z najpopularniejszych typów grafików jest ilustrator, któremu najbliżej do tradycyjnie rozumianego rysownika. Projekty ilustratorów mogą oczywiście powstawać na kartce, jednak większość osób pracuje przy użyciu tabletu graficznego oraz odpowiedniego oprogramowania. Taki grafik również może specjalizować się w różnych dziecinach – czym innym jest projektowanie ilustracji do wydruku, a czym innym do Internetu. Swoją drogą grafik specjalizujący się w projektach drukowanych to często tzw. operator DTP – ogólnie mówiąc, osoba taka odpowiada za tworzenie czytelnych kompozycji pomiędzy tekstem a grafikami, które trafią np. do gazet.

Wspomniany ilustrator zajmuje się raczej grafiką 2D. Specjaliści od grafiki 3D natomiast tworzą różnorakie modele, które wykorzystywane są w wielu branżach jak gry komputerowe, animacje czy symulacje. Modele składają się na przestrzenne szkielety oraz tekstury, które je wypełniają.

Inne dwa typy grafików, na których stale rośnie zapotrzebowanie, to Web designer oraz projektant interfejsów. Pierwszy z nich zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych – niekiedy tworzy je on też od podstaw. Projektant interfejsów natomiast także zajmuje się stroną wizualną, ale tą wykorzystywaną w programach i aplikacjach. Taki grafik powinien znać się trochę na programowaniu, by wiedzieć, czy jego wizualne projekty będą mogły mieć realne przełożenie na funkcjonalną całość.

To oczywiście nie wszystkie specjalizacje, ale pozwoliłam sobie przytoczyć te najbardziej szerokie i cieszące się dużym zainteresowaniem.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak już wspomniałam, zapotrzebowanie na grafików komputowych nie maleje. Ciągle powstają nowe firmy chcące posiadać oryginalną markę od strony wizualnej, książki z ilustracjami, ubrania z nadrukami, strony internetowe czy gry. Dlaczego jednak wydaje się, że graficy mają niekiedy problemy ze znalezieniem etatu lub nawet pojedynczych zleceń?

Pisałam jakiś czas temu artykuł o rękodziele jako pomyśle na własny biznes. Było w nim wspomnienie o grupach na Facebooku, gdzie liczba osób szukających zleceń zdecydowanie przewyższała liczbę osób zainteresowanych kupnem wyrobów. W dziedzinie grafiki komputerowej jest dość podobnie – wiele osób bardzo pragnie spełniać się twórczo i w dodatku móc na tym dobrze zarabiać, jednak rynek w części dziedzin jest mocno przepełniony, a najlepsze oferty dostają… najlepsi. Tyczy się to szczególnie ilustratorów wykonujących rastrowe grafiki 2D. Stosunkowo łatwo jest w dzisiejszych czasach kupić tablet i zacząć tworzyć, jednak bez wielu godzin spędzonych nad konstruowaniem własnego portfolio i poszerzaniu swoich umiejętności ciężko jest znaleźć klientów.

Tylko jak stworzyć portfolio, jeśli nie możemy znaleźć zleceń? Jest to temat często przewijający się na wspomnianych grupach czy innych forach. Mam dwie sprawdzone sugestie, które zawsze działają. Po pierwsze, stworzyć parę projektów samodzielnie, z głowy, bez czekania na zadanie od realnego klienta. Nie będą one równoważne z owocami pracy, które stworzylibyśmy na prawdziwe zlecenie, jednak jest to dobry początek na zaprezentowanie swoich umiejętności. Po drugie, poszukać organizacji, których działania podziwiamy i chcielibyśmy je wspomóc darmowymi projektami graficznymi. Może przyda się odświeżenie szaty graficznej strony, stworzenie plakatu lub nowe logo? Organizacje, szczególnie te działające charytatywnie, niekiedy nie mają funduszy na zadbanie o wizualną stronę swojej marki, dlatego warto przyjść im z pomocą i przy okazji mieć coś nowego do portfolio.

Istnieją strony, na których za darmo możemy stworzyć własne portfolio. /Behance.net /Profil Laura Pizzasegale (LaPiz)

Zobacz także:

Dostawcy mają blokować pornografię. Nowy projekt ustawy

Rękodzieło. Pomysł na własny biznes i pasję

Barbie z zespołem Downa. Nowa lalka Mattela

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze