niedziela, 2 kwietnia, 2023
Strona głównaEkologiaMyjka z recyklingu? Zaskakujący surowiec pomaga w byciu eko

Myjka z recyklingu? Zaskakujący surowiec pomaga w byciu eko

Kärcher, światowy gigant w produkcji urządzeń do czyszczenia, stawia na recykling. Od 2012 roku stosuje 4-krotnie więcej tworzyw pochodzących z odzysku, a w ciągu trzech najbliższych lat chce, by wybrane urządzenia składały się w 50 proc. z materiału z recyklingu.

Myjka z recyklingu? Zaskakujący surowiec pomaga w byciu eko (fot. informacja prasowa)

Jaki materiał z odzysku może posłużyć do produkcji wysokociśnieniowej myjki? Popularne w recyklingu butelki PET, plastik i filamenty odpadają ze względu na ekstremalne warunki wytrzymałościowe, które muszą spełniać urządzenia, by działały odpowiednio. W 3 dekadzie XXI wieku wyjaśnienie „nie możemy używać materiałów z recyklingu, bo się nie nadają”, nie zadowala klientów myślących o ekologii i śladzie węglowym.

Poduszki powietrzne pod ciśnieniem

– Funkcjonująca gospodarka recyklingowa pozwala oszczędzać surowce i chronić środowisko. Jednak nie jest tak łatwo znaleźć odpowiednie materiały z recyklingu dla naszych wysokiej jakości produktów. Zwracamy uwagę na stabilną przetwarzalność, a także wysoką jakość i sprężystość materiału – wyjaśnia Elena Spöri, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Kärcher. I zapewnia, że jakość i recykling mogą iść w parze.

Firma zapewnia, że do ekologicznego wyzwania podchodzi poważnie. Choć póki co technologia i stopień odzysku materiałów nie pozwala na wykorzystywanie ich w większości produktów, Kärcher ma się czym pochwalić. Tworzywa sztuczne pochodzące w recyklingu stosuje w 113 wariantach lanc i urządzeń wysokociśnieniowych. Firma z niemieckiego Winnenden stosuje wysokiej jakości poliamid pochodzący z recyklingu. A konkretnie z… odzysku poduszek powietrznych.

Technyl i 4earth to recyklaty pozyskane z tekstyliów używanych w poduszkach powietrznych i materiałów pozostałych po ich produkcji (fot. materiały prasowe)

3 razy „Re”

Recyklaty, które są wykorzystywane w produkcji urządzeń czyszczących i komponentów to technyl oraz 4earth. Producent pozyskuje to tworzywo z tekstyliów pochodzących z recyklingu poduszek powietrznych oraz z materiału pozostałego z ich produkcji. Gwarantuje to stałą jakość tworzywa i wysokie bezpieczeństwo jego dostaw. Urządzenia dostarczane przez Kärcher muszą wytrzymać wyjątkowo wysokie ciśnienie podczas pracy, a także być odporne na działanie czynników środowiskowych i środków czyszczących. To wszystko sprawia, że tworzywo, z którego są wykonane musi spełniać wyśrubowane normy wytrzymałościowe i jakościowe.

Czytaj też:

Firma stosuje recyklaty w produkcji swoich urządzeń od 2012 roku, a ich udział w tym procesie wzrósł w ciągu niespełna dekady czterokrotnie. Teraz producent wyznacza kolejny cel – do 2025 roku chce stosować do 50% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w wybranych urządzeniach dla konsumentów i użytkowników profesjonalnych. To część inicjatywy „Reduce, Reuse, Recycle” w ramach strategicznych celów zrównoważonego rozwoju firmy. 

Greenwashing czy realna chęć generowania mniejszych szkód dla środowiska? Niech każdy oceni sam. Jeśli ekologia jest dla was ważna, a profesjonalna myjki jest wam niezbędna, warto wiedzieć, z czego jest zrobiona.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze