wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaPolitykaRobert Fico oskarżony o kierowanie grupą przestępczą. Minister zatrzymany

Robert Fico oskarżony o kierowanie grupą przestępczą. Minister zatrzymany

Były premier Słowacji Robert Fico został oskarżony przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości o kierowanie grupą przestępczą. W stan oskarżenia został również postawiony Robert Kaliňák, były minister spraw wewnętrznych w jego rządzie, którego zatrzymano dziś na terenie Słowacji.

Robert Fico i Robert Kaliňák – były szef i członek rządu Słowacji postawieni w stan oskarżenia za kierowanie grupą przestępczą (fot. Wikimedia)

Robert Fico póki co nie został zatrzymany, bo jako parlamentarzysta jest chroniony immunitetem. Jego uchylenie wymaga zgody Rady Narodowej – parlamentu Słowacji. Po tym, jak były premier, a obecnie lider drugiego największego ugrupowania – Smer – został postawiony w stan oskarżenia, jego partyjni koledzy zapowiadają, że zagłosują za pozbawieniem go immunitetu. Decyzja zapadła na posiedzeniu klubu, w trakcie którego politycy dowiedzieli się o zatrzymaniu Roberta Kaliňáka.

Robert Fico postawiony w stan oskarżenia

Wcześniej wicepremier Veronika Remišová wezwała lidera Ficę do rezygnacji z mandatu parlamentarnego, by dać wymiarowi sprawiedliwości „wolną rękę” w działaniach. – Wreszcie przyszła kolej na tych, którzy są najwyżej w strukturze. Fico nie powinien chować się za swoim mandatem parlamentarnym i powinien z niego zrezygnować – powiedziała słowacka minister ds. inwestycji i rozwoju. Oskarżony o to samo przestępstwo jest również adwokat Marek Para.

Ich obvinili zo založenia zločineckiej skupiny. Przyznajcie, że brzmi złowieszczo, ale i zrozumiale (screen dennikn.sk)

„Krajowa Agencja Kryminalna prowadzi dziś na terenie Słowacji kilka akcji policyjnych, w ramach których postawiono w stan oskarżenia kilka osób, w tym M.P., R.K. i R.F. Więcej informacji przekażemy, gdy pozwoli na to sytuacja procesowa” – donoszą słowackie służby. Minister sprawiedliwości Mária Kolíková przekonuje, że od początku było jasne, że ujawniana obecnie korupcja sięga najwyższych szczebli politycznych poprzedniego rządu. 

Dyrektor Fundacji Stop Korupcji, Zuzana Petkova, ma nadzieję, że śledczy mają wystarczające dowody, aby postawić zarzuty „tym głównym symbolom systemu, który został opanowany przez korupcję, a mafiosi nabrali takiej pewności siebie, że zamordowali dziennikarza i jego narzeczoną?. „Jeśli tak, to może to doprowadzić do wzmocnienia praworządności. Jeśli nie, będzie to broń dla antysystemowców i spiskowców” – napisała Petkova w mediach społecznościowych.

Jan Kuciak zamordowany za ujawnianie powiązań polityków

Zamordowanym dziennikarzem, o którym wspomina Petkova, jest Jan Kuciak. Opisywał on ciemne interesy Miroslava Bödöra i Ladislava Bašternáka, którzy byli zaprzyjaźnieni z politykami partii SMER. Kuciak zajmował się również powiązaniami pomiędzy asystentką premiera Roberta Fico Márią Troškovą a włoską mafią. Dziennikarz śledczy został zamordowany w lutym 2018 roku, a przypadkową ofiarą była jego narzeczona Martina Kušnirova. Wykonawca wyroku został już skazany, ale na wyrok wciąż czekają zleceniodawcy.

Niespełna miesiąc po morderstwie będący wówczas premierem Fico podał się do dymisji na fali największych protestów w historii Słowacji. Polityk pozostał na czele swojej partii, która w 2020 zajęła w wyborach drugie miejsce. Utrzymał wówczas mandat deputowanego na kolejną kadencję. Rzeczniczka przewodniczącego parlamentu poinformowała, że Biuro Rady Narodowej nie zarejestrowało jeszcze wniosku o aresztowanie posła Roberta Fico przez policję.

Polecamy:

„System Fico był zbrodniczy, teraz okaże się, czy on sam też jest zbrodniarzem” – komentuje redaktor naczelny słowackiej edycji gazety „Dennik N”, Matúš Kostolný. „Reputacja Fico jako przestępcy nie wystarczy. Państwo musi to jeszcze udowodnić” – dodaje.

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze