czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaLifestyleNajdroższe papierosy świata i wapowanie na receptę. Australia walczy z nałogiem

Najdroższe papierosy świata i wapowanie na receptę. Australia walczy z nałogiem

Rząd Australii wprowadza nowe rygorystyczne ograniczenia w przemyśle tytoniowym. Walka jest szczególnie nastawiona na e-papierosy, które zamiast pomagać wyjść uzależnionym z tytoniowego nałogu, stanowią coraz większą pokusę dla młodzieży, a nawet dzieci. Ceny wyrobów będą wyższe, a wapowanie będzie dostępne jedynie dla osób posiadających receptę od lekarza.

Australia chce zakazać m.in. kolorowych opakowań i różnorodnych smaków e-papierosów. /Fot. www.wikimedia.org

Australia już od ponad dekady walczy z przemysłem tytoniowym i wprowadza z tego względu liczne ograniczenia. Tym razem nowe regulacje dotyczą głównie e-papierosów, które w ostatnich latach niesamowicie zyskały na popularności.

E-papierosy: tylko szare i w aptekach

Rząd Australii zakaże e-papierosów poprzez surową kontrolę importu i szaty graficznej samych opakowań. Zmiany mają być nastawione szczególnie na młodszą część osób uzależnionych od tzw. wapowania, czyli właśnie palenia elektronicznych papierosów. Mark Butler, australijski minister zdrowia, powiedział 2 maja, że uzależnienie od e-papierosów stało się problemem szczególnie rozpowszechnionym w szkołach średnich, a nawet podstawowych. Minister przyznał także, iż produkty te mają zastosowanie terapeutyczne, dlatego nie powinny być całkowicie wycofywane ze sprzedaży.

Na początku e-papierosy miały pomóc osobom uzależnionym od tradycyjnego palenia w pozbyciu się swojego nałogu dzięki stopniowemu odrzucaniu nikotyny. Ostatecznie dąży się do tego, by uzależniony całkowicie zrezygnował z palenia. Niestety wiele osób, szczególnie młodych, sięga po e-papierosy i to wapowanie staje się ich uzależnieniem.

 „<E-papierosy> Nie były sprzedawane jako produkt rekreacyjny – w szczególności nie były przeznaczone dla naszych dzieci. Ale właśnie tym się stały – największą luką w historii Australii” – to słowa Marka Butlera.

Nowe regulacje zakazują sprzedaży papierosów elektronicznych poza aptekami – dotyczy to również wkładów niezawierających nikotyny. Ponadto e-papierosy będą sprzedawane tylko w jednolitych, pozbawionych barw opakowaniach, a ich smaki nie będą tak różnorodne jak do tej pory. Jednorazowe waporyzatory zostaną całkowicie wycofane. Dzięki tym zmianom dostęp do produktów będą miały jedynie osoby posiadające receptę. Oznacza to, że e-papierosy w Australii będą rzeczywiście stanowiły tylko drogę do walki z uzależnieniem.

Przyznajmy sobie szczerze – jaskrawo kolorowe opakowania i bajeczne smaki są bardzo przyciągające dla młodszych odbiorców. Jak określił minister zdrowia: „Nigdy więcej smaków gumy do żucia. Nigdy więcej różowych jednorożców. Nigdy więcej waporyzatorów celowo przebranych za zakreślacze dla dzieci, aby te mogły je schować w piórnikach”.

Smaczne, kolorowe i z rybką Nem… Niimoo

Wiele sklepów upadnie

Portal CNN przytoczył ciekawą rozmowę z właścicielem sklepu z e-papierosami. Ali Ayoub, bo tak nazywa się owy mężczyzna, w swojej ofercie posiada wiele kolorowych płynów do wapowania o niezwykłych smakach, jak poncz ananasowy, budyń czy miętowy melon. Zdaniem Ayouba młodzi ludzie, którzy kupują takie produkty, nie przestawiają się po czasie na zwykłe papierosy.

„Próbowałeś kiedyś papierosa? Smakuje okropnie. Dzieci, uwielbiają owocowe smaki” – powiedział. Właściciel sklepu mówi, że sprawdza dowód tożsamości i nie sprzedaje e-papierosów klientom poniżej 18 roku życia.

Pewne jest, że zakazanie „rekreacyjnego wapowania” doprowadzi firmę mężczyzny do bankructwa, jeśli ten nie zmieni sprzedawanego asortymentu.

Statystyki nie kłamią

Nowe restrykcje nie wpłyną jedynie na sprzedaż e-papierosów, ale także na te tradycyjne. Od 1 września Australia zwiększa podatek tytoniowy o 5% rocznie przez następne trzy lata. Pudełko papierosów znacznie zwiększy przez to swoją cenę, choć już teraz jest ona praktycznie najwyższa na świecie. Obecnie paczka 20 papierosów kosztuje jakieś 35 dolarów australijskich, czyli 23 dolary amerykańskie. W przeliczeniu na polską walutę wychodzi prawie 100 złotych za opakowanie. Ciekawe, czy taka cena w Polsce skutecznie „leczyłaby” palaczy z uzależnienia.

Australia od dawna posiada jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów antynikotynowych na świecie. W roku 2012 jako pierwsza nakazała producentom papierosów sprzedaż swoich wyrobów w jednolitych szarych opakowaniach.

Jak podaje Agencja Reutera według danych z roku 2022, około 22% młodych Australijczyków w wieku od 18 do 24 lat przynajmniej raz sięgnęło po e-papierosa. Wiadomo, że częściej to właśnie młodzi ludzie lubią eksperymentować z nowymi używkami i nie każdy taki czyn oznacza, że zostaną stałymi odbiorcami danej substancji, jednak marketing wapowania może być bardzo magnetyzujący.

E-papierosy można uznać za „zdrowszą” formę nałogu, jednak nadal istnieją bania wskazujące na zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego w związku z obecnością aromatów i innych dodatków. Według rządu Australii to właśnie rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu raka w kraju.

Jak ogłosił rząd Australii, gotowy jest wydać miliony dolarów na skuteczną walkę z nikotynowym nałogiem. Przyszłe programy mają pomóc w skutecznym rzucaniu palenia bez opierania się na substytucie w postaci wapowania.

Zobacz także:

Czemu wolę smoothie niż tasiemca, czyli o kulturze dietetycznej lat 00.„Bo się boi”.

„Bo się boi”. Wędrówka z toksyczną matką [RECENZJA]

Nowa metoda antykoncepcji? Będzie bezpieczna i przeznaczona dla mężczyzn

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati i chcą, żebym był wielkim członkiem. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie po etapie śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo stąpałem po ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na wiadomość wielkiego członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedziałem, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi użyte nagranie i zapłaciłem dużemu członkowi, aby zaczął, i zostałem wprowadzony do Światowego Zakonu Illuminati. Potem dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli uważasz, że kiedykolwiek próbowałeś oszusta lub jesteś, to do mnie należy pomoc w udziale, więc daj szansę Lordowi Morganowi. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub przez e-mail: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze