czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieKorea Północna ukradła 615 mln dolarów z gry o aksolotlach

Korea Północna ukradła 615 mln dolarów z gry o aksolotlach

USA powiązały hakerów z Lazarus Group, organizacji finansowanej przez Koreę Północną, z kradzieżą kryptowalut o wartości ok. 615 milionów dolarów z popularnej w Azji gry online Axie Infinity. To jak dotąd największa kradzież kryptowalut wedle wartości z dnia włamania w historii.

CZAS NA KRADZIEŻ! (Fot. Facebook/Youtube)

Axie Infinity. Giełda kryptowalut udająca grę online

Na stronie internetowej gry Axie Infinity dowiadujemy się, że to gra online z systemem walk idle – czyli toczących się w tle bez udziału gracza. Świat rozgrywki wyładowany jest wesołymi, kolorowymi stworkami zwanymi Axies. Są one inspirowane aksolotlami, czyli formą stadialną gada – ambystomy meksykańskiej – która nigdy nie osiąga dojrzałości. Zbiera się je jak Pokemony, a następnie rozmnaża się je, wychowuje i buduje im domki na wykupionych wcześniej działkach, można też toczyć pojedynki z innymi graczami.

To wszystko brzmi niewinnie, ale w istocie każdy Axie to tak naprawdę NFT, czyli niewymienialny obrazkowy token przypisany do konta użytkownika. By grać w Axie Infinity, trzeba sobie wcześniej kupić trzy takie stworzonka na rynku wymian, powiązanym z siecią blockchainu Ronin Network. W chwili pisania tego tekstu jedno kosztowało od 20 dolarów w walucie Ethereum. Analogicznie, tokenami są także działki w wirtualnym świecie i wszystkie przedmioty zdobywane w grze.

Media wprost opisują, że taki model rozgrywki tylko udaje grę internetową, a w istocie stanowi tylko i wyłącznie inwestowanie w produkt o znacząco podwyższonym ryzyku. Ekonomia gry jest oparta na napływie nowych graczy, a gdy ich liczba spadnie, ceny Axies i innych produktów w grze zaczną zjeżdżać w dół.

To właściwie już się stało – według archiwalnych danych najtańsze stworzonka w 2020 r. kosztowały ok. 300 dolarów. To proste prawidła ekonomiczne – im mniejszy popyt na słodkie aksolotle, tym niższa staje się ich cena. Teoretycznie gra ma pozwalać na zarabianie poprzez generowanie lokalnej waluty – ale na Filipinach, gdzie mieszka większość graczy, zysk z gry na pełen etat jest obecnie niższy, niż tamtejsza płaca minimalna.

Pokemony można było złapać, na Axies gracz musi wydać kryptowalutę

Axie Infinity. Lazarus Group wykonała największy skok w historii kryptowalut

W tej sytuacji producentowi raczej nie pomoże to, że konta na Ronin Network, powiązane ze światem gry o aksolotlach, zostały zhakowane przez hakerów powiązanych z Koreą Północną i wytransferowano z nich odpowiednik 615 milionów dolarów w kryptowalutach Ethereum i USD Coin.

To największy włam w historii rynku kryptowalut, jeśli chodzi o wartość kradzieży w dniu włamania. Pisaliśmy w lutym o hakerze Ilyi Lichtensteinie i jego dziewczynie Razzlekhan, którzy ukradli z kantoru Bitfinex bitcoina o wartości ponad 4 mld dolarów. Oni jednak latami kisili walutę o szybko rosnącej wartości na kontach, a w samej chwili kradzieży była to „tylko” wartość 65 mln.

Władze USA podały, że złodzieje najprawdopodobniej pracują na rzecz wywiadu Korei Północnej. „Dzięki naszym dochodzeniom byliśmy w stanie potwierdzić, że za kradzież odpowiedzialne są Lazarus Group i APT38, cyberprzestępcy związani z Koreą Północną” – poinformowało FBI w oświadczeniu z czwartku 14 kwietnia.

Lazarus Group zyskała rozgłos po tym, jak w 2014 roku została oskarżona o włamanie do Sony Pictures i publiczny wyciek poufnych danych. Grupa zażądała, by Sony wycofało swój nadchodzący film „Wywiad ze słońcem narodu” (ang. „The Interview”), komedię z Jamesem Franco i Sethem Rogenem w rolach głównych, opowiadającą o spisku mającym na celu zamordowanie dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una.

https://fwcdn.pl/fpo/66/51/686651/7748529.3.jpg
Kim Dzong Un wynajął grupę hakerów, by zablokowali emisję filmu z takim plakatem. Ciekawe, jak Hitler zareagowałby na „Bękarty wojny” (Fot. materiały dystrybutora)

Korea Północna. Państwo sponsorujące globalnych przestępców

ONZ, które monitoruje sankcje wobec Korei Północnej, oskarża Pjongjang o wykorzystywanie skradzionych funduszy do wspierania swojego programu nuklearnego i rakietowego, jako sposobu na uniknięcie międzynarodowych sankcji.

Jest tajemnicą poliszynela, że działalność przestępcza stanowi trzon dochodów Korei Północnej. Oprócz wspierania działań hakerów reżim Kim Dzong Una ma także silne powiązania z rynkiem narkotykowym i przemytnikami broni na całym świecie.

Czytaj także:

Raport wojskowy USA z 2020 r. mówi, że program hakerski Korei Północnej sięga co najmniej połowy lat 90. i rozrósł się do liczącej 6 tys. osób jednostki wyspecjalizowanej w wojnie cybernetycznej, znanej jako Biuro 121, która działa z kilku krajów, w tym z Białorusi, Chin, Indii, Malezji i Rosji.

Firma Chainalysis, zajmująca się analizą blockchain, podała, że północnokoreańscy hakerzy ukradli w samym 2021 roku aktywa cyfrowe o wartości prawie 400 milionów dolarów w co najmniej siedmiu atakach na platformy kryptowalutowe na całym świecie.

Polecamy:

Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze