sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaWszyscy górnicy z kursu przekwalifikowania z ofertami pracy przy wiatrakach

Wszyscy górnicy z kursu przekwalifikowania z ofertami pracy przy wiatrakach

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie w ramach programu przekwalifikowania pracowników branży wydobywczej. Pracujący do tej pory w kopalniach, teraz mają odpowiednie kwalifikacje do obsługi turbin wiatrowych. Jak podkreśla organizator, wszyscy jego uczestnicy otrzymali już oferty pracy.

Wszyscy górnicy z kursu przekwalifikowania z ofertami pracy przy wiatrakach (fot. materiały prasowe)

– To pierwszy w Polsce projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do branży energetyki wiatrowej. Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej – wyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy. To firma szkoleniowa odpowiadająca za przekwalifikowanie pracowników sektora wydobywczego.

Przekwalifikowani górnicy już zaczynają pracę

Dzięki współpracy Windhunter, szwedzkiej spółki OX2 oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, osoby odchodzące z wygaszanych kopalń mogą znaleźć pracę w rozwijającym się sektorze zielonej energii. Górnicy szkoleni są w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w Koszalinie. Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu 

Pierwsi uczestnicy bezpłatnego kursu już zaczynają pracę przy serwisowaniu i instalacji zarówno lądowych, jak i morskich turbin wiatrowych. – Otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zaczęliśmy traktować to zajęcie jak naszą misję. Pokochaliśmy wiatr i wysokość i już nie możemy się doczekać, kiedy wjedziemy na turbinę – przekonuje Marcin Potempa z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

– Szkolenie stało na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w takim kursie, który otwiera inne spojrzenie na świat energetyki w tym odnawialnej. Zdobyłem dużo wiedzy nowej i innego spojrzenia na już poznane zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w kursie. Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój branży wiatrowej – mówi Dawid Zapart z KWK Centrum (w stanie likwidacji).

Druga edycja szkolenia – we wrześniu. Trwają zapisy

Międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu uprawniają ich do pracy zarówno na elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Nabór na drugi – także bezpłatny kurs dla górników chcących się przebranżowić – nadal trwa. Szkolenie drugiej grupy przewidziano na wrzesień tego roku.

– Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po jego ukończeniu. Część z nich podjęła już nawet zatrudnienie w branży. Sektor energetyki wiatrowej w Polsce przez następne lata będzie się dynamicznie rozwijał i potrzebował dużej liczby techników i instalatorów turbin. Górnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie, dostrzegli ten potencjał i dziś wchodzą na rynek zielonej energii – podkreśla Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych, OX2.

Polecamy:

Projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do pracy w branży energetyki wiatrowej to wspólna inicjatywa OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ma on pomóc w przekwalifikowaniu pracowników wygaszanych kopalń do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze