środa, 22 maja, 2024
Strona głównaPolitykaSMS-em powiadomiono ich o zakończeniu wypłat zasiłków

SMS-em powiadomiono ich o zakończeniu wypłat zasiłków

Prawicowy rząd Giorgii Meloni zakończył wypłatę zasiłków dla tysięcy rodzin i osób uznanych za „zdolne do pracy”. W lipcu około 169 000 rodzin we Włoszech otrzymało wiadomość, że ich świadczenia zostaną nagle odcięte w następnym miesiącu.

Fot. Pixabay

Kto zostanie odcięty od zasiłku?

Zasiłki zostaną odcięte rodzinom bez osoby niepełnosprawnej, nieletniej lub powyżej 65. roku życia. Są one częścią kontrowersyjnego programu „reddito di cittadinanza”, który zapewnia miesięczny zasiłek dla rodzin i osób o niskich dochodach oraz bezrobotnych. Program został wprowadzony w 2019 roku przez rząd Giuseppe Conte z partii Ruch Pięciu Gwiazd, ale obecnie jest demontowany przez skrajnie prawicowy rząd Giorgii Meloni.

Dochód obywatela był jedną z głównych obietnic Ruchu Pięciu Gwiazd przed wyborami w 2019 roku, jednak spotkał się z kontrowersjami i sprzeciwem prawicy. Po objęciu stanowiska premiera Włoch w zeszłym roku, Meloni ogłosiła swoją decyzję o uszczelnieniu systemu opieki społecznej i całkowitym zniesieniu go do 2024 roku dla bezrobotnych w wieku od 18 do 59 lat uznanych za zdolnych do pracy.

Meloni powiedziała, że ​​chce zamienić pomoc w zatrudnienie i pomóc znaleźć pracę osobom, które korzystają z dotacji od trzech lat. Były premier Conte skrytykował decyzję Meloni, stwierdziwszy, iż „igra z życiem ludzi”. Jego zdaniem osoby w wieku 50 i 60 lat będą miały trudności z przekwalifikowaniem się i znalezieniem nowej pracy.

Jeden SMS zmienia wszystko

Według włoskiej telewizji informacyjnej Rai News dodatkowe 80 000 rodzin zostanie odciętych od świadczeń między sierpniem a wrześniem. Wysłanie wiadomości SMS informujących rodziny o zawieszeniu świadczeń wywołało protesty w Neapolu i jego prowincji, gdzie mieszka najwięcej odbiorców.

Biura INPS (Istituto Nazionale della Previdenza Sociale) w regionie otrzymały setki telefonów z prośbą o wyjaśnienie, a w jednym z biur doszło do bójki. Od 1 września osoby odcięte od zasiłków otrzymają 350 euro miesięcznie na szkolenia zawodowe. Zawieszenie dochodów obywateli wywołało debatę w parlamencie, a Conte oskarżył rząd koalicyjny o próbę „rozerwania kraju na strzępy”.

Prawniczka i ekonomistka Maria Cecilia Guerra z centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) powiedziała, że ​​desperacja, która wybuchła po tym, jak rodziny otrzymały niesławne SMS-y o zawieszeniu dochodów obywateli, nie wynikała z samych wiadomości tekstowych, a z niezdolności rządu do rozwiązania problemu.

Włochy zmagają się bowiem z dużym bezrobociem. Co prawda w czerwcu jego stopa w tymże kraju spadła do 7,4%, przy łącznie 23 milionach i 590 tysiącach zatrudnionych osób w kraju. Pomimo pozytywnego rozwoju, Włochy nadal mają jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, przy czym średnia stopa bloku wynosi 5,9% w czerwcu 2023 roku.

Meloni i jej wizja rządów

Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włochy o neofaszystowskich korzeniach, doszła do władzy, obiecując odwrócenie się od UE i propagowanie wartości chrześcijańskich, nacjonalizmu i rodziny. Meloni krytykowała Unię za ingerencję we wszystko, w tym w przyrządzanie owadów. Została pierwszą kobietą-premierem Włoch jako liderka skrajnie prawicowej partii.

Jakie efekty przyniosło piastowanie przez nią tego urzędu? Od końca marca zawieszono jedną trzecią planowanych płatności z UE, wynoszących około 19 mld euro. Komisja Europejska poprosiła o więcej czasu na przegląd inwestycji.

Meloni ponadto nie zdołała wprowadzić blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, ale udało jej się zlikwidować powszechny dochód minimalny. Na poziomie krajowym premier trzymała się swojego skrajnie prawicowego profilu, wydając dekret kryminalizujący organizatorów imprez rave, zakazujący używania angielskich słów w dokumentacji, blokujący rejestrację dzieci przez pary LGBTQ+ i atakujący organizacje pomagające imigrantom.

Zobacz także:

Amerykanie nie są stanowczy wobec puczystów z Nigru

Ogromny mandat dla właścicieli mieszkań. Kontrowersyjna propozycja KOPL

Rosja notorycznie zmusza Ukraińców do przyjęcia obywatelstwa. Raport USA

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze