piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaPlecaki kuloodporne. Na tym wideo mama tłumaczy dziecku, jak ich używać

Plecaki kuloodporne. Na tym wideo mama tłumaczy dziecku, jak ich używać

USA. Hitem sieci stało się nagranie, na którym matka tłumaczy dziecku jak ma się zachowywać w momencie strzelaniny. Pomóc w uratowaniu życia miałby kuloodporny plecak.

Plecaki kuloodporne. Amerykanie są podzieleni czy ten na zdjęciu posiadał takie właściwości (fot. TikTok)

Kuloodporne plecaki stanowią wyposażenie amerykańskich sklepów od lat, natomiast w ostatnim czasie zyskały na popularności. Powodem są kolejne strzelaniny, które codziennie mają miejsce w USA. To nie przesada. Każdy kto chciałby się przekonać jak często Amerykanie mierzą do siebie z broni powinien obejrzeć interaktywny reportaż przygotowany przez Guardian (jest dostępny pod tym linkiem), który dokumentuje wszystkie strzelaniny w USA od 2014 roku do lipca 2022.

I choć kuloodporne plecaki to gadżet, który spokojnie można kupić także w Polsce (ceny zaczynają się od tysiąca złotych) to widok dziecięcych tornistrów z wizerunkami ulubionych superbohaterów, wyposażonych w taką opcję musi napawać niepokojem. Z jednej strony to można mówić o paranoi, z drugiej pamiętajmy, że w maju bieżącego roku w Teksasie szaleniec zastrzelił 19 dzieci. Nic więc dziwnego, że pod koniec wakacji rodzice myślą o bezpieczeństwie swoich pociech.

Do takich rodziców należy z pewnością 23-letnia mama z Oklahomy. Młoda kobieta postanowiła nagrać wideo, na który instruuje na oko siedmioletniego syna, jak ten ma się zachować, na wypadek gdyby jego życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Chłopiec dał jej znać, że jeśli tylko w szkole rozpocznie się strzelanina ten schowa się w kącie sali i zasłoni swoim plecakiem z wizerunkiem Spider-Mana. Dodatkowo jeśli tylko znajdzie się na dziedzińcu to ma biec od szkoły tak daleko jak tylko zdoła, a „mama go znajdzie”.

Krótkie nagranie znalazła się na TikToku gdzie stało się viralem. Treść spolaryzowała Amerykanów. Większość komentarzy chwaliła jednak mamę za dojrzałą postawę i chęć uchronienia swojego dziecka. Inne zauważały, że w wielu szkołach plecaki trzeba odwieszać przed wejściem do klasy, co czyni je bezużytecznymi, jeszcze inni mówili, że wideo to pic na wodę, bo w sprzedaży nie ma kuloodpornych plecaków z wizerunkiem „człowieka pająka”.

Strzelanina USA. Zabijanie w szkołach to już norma

Warto zwrócić uwagę, że głośna strzelanina w teksańskim Uvelde, o której już wspominaliśmy, choć bardzo krwawa nie była jedyną w ostatnim roku szkolnym. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatniego roku liczba strzelanin w szkołach w USA wzrosła czterokrotnie, a łącznie zginęło w nich 59 osób. Przez kraj przetacza się właśnie debata na temat tego jak uchronić dzieci przed rozstrzelaniem z rąk szaleńców, ale z perspektywy Europy trudno pozbyć się wrażenia, że Amerykanie zjadają własny ogon. Zamiast wprowadzić rygorystyczne ograniczenia w posiadaniu broni lub spróbować zmniejszyć jej ilość na rynku, to sugerują noszenie przezroczystych toreb czy uzbrajanie nauczycieli. Wszystko z powodu drugiej poprawki do konstytucji USA, która zapewnia obywatelom prawo do noszenia broni.

Przyjrzyjmy się kilku faktom na temat szkolnych strzelanin w Ameryce:

  • Zamachowcy najczęściej mają coś wspólnego ze szkołą do której się udają. 60 proc. strzelających w wieku szkolnym to obecni lub byli uczniowie.
  • Broń pochodziła zazwyczaj z domu zamachowca, od rodziny lub przyjaciół. Strzelec nie musiał jej kupować by powodować śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • Prawie zawsze występowały sygnały ostrzegawcze. 100 proc. strzelców wykazywało niepokojące zachowania, aż w 77 proc. przypadków przynajmniej jedna osoba wiedziała o planie zamachowca z wyprzedzeniem.

Łatwo wyciągnąć z tego wniosek, że wraz z ograniczeniem dostępu do broni Amerykanie powinni zastanowić się nad jakością opieki psychologicznej w swoich szkołach. Administracja prezydenta Joe Bidena próbuje zrobić krok w tym kierunku. Problem  stanowi jednak federalny charakter państwa i skomplikowanie programu Medicaid, za pomocą którego organizowana jest opieka zdrowotna w amerykańskich szkołach.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze