niedziela, 22 maja, 2022
Strona głównaTechnologieKorea Północna ukradła 615 mln dolarów z gry o aksolotlach

Korea Północna ukradła 615 mln dolarów z gry o aksolotlach

USA powiązały hakerów z Lazarus Group, organizacji finansowanej przez Koreę Północną, z kradzieżą kryptowalut o wartości ok. 615 milionów dolarów z popularnej w Azji gry online Axie Infinity. To jak dotąd największa kradzież kryptowalut wedle wartości z dnia włamania w historii.

CZAS NA KRADZIEŻ! (Fot. Facebook/Youtube)

Axie Infinity. Giełda kryptowalut udająca grę online

Na stronie internetowej gry Axie Infinity dowiadujemy się, że to gra online z systemem walk idle – czyli toczących się w tle bez udziału gracza. Świat rozgrywki wyładowany jest wesołymi, kolorowymi stworkami zwanymi Axies. Są one inspirowane aksolotlami, czyli formą stadialną gada – ambystomy meksykańskiej – która nigdy nie osiąga dojrzałości. Zbiera się je jak Pokemony, a następnie rozmnaża się je, wychowuje i buduje im domki na wykupionych wcześniej działkach, można też toczyć pojedynki z innymi graczami.

To wszystko brzmi niewinnie, ale w istocie każdy Axie to tak naprawdę NFT, czyli niewymienialny obrazkowy token przypisany do konta użytkownika. By grać w Axie Infinity, trzeba sobie wcześniej kupić trzy takie stworzonka na rynku wymian, powiązanym z siecią blockchainu Ronin Network. W chwili pisania tego tekstu jedno kosztowało od 20 dolarów w walucie Ethereum. Analogicznie, tokenami są także działki w wirtualnym świecie i wszystkie przedmioty zdobywane w grze.

Media wprost opisują, że taki model rozgrywki tylko udaje grę internetową, a w istocie stanowi tylko i wyłącznie inwestowanie w produkt o znacząco podwyższonym ryzyku. Ekonomia gry jest oparta na napływie nowych graczy, a gdy ich liczba spadnie, ceny Axies i innych produktów w grze zaczną zjeżdżać w dół.

To właściwie już się stało – według archiwalnych danych najtańsze stworzonka w 2020 r. kosztowały ok. 300 dolarów. To proste prawidła ekonomiczne – im mniejszy popyt na słodkie aksolotle, tym niższa staje się ich cena. Teoretycznie gra ma pozwalać na zarabianie poprzez generowanie lokalnej waluty – ale na Filipinach, gdzie mieszka większość graczy, zysk z gry na pełen etat jest obecnie niższy, niż tamtejsza płaca minimalna.

Pokemony można było złapać, na Axies gracz musi wydać kryptowalutę

Axie Infinity. Lazarus Group wykonała największy skok w historii kryptowalut

W tej sytuacji producentowi raczej nie pomoże to, że konta na Ronin Network, powiązane ze światem gry o aksolotlach, zostały zhakowane przez hakerów powiązanych z Koreą Północną i wytransferowano z nich odpowiednik 615 milionów dolarów w kryptowalutach Ethereum i USD Coin.

To największy włam w historii rynku kryptowalut, jeśli chodzi o wartość kradzieży w dniu włamania. Pisaliśmy w lutym o hakerze Ilyi Lichtensteinie i jego dziewczynie Razzlekhan, którzy ukradli z kantoru Bitfinex bitcoina o wartości ponad 4 mld dolarów. Oni jednak latami kisili walutę o szybko rosnącej wartości na kontach, a w samej chwili kradzieży była to „tylko” wartość 65 mln.

Władze USA podały, że złodzieje najprawdopodobniej pracują na rzecz wywiadu Korei Północnej. „Dzięki naszym dochodzeniom byliśmy w stanie potwierdzić, że za kradzież odpowiedzialne są Lazarus Group i APT38, cyberprzestępcy związani z Koreą Północną” – poinformowało FBI w oświadczeniu z czwartku 14 kwietnia.

Lazarus Group zyskała rozgłos po tym, jak w 2014 roku została oskarżona o włamanie do Sony Pictures i publiczny wyciek poufnych danych. Grupa zażądała, by Sony wycofało swój nadchodzący film „Wywiad ze słońcem narodu” (ang. „The Interview”), komedię z Jamesem Franco i Sethem Rogenem w rolach głównych, opowiadającą o spisku mającym na celu zamordowanie dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una.

https://fwcdn.pl/fpo/66/51/686651/7748529.3.jpg
Kim Dzong Un wynajął grupę hakerów, by zablokowali emisję filmu z takim plakatem. Ciekawe, jak Hitler zareagowałby na „Bękarty wojny” (Fot. materiały dystrybutora)

Korea Północna. Państwo sponsorujące globalnych przestępców

ONZ, które monitoruje sankcje wobec Korei Północnej, oskarża Pjongjang o wykorzystywanie skradzionych funduszy do wspierania swojego programu nuklearnego i rakietowego, jako sposobu na uniknięcie międzynarodowych sankcji.

Jest tajemnicą poliszynela, że działalność przestępcza stanowi trzon dochodów Korei Północnej. Oprócz wspierania działań hakerów reżim Kim Dzong Una ma także silne powiązania z rynkiem narkotykowym i przemytnikami broni na całym świecie.

Czytaj także:

Raport wojskowy USA z 2020 r. mówi, że program hakerski Korei Północnej sięga co najmniej połowy lat 90. i rozrósł się do liczącej 6 tys. osób jednostki wyspecjalizowanej w wojnie cybernetycznej, znanej jako Biuro 121, która działa z kilku krajów, w tym z Białorusi, Chin, Indii, Malezji i Rosji.

Firma Chainalysis, zajmująca się analizą blockchain, podała, że północnokoreańscy hakerzy ukradli w samym 2021 roku aktywa cyfrowe o wartości prawie 400 milionów dolarów w co najmniej siedmiu atakach na platformy kryptowalutowe na całym świecie.

Polecamy:

Bartłomiej Król
Prawnik z Bałut, który stara się nie być mentalnym dziadem, chociaż nie zawsze mu to wychodzi. Od stycznia 2022 r. stały współpracownik portalu TrueStory.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner