środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaSportReprezentacja Polski. Odpieprzcie się od Michniewicza

Reprezentacja Polski. Odpieprzcie się od Michniewicza

Czy Czesław Michniewicz będzie dobrym selekcjonerem reprezentacji Polski? Tego nie wiadomo, ale w naszym skromnym, styczniowym rankingu umieściłem go na drugim miejscu. Czy 711 połączeń z legendarnym „Fryzjerem”, ojcem chrzestnym polskiej mafii futbolowej, go dyskwalifikuje? Nie, bo nawet jeśli cokolwiek zrobił, prawo dawno mu wybaczyło.

Do barażu z Rosją na TrueStory będziemy bronić Michniewicza jak Michnik Jaruzelskiego. Przynajmniej dopóki ktoś mu czegoś nie udowodni (Fot. Wikimedia/PZPN)

Michniewicz uciekł stawce, choć konkurentów miał godnych

W styczniu pisałem o Michniewiczu jako o ponadprzeciętnym motywatorze i dobrym trenerze turniejowym. Gość osiągnął wyniki ponad stan z kadrą Polski U-21 w 2019 r., a w jego drużynie znajdowali się Kamil Grabara, Sebastian Szymański, Przemysław Płacheta, Karol Świderski, Adam Buksa, Kamil Jóźwiak czy Robert Gumny, z którymi będzie mógł współpracować w kadrze seniorskiej. Ponadto rok później objął Legię Warszawę, by wygrać z nią mistrza Polski. To te dwa sukcesy, a nie zwolnienie przy pierwszym kryzysie w stołecznym klubie, zdecydowały o przyznaniu mu stołka selekcjonerskiego.

Przyznajmy jednak, że pozostałe dwa nazwiska z top 3 – czyli Andrij Szewczenko i Adam Nawałka – były w grze niemal do samego końca. Trafnie przewidziałem, że Ukrainiec nie popracuje długo w Genoi, ale zatrudnienie go nie było możliwe z uwagi na obowiązujący kontrakt w tym klubie, z którego Włosi nie chcieli zejść. Były selekcjoner zaś chciał podpisać kontrakt do końca roku, z uwagi na interes członków swojego potencjalnego sztabu – to jednak wiązałoby się z większym ryzykiem, ponieważ pierwotnie chciano zatrudnić go wyłącznie na baraże.

Michniewicz oczywiście także otrzymał umowę tej długości, jednak ma nad Nawałką przewagę przy związaniu się na dłuższy czas. Przede wszystkim ten pierwszy wspomniane sukcesy odnosił, gdy ten drugi kompromitował się jako trener Lecha, a następnie siedział na bezrobociu. Decyzja ważyła się do samego końca. Przegląd Sportowy jeszcze w sobotę rano puścił okładkę, na której określił Nawałkę mianem „pewniaka”.

„Fryzjer” przez szereg lat był szefem Michniewicza w Amice Wronki. Każdy by oddzwaniał (Fot. Twitter)

Michniewicz. Brudy z przeszłości

Za Michniewiczem ciągnie się jednak smród z afer korupcyjnych z lat 00. i 711 połączeń wykonanych z legendarnym Ryszardem Forbrichem „Fryzjerem”. Trener miał w szczególności rozmawiać z aferzystą przez prawie pół godziny przed sprzedanym meczem Lecha Poznań, którego ówcześnie trenował, a Świtem Nowy Dwór Mazowiecki.

Do dziś nie wiadomo, o czym toczyła się ta rozmowa, oraz czy Michniewicz zgodził się na ustawienie meczu. Fakty pozostają jednak takie, że selekcjonerowi nie dość, że nic nie udowodniono, to nie otrzymał on żadnych zarzutów – w prokuraturze zeznawał w charakterze świadka, po zebraniu całości materiału dowodowego nie zdecydowano się nawet na przesłuchiwanie go jako podejrzanego w sprawie.

A nawet jeśli? Co, gdyby Michniewicz w sezonie 2004/2005 sprzedał wszystkie mecze swojej drużyny, personalnie ustalając wyniki z „Fryzjerem”, zarobiłby miliony u bukmacherów i osobiście opłacałby każdego zawodnika? No, właściwie to gówno. Cokolwiek trener by nie zrobił, zgodnie z kodeksem karnym wszystkie jego czyny dawno temu się przedawniły.

Aby doprowadzić jeszcze do skazania Michniewicza za cokolwiek z lat 2003-2005, kiedy to miał kontaktować się z „Fryzjerem”, należałoby postawić zarzuty popełnienia zbrodni – czyli takiego czynu, który jest karany minimalnie 3 latami więzienia. Żaden taki przepis nie wchodzi w tym przypadku w grę, no chyba, że ktoś udowodni, że Michniewicz założył zorganizowaną grupę przestępczą, która miała popełniać przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

No, Michniewicz nie wyszedł z grupy na młodzieżowym Euro, nie powiodło mu się z reprezentacją U-21. Szczególnie ci Hiszpanie – kompletne nołnejmy. (Fot. Wikipedia)

Brak nowych dowodów? To zajmijmy się piłką

Oczywiście kwestia prawna to jedno, a etyczna to drugie. Niemniej jednak, po sezonie 2004/2005 nazwisko Michniewicza nigdy nie było już łączone z żadnym smrodem. Pojawiają się jakieś dziwne, niedookreślone zarzuty, które np. formułuje Stefan Szczepłek na łamach „Rzeczpospolitej”, jakoby np. w 2007 r. trener wygrał mistrza Polski z Zagłębiem, pokonując w ostatnim meczu „Legię, która biegała po boisku, jakby jej nie zależało na wyniku”. Ten sam redaktor dalej twierdzi, że stan Legii na przełomie 2021 i 2022 r. to wina Michniewicza, z czym się jednoznacznie nie zgadzamy, oraz, że „nie powiodło mu się z reprezentacją U-21”, co jest już jakąś brednią. Wszystkie twierdzenia Szczepłka znajdują się mniej więcej na tym samym poziomie, czyli na żadnym.

Dobrze, że dziennikarze drążą temat możliwej korupcyjnej przeszłości selekcjonera, bo taka jest ich rola. Ale w tym momencie, o ile nie wypłyną zupełnie nowe fakty i dowody, takie badania mają walor w zasadzie wyłącznie historyczny. Chociaż to może wydawać się pozornie naiwne, fundamentem prawa karnego jest wiara w to, że ludzie potrafią zmienić się na lepsze. Taki Łukasz Piszczek, który w odróżnieniu od Michniewicza został skazany za udział w ustawieniu meczu Zagłębia Lubin w 2006 r. na rok więzienia w zawieszeniu, to obecnie niekwestionowana legenda kadry.

Polecamy:

Głosy o tym, że były obrońca Borussii Dortmund nie powinien zostawać powoływany z powodu swojego wyroku, były bardzo nieliczne. To również zamykało raczej dyskusję dotyczącą angażu Piszczka jako ewentualnego asystenta Nawałki. Jeśli również na temat Michniewicza, który skazany nie został, także nic nowego się wkrótce nie znajdzie, to może przejdziemy już w końcu do dyskusji na temat doboru składu i taktyki na Rosję. A do grona krytyków nowego selekcjonera z chęcią dołączymy, jeśli jego kadencja okaże się klapą.

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze