niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaTrueStoryRuskie onuce. Wyjaśniamy pierwszego trolla na TrueStory

Ruskie onuce. Wyjaśniamy pierwszego trolla na TrueStory

Pod jednym z naszych popularniejszych ostatnich postów pojawiły się pierwsze komentarze sugerujące udział ich autora w kremlowskiej operacji dezinformacyjnej. Moglibyśmy to olać i tylko usunąć komentarz i zbanować dziada, ale zamiast tego postanowiliśmy sprostować napisane przez trolla farmazony. Jeśli traficie na Jarka gdzieś indziej, nawet nie zastanawiajcie się, czy to prawda, że Ukraińcy szykowali w Donbasie ludobójstwo przy użyciu bomby atomowej.

Jarek przed napisaniem komentarza (Fot. Youtube)

Ruska onuca broni Chomsky’ego…

W komentarzu do tekstu o bankrutujących intelektualnie lewicowych myślicielach niejaki Jarek napisał: „co za stek jankeskich bzdur >>prawdopodobnie uratowały Kosowo przed ludobójstwem podobnym do tego, którego Serbowie dopuścili się kilka lat wcześniej w Bośni. Nie poznamy alternatywnej rzeczywistości, ale bardzo prawdopodobne, że NATO wybrało po prostu mniejsze zło.<< Rownie dobrze nie dowiemy sie co by bylo gdyby nie interwencja Rosji na Ukrainie, ktora doslownie o dzien uprzedzila szturm Banderowcó na Donieck. Nie dowiemy sie, albo i dowiemy, jak bardzo byly zawansowane prace Ukrainy nad bomba atomowa…. Same bzdury jakby zywcem przepisane z Gazety Polskiej”.

Oraz nieco później „Za malutki jestes człowieczku, żeby z kimś takim jak Chomsky poilemizować.”. Zaczniemy od tego ostatniego. Być może jesteśmy faktycznie małym, niszowym portalem i nie zamierzamy (póki co!) na tych łamach polemizować z wielkimi teoriami naukowymi. Niemniej jednak za słowa o Ukrainie – podobnie jak za to, że czterdzieści lat temu usprawiedliwiał kambodżański reżim Czerwonych Khmerów – należy się Chomsky’emu krytyka, do której czujemy się uprawnieni.

…i zarzuca Ukrainie ludobójstwo i zbrojenia atomowe

To zabawne, że autor w jednym komentarzu zarzucił nam powielanie bzdur „jankeskich” i „przepisanych z Gazety Polskiej”. Ale do rzeczy. Jarka bardzo zmierził fragment o tym, że naloty NATO na Jugosławię uratowały Kosowo przez ludobójstwem. Fakty są takie, że w 1998 r. w Kosowie wybuchła regularna wojna domowa między albańskimi partyzantami a rządem w Belgradzie. Slobodan Miloševic jako metodę rozwiązania konfliktu wybrał zabójstwa i deportacje. Setki tysięcy Kosowarów zostało wygnanych, a wojsko zaczęło ich wkrótce też mordować. Gdyby nie interwencja Zachodu, zamiast setek, zginęłyby tysiące albo setki tysięcy.

Można powyższą operację traktować różnie, wypominać NATO, że zdarzyło im się bombardować cele cywilne, ale tylko rosyjski propagandzista wymyśliłby analogię pomiędzy nią, a wrogimi działaniami Rosji wobec Ukrainy. Nasz komentator udaje, że to samo mogłoby spotkać biednych Rosjan w Donbasie, ale dzielna armia czerwona rosyjska uprzedziła „szturm banderowców”. Niestety, ale fakty są takie:

  • Donbas jest okupowaną de facto przez Rosję częścią państwa ukraińskiego,
  • nie ma żadnego dowodu na zorganizowaną przemoc etniczną Ukraińców wobec Rosjan po upadku ZSRR,
  • nie ma żadnego dowodu na plany Ukraińców dotyczące odzyskania Donbasu, od 2014 r. oś sporu politycznego toczyła się o to, czy w ogóle należy próbować tego dokonać,
  • Ukraina nie miała żadnych prac nad bombą atomową,
  • Rosjanie nie dokonują specjalnej operacji ochrony ludności cywilnej, tylko agresji na suwerenne państwo wbrew prawu międzynarodowemu.

Moskwa od ponad 80 lat nie potrafi zebrać się na odwagę, by nazywać wywoływane przez siebie wojny po imieniu. Od 1939 r. jej agresje są nazywane pokrętnie – zawsze chodzi o wyzwolenie, ochronę socjalizmu, międzynarodową bratnią pomoc, albo, jak teraz, specjalną operację ochrony ludności cywilnej.

Czytaj także:

Jarka tymczasem musimy z przykrością zbanować, co prawdopodobnie zrobimy także kolejnym trollom. Ale jeśli napisał swój komentarz od serca, a nie za kasę, to jest nie tylko obrzydliwym kłamcą, ale też skończonym frajerem.

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze