
Jaki materiał z odzysku może posłużyć do produkcji wysokociśnieniowej myjki? Popularne w recyklingu butelki PET, plastik i filamenty odpadają ze względu na ekstremalne warunki wytrzymałościowe, które muszą spełniać urządzenia, by działały odpowiednio. W 3 dekadzie XXI wieku wyjaśnienie „nie możemy używać materiałów z recyklingu, bo się nie nadają”, nie zadowala klientów myślących o ekologii i śladzie węglowym.
Poduszki powietrzne pod ciśnieniem
– Funkcjonująca gospodarka recyklingowa pozwala oszczędzać surowce i chronić środowisko. Jednak nie jest tak łatwo znaleźć odpowiednie materiały z recyklingu dla naszych wysokiej jakości produktów. Zwracamy uwagę na stabilną przetwarzalność, a także wysoką jakość i sprężystość materiału – wyjaśnia Elena Spöri, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Kärcher. I zapewnia, że jakość i recykling mogą iść w parze.
Firma zapewnia, że do ekologicznego wyzwania podchodzi poważnie. Choć póki co technologia i stopień odzysku materiałów nie pozwala na wykorzystywanie ich w większości produktów, Kärcher ma się czym pochwalić. Tworzywa sztuczne pochodzące w recyklingu stosuje w 113 wariantach lanc i urządzeń wysokociśnieniowych. Firma z niemieckiego Winnenden stosuje wysokiej jakości poliamid pochodzący z recyklingu. A konkretnie z… odzysku poduszek powietrznych.

3 razy „Re”
Recyklaty, które są wykorzystywane w produkcji urządzeń czyszczących i komponentów to technyl oraz 4earth. Producent pozyskuje to tworzywo z tekstyliów pochodzących z recyklingu poduszek powietrznych oraz z materiału pozostałego z ich produkcji. Gwarantuje to stałą jakość tworzywa i wysokie bezpieczeństwo jego dostaw. Urządzenia dostarczane przez Kärcher muszą wytrzymać wyjątkowo wysokie ciśnienie podczas pracy, a także być odporne na działanie czynników środowiskowych i środków czyszczących. To wszystko sprawia, że tworzywo, z którego są wykonane musi spełniać wyśrubowane normy wytrzymałościowe i jakościowe.
Czytaj też:
- Jednak nie utoniemy w śmieciach? Superenzym rozkłada plastik w kilka dni
- Sól i krew. O Jeziorze Aralskim oraz uzbeckiej bawełnie
Firma stosuje recyklaty w produkcji swoich urządzeń od 2012 roku, a ich udział w tym procesie wzrósł w ciągu niespełna dekady czterokrotnie. Teraz producent wyznacza kolejny cel – do 2025 roku chce stosować do 50% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w wybranych urządzeniach dla konsumentów i użytkowników profesjonalnych. To część inicjatywy „Reduce, Reuse, Recycle” w ramach strategicznych celów zrównoważonego rozwoju firmy.
Greenwashing czy realna chęć generowania mniejszych szkód dla środowiska? Niech każdy oceni sam. Jeśli ekologia jest dla was ważna, a profesjonalna myjki jest wam niezbędna, warto wiedzieć, z czego jest zrobiona.
Polecamy: